Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
نماینده مجلس عوام انگلیس

«وزارت خارجه بریتانیا مانع بازگشایی سفارت این کشور در تهران شد»

2014 December 13

خبر / رادیو کوچه

 

«ریچارد بیکن»، نماینده مجلس عوام بریتانیا و نایب رییس گروه دوستی این کشور با ایران که در تهران به سر می‌برد گفته است بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران که قرار بود ٢٨ آگوست، یعنی ششم شهریور ماه انجام شود، توسط وزارت خارجه بریتانیا لغو شده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا» روز شنبه بیست و دوم آذر ماه، گزارش داده است، نایب رییس گروه دوستی پارلمان بریتانیا با ایران، گفته است که تاریخ بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران، متاسفانه توسط وزارت امور خارجه بریتانیا لغو شد. من از این اتفاق ناراضی هستم و مایل بودم که سفارت در تهران در تاریخ دقیقی که مشخص شده بود بازگشایی می‌شد.

بنابه این گزارش، آقای «بیکن» که برای شرکت در «نشست جهان علیه خشونت و افراط‌‌گری» به تهران سفر کرده است، از تاریخ جدید برای بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران، ابراز بی‌اطلاعی کرده و گفته دولت بریتانیا با تعطیل کردن سفارت خود در تهران و با توجه به وجود سفارتخانه‌های بیشتر کشورهای اروپایی در ایران، در حال ضربه زدن به آینده روابط خود و ایران است.

1

یک ماه پیش از این نفیلیپ هموند»، وزیر خارجه بریتانیا گفته بود تلاش‌ها برای بازگشایی سفارت این کشور در تهران به دلیل موافقت نکردن دولت ایران با ورود تجهیزات کامپیوتری مورد نیاز سفارت، با مانع روبرو شده است.

در پاییز سال ١٣٩٠ تظاهراتی در اعتراض به سیاست بریتانیا در قبال جمهوری اسلامی در برابر ساختمان‌های سفارت بریتانیا در تهران برگزار شد و گروهی از تظاهرکنندگان، با عبور از صف ماموران نیروهای انتظامی، وارد این ساختمان‌ها شدند. مقامات بریتانیایی با انتشار تصاویری، این افراد را به تخریب و غارت اموال سفارتخانه متهم کردند.

در پی این وضعیت، وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد که تمامی کارکنان سفارت این کشور را از ایران خارج کرده و به کارکنان سفارت جمهوری اسلامی در لندن نیز دستور داده است فوری خاک این کشور را ترک کنند.

مطالب مرتبط

وزیر خارجه بریتانیا زمان بازگشایی سفارت در ایران را مناسب می‌داند

توافق بریتانیا و ایران برای تعین کاردار غیرمقیم

کاردارهای غیرمقیم ایران و بریتانیا معرفی شدند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,