Saturday, 18 July 2015
15 October 2021
روزانه با کوچه، شنبه بیست‌ودوم آذر ۹۳

«ده میلیون بی‌سواد در ایران زندگی می‌کنند»

2014 December 14

شهرزاد کریمی / رادیوکوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به گفته معاون وزیر آموزش و پرورش، بیش از ۹ میلیون و هفتصد هزار نفر در ایران بی‌سواد هستند. برای سواد آموزی این عده ۱۷۵۰ میلیارد تومان پول نیاز است که تا سال ۹۱ فقط پنجاه میلیارد تومان بودجه اختصاص یافته است.

بر اساس آمار سی و هشت درصد جمعیت بی‌سواد بالای ده سال و کمتر از ۵۰ سال، شش تا چهل و نه ساله هستند. همچنین سه میلیون و ۴۵۶ هزار بی‌سواد کشور بین سی تا چهل ونه سال سن دارند و دوازده درصد از افراد شش تا بیست و نه ساله سواد ندارند.

خواندن، نوشتن، حساب کردن و تلاوت قرآنچهار شاخصه داشتن سواد در ایران از سوی نهضت سوادآموزی تعریف شده است.

231

هم‌چنین امروز در برنامه روزانه با کوچه خواهیم داشت:

یک جوان بامیانی که عاشق یک دختر در این ولایت بود، دیروز جمعه معشوقه‌اش را با ضربات چاقو کشت.

خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد که علیرغم تدابیر امنیتی، یک فلسطینی، گروهی از غیر نظامیان اسراییلی شامل کودکان را در کران باختری با اسید مورد حمله قرار داد و باعث جراحت سطحی ۶ تن از آنان شد.

ماه‌ها پس از انتشار گزارش‌ها در مورد آلودگی صد‌ها هزار درخت بلوط در زاگرس به «آفت ذغالی» و افزایش نابودی جنگل‌های آن در یازده استان غربی، یک مقام محیط زیست ایران می‌گوید اعتباری هزار میلیارد تومانی برای پروژه احیای آن‌ها در نظر گرفته شده، اما مشخص نیست چه زمانی به آن اختصاص پیدا کند

«پرویز کلانتری» هنرمند نقاش‌، نویسنده و روزنامه‌نگار به دلیل سکته مغزی از عصر چهارشنبه، ۱۹ آذرماه در بیمارستان بستری است و تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارد. وی جزو نسل‌های نخست تصویرگری کتاب کودک در ایران است. چندین نسل نقاشی‌های «چوپان دروغگو»، «روباه و زاغ» یا «حسنک کجایی؟» را که کلانتری در کتاب‌های درسی کشیده بود به یاد می‌آورند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,