Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
در رابطه با پرونده کهریزک

«ارسال حکم انفصال دایم سعید مرتضوی از قضاوت به اجرای احکام»

2014 December 14

خبر / رادیو کوچه

 

حکم دیوان عالی ایران درباره سعید مرتضوی یکی از قضات متهم در پرونده حادثه بازداشتگاه کهریزک مبنی بر انفصال دائم از خدمات قضایی و پنج سال انفصال از خدمات دولتی، برای اجرا به اجرای احکام ارسال شد.

«محسن افتخاری» سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران روز یک‌شنبه بیست و سوم آذر ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایرنا»، از ارسال پرونده قضات متهم در حادثه بازداشتگاه کهریزک به اجرای احکام خبر داده است.

«محسن افتخاری» در پاسخ به این سووال که آیا شعبه هم عرض برای آن بخش از پرونده که دیوان عالی کشور ایراد گرفته، تعیین شده است یا نه، افزوده است: هنوز شعبه هم عرض تعیین نشده، اما اصل حکم که تایید شده، برای اجرا به اجرای احکام ارسال شده است.

نخستین جلسه دادگاه متهمان پرونده موسوم به قضات کهریزک(سعید مرتضوی، قاضی حسن زارع دهنوی و علی حیدری فر) با شکایت خانواده‌های مرحوم روح الامینی، کامرانی و جوادی فر، روز سه‌شنبه هشتم اسفند سال ١٣٩١ در شعبه ٧۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی مدیر خراسانی و به صورت غیرعلنی برگزار شد.

20130114-saeid-mortazavi-koocheh

 

هیات قضایی این پرونده که شامل پنج قاضی به ریاست قاضی مدیر خراسانی بودند، در نهایت پس از گذشت ١١ جلسه ابتدای خرداد سال ٩٢ ختم دادرسی را اعلام کردند.

بعد از حدود یک ماه از اعلام ختم دادرسی، ابتدای مرداد سال ١٣٩٢ شعبه ٧۶ دادگاه کیفری استان تهران، احکام متهمان این پرونده را صادر و آنها را به اتهام مشارکت در بازداشت غیرقانونی به انفصال دائم از خدمات قضایی و پنج سال انفصال از خدمات اداری محکوم کرد.

یکی از اتهامات «مرتضوی» در این پرونده، علاوه بر مشارکت در بازداشت غیرقانونی، «معاونت در تنظیم گزارش خلاف واقع از طریق امر یا ترغیب ماموران مربوطه به تنظیم گزارش خطاب به خود» بود.

اتهامی که شعبه ٧۶ دادگاه کیفری استان تهران به خاطر آن سعید مرتضوی را به پرداخت ٢٠٠ هزار تومان جزای نقدی محکوم کرد.

بنابه گزارش «ایرنا»، این پایان کار در پرونده قضات کهریزک نیست، زیرا خانواده مرحوم «روح الامینی» از دیگر کشته شدگان حادثه بازداشتگاه کهریزک، از «سعید مرتضوی» دادستان سابق و «علی‌اکبر حیدری فر» دادیار سابق امنیت دادسرای تهران به اتهام معاونت در قتل شکایت کرده و متهمان پرونده نیز تا کنون چندین بار در ارتباط با شکایت در شعبه ١۵ دادسرای کارکنان دولت حضور یافته‌اند و اتهام به آن‌ها تفهیم شده است.

مطالب مرتبط

محکومیت سعید مرتضویی به انفصال دایم از مشاغل قضایی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,