Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
در نشست لیما

«اعضای سازمان‌ملل درباره چگونگی مبارزه با تغییرات اقلیمی به توافق رسیدند»

2014 December 14

خبر / رادیو کوچه

 

١٩۴ کشور عضو سازمان ملل متحد که برای بحث و اختلاف نظر درباره چگونگی مقابله با تغییرات اقلیمی در «لیما» پایتخت پرو گردهم آمده بودند، در نهایت روز یک‌شنبه چهاردهم دسامبر به توافق رسیدند.

اختلاف عمیق کشورهای غنی و فقیر بر سر چگونگی و وظایف کشورها در مقابله با تغییرات اقلیمی که باعث شده بود بحث‌ها تقریبن به بن‌بست برسد، دو روز بیشتر از وقت تعیین شده ادامه یافت.

در حالی که گروه‌های حامی محیط زیست این توافق را ضعیف و غیرموثر توصیف کرده‌اند، خبرگزاری «فرانسه» اما گزارش داده توافق به دست آمد، چشم‌اندازی برای رسیدن به توافقی تاریخی درباره مبارزه با نوسانات اقلیمی به دست داده است.

Lima-Protest

توافق به دست آمده، محدود است و بسیاری از تصمیم‌گیری‌های حساس را به نشست بعدی پاریس در اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی موکول کرده است.

تا پیش از نشست «لیما»، تنها کشورهای ثروتمند ملزم به کاهش گازهای گلخانه‌ای بودند و آنها در لیما خواستار این شدند تا کشورهای کمتر ثروتمند و فقیرتر نیز ملزم به کاهش تولید این گازها شوند.

یکی دیگر از مباحث اصلی این نشست، دستیابی به توافقی برای کاهش روند صعودی تولید گازهای کربنی توسط آمریکا بود هرچند نماینده ایالات متحده در این نشست گفت که آمریکا دیگر بزرگترین تولیدکننده گازهای کربنی در دنیا نیست.

ملزم کردن چین به توقف روند صعودی تولید گازهای گلخانه‌ای و کربنی تا سال ۲۰۳۰ نیز یکی دیگر از موضوعات مهم نشست «لیما» بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,