Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
ایران امروز

«سونامی کاهش قیمت نفت ادامه دارد»

2014 December 15

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

 

به گزارش رویترز، پس از انتشار پیش‌بینی آژانس بین المللی انرژی مبنی بر کاهش بیشتر قیمت نفت در سال آینده به دلیل نبود تقاضا و عرضه بیشتر، ‌بهای نفت در بازارهای جهانی در معاملات روز جمعه با کاهش سه درصدی به پایین‌ترین سطح پنج سال و نیم اخیر رسید. نفت برنت دریای شمال روز جمعه به کمتر از ۶۲ دلار رسید و نفت سبک آمریکا کمتر از ۵۸ دلار در هر بشکه معامله شد. در روزهای گذشته افزایش ذخایر نفت خام آمریکا و تاکید عربستان مبنی بر عدم کاهش تولید نفت این کشور به تشدید روند تنزل قیمت نفت به رغم انتشار اطلاعات امیدوارکننده از بهبود شرایط اقتصادی آمریکا انجامید.

آژانس بین‌المللی انرژی که سیاستهای انرژی کشورهای صنعتی را هماهنگ می‌کند چشم انداز خود برای تقاضای انرژی در سال ۲۰۱۵ را کاهش داد که باعث سقوط بیشتر قیمت نفت شد. این آژانس چشم انداز تقاضای جهانی نفت برای سال ۲۰۱۵ را به دلیل انتظار کاهش مصرف سوخت در روسیه و دیگر کشورهای صادرکننده نفت، روزانه با ۲۳۰ هزار بشکه کاهش به ۹۰۰ هزار بشکه در روز رساند. آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد که کشورهای تولید کننده نفت خارج از اوپک باعث افزایش عرضه جهانی نفت خواهند شد. این آژانس همچنین انتظار دارد که قیمت‌ها در سال آینده کاهش بیشتری پیدا کند.

نفت برنت روز جمعه با یک دلار و ۸۳ سنت (سه درصد) کاهش به ۶۱ دلار و ۸۵ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت در ساعاتی از معاملات تا ۶۱ دلار و ۳۵ سنت نیز پایین آمد که کمترین قیمت از ژوئیه ۲۰۰۹ تاکنون است.

naft

زنگ خطر برای عراق و روسیه

کاهش چشمگیر قیمت نفت تاثیر مخربی بر اقتصادهای کشورهای تولیدکننده نفت از روسیه گرفته تا عراق می‌گذارد و برخی از تحلیلگران می‌گویند که کاهش ارزش روبل و افت استانداردهای زندگی در روسیه ممکن است برای ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، خطر سیاسی به همراه داشته باشد. روز جمعه کاهش جهانی قیمت نفت ادامه یافت و قیمت نفت خام برنت به کمترین سطح از ژوئیه سال ۲۰۰۹ تاکنون رسید و آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۵ کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی رشد خواهد کرد.

نفت برنت دریای شمال روز جمعه به کمتر از ۶۲ دلار رسید و نفت سبک آمریکا کمتر از ۵۸ دلار در هر بشکه معامله شد

این آژانس همچنین اعلام کرد افزایش تولید توسط کشورهای غیرعضو سازمان اوپک مساله اشباع نفت را تشدید خواهد کرد. در خاورمیانه، کاهش قیمت نفت و هزینه جنگ با گروه تروریستی داعش بحران پول نقد در عراق را ایجاد کرده است و براساس نقل قول رویترز از هوشیار زیباری، وزیر خارجه عراق، این مساله می‌تواند بر توانایی این کشور در پرداخت غرامت جنگی به کویت که بالغ بر ۶/۴ میلیارد دلار است، تاثیرگذار باشد. از دو دهه پیش که عراق برای نخستین‌بار اجازه یافت فروش نفت را از سر بگیرد، این کشور به هیات نظارت بر جبران خسارات ناشی از حمله صدام به کویت، پول پرداخت کرده است.

عراق به بیش از یک میلیون شاکی غرامت پرداخت کرده است و نزدیک به ۴/۵۲ میلیارد دلار بودجه مرمت، از طریق اختصاص ۵ درصد از پول صادرات نفت عراق به کمیسیون جبران خسارت سازمان ملل تامین می‌شود، اما با توجه به اینکه اقتصاد این کشور برای نخستین‌بار از سال ۲۰۰۳ تاکنون درحال کوچک شدن است، به سختی می‌تواند بخش عظیمی از بودجه سال ۲۰۱۵ را به پرداخت آخرین بخش این غرامت در سال آینده اختصاص دهد.

ایران بر لبه تیغ

درحالی‌که بودجه سال ١٣٩۴ در دست بررسی است، به نظر می‌رسد احتساب قیمت حدود ٧٠دلار برای هر بشکه نفت صادراتی، قیمتی که در رسانه‌ها منعکس شده است، قیمت واقع‌بینانه‌ای نیست و اگر شرایط به همین گونه باشد توجه به امر احتساب قیمت‌های واقع‌بینانه‌تر ضروری است.

naft1

در حالی که دولتمردان یازدهم می‌گویند بودجه ۹۴ با احتساب نفت ارزان قیمت بسته شده و تلاش شده هزینه‌های کشور را حتی المقدور از منابع غیر نفتی تامین کنند، «عزت‌الله یوسفیان ملا» عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره کاهش وابستگی به نفت در بودجه سال ۹۴ به ایلنا گفت: اصلا اینگونه نیست. آقایان می‌گویند ۳۳ درصد بودجه را پول نفت تامین می‌کند که این قابل قبول نیست. چه چیزی وجود دارد که بتواند جبران بودجه حاصل از نفت باشد. برخی افزایش مالیات را عاملی برای جبران کسری بودجه می‌دانند اما مگر می‌شود هر روز مالیات مردم را افزایش دهیم! ما باید به مردم خدمات ارائه کنیم. مالیاتی که مردم باید پرداخت کنند وابسته به نفت است.

درحالی‌که بودجه سال ١٣٩۴ در دست بررسی است، به نظر می‌رسد احتساب قیمت حدود ٧٠دلار برای هر بشکه نفت صادراتی، قیمتی که در رسانه‌ها منعکس شده است، قیمت واقع‌بینانه‌ای نیست

وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران تا دلار نفتی نداشته باشند نمی‌توانند صادرات و واردات انجام دهند، گفت: باید نفت فروخته شود تا دلار در کشور وجود داشته باشد. بنابراین مطمئن باشید تا چیزی تولید نشود کسی نمی‌تواند مالیات پرداخت کند. وقتی کسی نتواند کالا وارد کند توانایی پرداخت کمرگ و عوراض را ندارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ۹۰ درصد اقتصاد و لایحه بودجه ۹۴ به نفت وابسته است اگرچه اسم ۳۳ درصد را بر روی آن گذاشتند. چون آن بخشی‌هایی که در سایر درآمد‌ها گفتند کارآمد نیست. مثلادر بخش سایر درآمد‌ها نوشته شده واردات خودرو، وقتی در کشور دلار نفتی وجود نداشته باشد چطوری می‌خواهید خودرو وارد کنید.

در پایان به نظر کاهش بهای نفت و بودجه معطوف به نفت دولت یازدهم، وضعیت ایران را در لبه تیغ قرار داده است و احتمال فلج شدن اقتصاد ایران بیش از پیش وجود دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,