Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
پس از ابراز نگرانی مقامات اروپا

«اردوغان گفت بازداشت روزنامه‌نگاران ترکیه‌ای به اروپا ربطی ندارد»

2014 December 16

خبر / رادیو کوچه

 

پس از ابراز نگرانی مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا از بازداشت گسترده روزنامه‌نگاران و مخالفان دولت در ترکیه «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری این کشور از مقام های اروپا خواست تا در امور داخلی ترکیه دخالت نکنند.

آقای «اردوغان» روز دوشنبه پانزدهم دسامبر در سخنانی در واکنش به موضع‌گیری اروپا گفت: «اتحادیه اروپا به مقام‌های خود نباید اجازه دهد که آنها در گام‌هایی که نیروهای امنیتی ترکیه در مسیر حاکمیت قانون بر می‌دارند دخالت کنند. این اقدامات علیه تهدیدهایی است که امنیت ملی را هدف قرار داده است و ربطی به مقامات اروپا ندارد.»

رییس جمهوری ترکیه همچنین در این سخنرانی گفته است: «آن‌ها فریاد آزادی رسانه‌ها سر می‌دهند، اما این اقدام به آن‌ها ربطی ندارد. ما نگران گفته‌های اتحادیه اروپا نیستیم، چه بخواهند ما را به عنوان عضو بپذیرند و یا نپذیرند برای ما مهم نیست. لطفا وجدان‌تان را برای خودتان نگه دارید».

ardoghan

یک روز پس از آن‌که پلیس در حمله به دفاتر رسانه‌ها از جمله روزنامه پر تیراژ «زمان» و شبکه تلویزیونی «سامان یولو» بیش از بیست تن از را بازداشت کرد، مقام‌های اروپا این اقدام آنکارا را مغایر با آزادی بیان و دموکراسی خوانده و به شدت از آن انتقاد کردند.

مارتین شولتز، رییس پارلمان اروپا گفت: «مساله آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها در ترکیه موضوع جدیدی نیست. موج جدید برخورد با رسانه‌های منتقد دولت در این کشور ما را شوکه کرده و خیلی نگرانیم. این رویداد حاکی از پیشروی جریانی خطرناک است و ما باید به دقت به آن توجه داشته باشیم.»

روزنامه نگاران بازداشت شده به ارتباط با «فتح‌اله گولن»، رهبر یک نهضت اسلام گرای مخالف «رجب طیب اردوغان» متهم هستند.

آقای «گولن» که رهبر مخالفان در تبعید است از سوی رجب طیب اردوغان به کودتا علیه دولت متهم شده است.

مطالب مرتبط

پلیس ترکیه بیش از ٢٠ روزنامه‌نگار مخالف دولت را بازداشت کرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,