Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
استاتوس

«با صدور مجوز برای آرمین۲AFM  رپ فارسی امکان فعالیت پیدا کرد»

2014 December 16

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

 

هم‌راه شما هستیم با یکی دیگر از سری برنامه‌های استاتوس و در این برنامه خبر تنوری‌مان اختصاص دارد به موسیقی رپ، جایگاهی که در آن یک خواننده که سبک کاری‌اش معمولن اعتراضی نسبت به خیانت دوست دختر خود است اماکن فعالیت می‌گیرد و رپ‌خوان دیگر با نام «حسین ابلیس» که کارهای اعتراضی منتشر می‌کند دستگیر می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر تنوری

«رپ فارسی امکان فعالیت پیدا کرد»

اعطای این مجوز را باید سر‌آغازی بر فعالیت قانونی رپ فارسی و سرفصل جدیدی در موسیقی ایران بدانیم چرا که طبعن ورود آلبوم‌های مجاز خوانندگان زیرزمینی به بازار و برگزاری کنسرت‌های رپ توسط چهره‌های مطرح این حوزه تاثیر فراوانی را بر موسیقی ایران خواهد گذاشت.

به گزارش پارسینه، پس از مدت‌ها بحث و جدل پیرامون قانونی شدن فعالیت رپرها، ظاهرن بالاخره «آرمین زارعی» معروف به 2AFM موفق به دریافت مجوز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده است.

بحث صدور مجوز فعالیت برای خوانندگان زیرزمینی به ویژه رپرها چند ماهی از مهم‌ترین موضوعات موسیقی کشور بود و حتا آقای «ارجمند»، مدیر دفتر موسیقی ارشاد نیز در گفت‌و‌گوهایی تاکید کرد که وزارت ارشاد قصد دارد به موسیقی رپ فارسی و رپرهایی که بتوانند در چارچوب‌های وزارت ارشاد فعالیت کنند، تحت عنوان «گفتاواز» مجوز فعالیت اعطا کند.

حالا اما پس از چند ماه بحث و گفت‌و‌گو پیرامون این موضوع شنیده شده است که وزارت ارشاد برای آرمین زارعی معروف به 2AFM مجوز فعالیت صادر کرده است.

22

حال در حالی‌که خبر فوق به نحوی امیدوار کننده است، از جای دیگری می‌شنویم که خواننده زیرزمینی معروف به «ابلیس» در عملیات مشترک پلیس امنیت عمومی و امنیت اخلاقی خراسان رضوی دستگیر شد.

به گزارش خراسان، این خواننده زیرزمینی که به تهیه آلبوم برای شبکه‌های ماهواره‌ای اقدام می‌کرد از مدت‌ها قبل تحت تعقیب نیروی انتظامی قرار داشت تا این‌که روز گذشته، ماموران پلیس اطلاعات و امنیت عمومی خراسان رضوی به سر‌نخ‌هایی دست یافتند که نشان می‌داد این جوان ۲۷ ساله با راه‌اندازی یک استودیو با تجهیزات کامل در منطقه‌ای از مشهد، هم‌چنان به اقدامات مجرمانه خود ادامه می‌دهد؛ بنابراین آنها با کسب دستورات قضایی و راهنمایی‌های قاضی شعبه ۹۰۴ دادسرای انقلاب اسلامی مشهد، عملیات دستگیری این فرد را آغاز کردند و او را به دام انداختند.

این اتفاقات در حالی رقم می‌خورد که  در آن یک خواننده که سبک کاری‌اش معمولن اعتراضی نسبت به خیانت دوست‌دختر خود است امکان فعالیت می‌گیرد و رپ‌خوان دیگر با نام حسین ابلیس که کارهای اعتراضی منتشر می‌کند دستگیر می‌شود.

سوتی هفته

«پس از پورشه و مازراتی نوبت هواپیماهای شخصی شد»

این موضوع دارد آن‌قدر در بخشی از ثروتمندان ایران داغ می‌شود که کمپانی‌های فیلیپینی سایت‌ها و صفحاتی در شبکه‌های اجتماعی با هدف جذب مشتری‌های ایرانی برای آموزش خلبانی ایجاد کرده‌اند.

فکر کنید هر وقت که خواستید با یک تماس تلفنی هواپیمایتان را آماده پرواز می‌کنند و پس از سوختگیری با خیالی راحت سوار بر هواپیمای شخصی‌تان میشوید و هم‌راه خانواده به سواحل شمالی یا جنوبی کشور رفته و پس از مسافرتی چند روزه، مجددن به شهرتان بر‌میگردید !!

به گزارش پارسینه،  جالب است بدانید که آن‌چه گفته شد اصلن رویا‌پردازی نیست و شما میتوانید با پرداخت هزینه‌ای نزدیک به پانصد تا هفت‌صد ملیون تومان علاوه بر دریافت مدرک خلبانی هواپیماهای سبک، هواپیمای شخصی خود را داشته باشید،  اتفاقی که این روزها به وفور شاهد آن هستیم.

باید به بچه پولدار‌هایی که تا دیروز با خودرو‌های چند صد ملیونی و گاه چند ملیاردی خود خیابان‌ها را تسخیر کرده بودند حق داد که بخواهند لذت پرواز با این‌گونه هواپیمایی شخصی را که شاید ارزان‌تر از پورشه و مازراتی باشد تجربه کنند‌. این موضوع دارد آن‌قدر در بخشی از ثروتمندان ایران داغ میشود که کمپانی‌های فیلیپینی سایت‌ها و صفحاتی در شبکه‌های اجتماعی با هدف جذب مشتری‌های ایرانی برای آموزش خلبانی ایجاد کرده‌اند.

hawapima

یک فروشنده هواپیمای شخصی به یکی از روزنامه نگاران که خود را یک مشتری معرفی کرده است میگوید:

هواپیمایی که کارآمد باشد و سرعت خوبی داشته باشد از صد هزار یورو شروع میشود که می‌شود حدود چهار‌صد و بیست میلیون، سی میلیون هم خرج گمرکتان میشود، پانزده میلیون هم خرج حمل و نقل، تا لحظه تحویل حدود شش‌صد میلیون تومان برایتان خرج برمیدارد، اگر مدل‌های بهتر بخواهید قیمت بالاتر می‌رود. این هواپیماها ساخت ایتالیا و جمهوری چک هستند، گران‌ترها هم ساخت آلمان.

برای نگهداری هواپیما هم باید به یک فرودگاه نزدیک محل زندگی خودتان هواپیما را بسپارید که آنها آشیانه در اختیار شما میگذارند و کار نگهداری هواپیما را هم به عهده میگیرند، هزینه نگهداری هم بنا‌بر محل زندگی شما متفاوت است مثلن در نزدیک‌ترین فرودگاهی که شما اجازه این سپردن هواپیمای خود را در تهران دارید که بین کرج و قزوین است حدود یک میلیون دویست هزار تومان ماهانه باید پرداخت کنید، فرودگاه مشهد نه‌صد هزار تومان، شیراز هفت‌صد هزار تومان، تقریبن همه فرودگاه‌های کشور خدمات ارایه میدهند و با این هواپیما همه جای ایران میتوانید بروید.

به طور یقین تنها بخش پردردسر خرید این هواپیماها تامین حداقل پانصد میلیون تومان است و‌الا کسی که چنین مبلغی در حساب بانکی‌اش دارد، تنها کافی است با جست‌و‌جو در اینترنت و چند تماس تلفنی هواپیمای مورد نظرش را انتخاب و خریداری کند و تنها پس از چند هفته هواپیمای شخصی خود را در نزدیک‌ترین فرودگاه به محل زندگی‌اش تحویل بگیرد. تا آن‌چه که می‌دانیم برای ساکنین پایتخت این پروسه بسیار راحت‌تر است، و می‌توانند با مراجعه به یکی از مراکز فروش این هواپیماهای سبک که در فروشگاهی واقع در شمال تهران قرار دار بروند و هواپیمای خود را حضوری انتخاب کنند .

حوادث

«قتل فجیع زن جوان توسط همسرش در وسط خیابان»

صبح سه‌شنبه هفته گذشته در چهارراه تابلو گرگان، رهگذران شاهد قتل هولناک یک زن جوان ١٩ ساله بودند که توسط مرد جوانی با ضربات شدید چاقو به قتل رسید.

زن جوان که بلافاصله پس از وقوع حادثه توسط اورژانس ١١۵ به بیمارستان پنجم آذر گرگان منتقل شد به دلیل شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

یکی از مغازه‌دارها که شاهد جنایت بوده، اظهار کرد: صبح ساعت  ٠٨:٣۵ دقیقه کنار خیابان در حال گفت‌وگو با یکی از دوستانم بودم که ناگهان متوجه شدم زن جوانی در حال دویدن و فرار از دست مرد جوانی است که آن مرد نیز با چاقویی در دستش در تعقیب وی است.

chagho

وی افزود: در مدت زمان کوتاهی که زن جوان از خیابان عبور کرد و دوباره برای فرار از دست آن مرد می‎خواست عرض خیابان را بدود، در بین خودروها تعادلش را از دست داده و مرد جوان نیز با چاقویی که در دست داشت تعدادی ضربه بسیار شدید از پشت به بدن آن زن زد و بلافاصله از محل متواری شد.

او گفت: این حادثه در کمتر از ٢٠ ثانیه روی‌داد و پس از فرار آن مرد، مردم بلافاصله وی را در کوچه‎های پایین‎تر دستگیر کرده و موضوع را به پلیس ١١٠ و اورژانس ١١۵ برای اقدامات ویژه اطلاع دادند.

یکی دیگر از شاهدان حادثه در این گفت‌وگو بیان کرد: مردمی که در صحنه بودند بسیار تلاش کردند که با نگه داشتن محل جراحت جلوی خونریزی را بگیرند، اما تعداد ضربات چاقو به قدری شدید و زیاد بود که خون بسیار زیادی کف خیابان را پر کرده بود.

وی اضافه کرد: در همه عمرم چنین صحنه ناراحت‌کننده‎ای را ندیده بودم و هر شخصی که این صحنه را دید بسیار متاسف و ناراحت بود و از لحظه وقوع حادثه کسبه و کسانی که صحنه را مشاهده کردند از نظر روحی بسیار آشفته هستند.

رییس‌پلیس آگاهی استان گلستان در خصوص زوایای دیگر وقوع این حادثه، اظهار کرد:

«پویا» در اعترافاتش گفته است که «فائزه» همسر وی بوده و در خیابان وی را با مردی غریبه دیده و با آن مرد درگیر شده، اما همسرش برای مداخله وارد شده و ضربه چاقو به وی اصابت کرده است.

سرهنگ اکبری بیان کرد: در تحقیقات دیگر ماموران مشخص شد که فائزه همسر سابق پویا بوده و چهار سال پیش با هم ازدواج کرده بودند و به دلیل اختلافات خانوادگی سه ماه پیش در جلسه رسمی دادگاه از هم جدا شده‌اند.

یادی ار تاریخ

«تاریخ دراویش در ایران»

درویشی در ایران سابقه طولانی دارد و به همین جهت در سرنوشت و تاریخ اجتماعی ایران، تاثیر زیادی داشته است. درویش به فرد صوفی گفته می‌شود که در راه طریقت گام بر می‌دارد.

واژه پارسی درویش ریشه‌ای باستانی دارد، گویا برگرفته از واژه نیا ایرانی است، که در اوستا به صورت دریگو (drigu)،  به معنای نیازمند و گدا است. از آنجا‌ که در فارسی به معنای درب بوده، پس گفته می‌شود که درویش، به ‌صورت تحت‌الفظی به ‌معنای باز کننده در است. از سوی دیگر برخی اصل واژه را «درویز» دانسته،  که ز به ش تبدیل شده و اصل واژه «درآویز» به معنای کسی که هنگام گدایی از در می‌آویزد یا در را می‌گیرد بوده است، بنابراین گدا را درویش گفته‌‌اند.

darwish

تاریخ دراویش ایران به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد، امروزه دراویش ایران، بزرگ‌ترین اقلیت مذهبی به حساب می‌آیند، آمار غیر‌رسمی می‌گوید بیست سلسله دراویش در ایران شناسایی شده ‌است.

بررسی رفتار‌های دراویش

سماع: سماع در لغت به معنای شنیدن و وجد و سرور و پای‌کوبی صوفیه می‌باشد، نوعی رقص و چرخش بدن هم‌راه با حالت خلسه برای اهداف معنوی است. هر چند تاریخچه دقیق سماع روشن نیست، اما به نظر می‌‌رسد که سابقه‌‌ای دینی ولی غیر‌اسلامی دارد و بسیار دیرین است، با این وجود سماع در قرن سوم هجری قمری بین صوفیان ایران موسوم بوده‌ است.

چله:  واژه چله گرفته شده از عدد چهل است که به معنای چهل روزی می‌باشد که دراویش به عبادت و ریاضت می‌‌پردازند.  این‌کار با هدف تزکیه نفس انجام می‌‌گردد، کسی که چله‌نشینی می‌‌کند، در این مدت به اصطلاح ترک حیوانی یعنی ترک فرآورده‌‌های حیوانی می‌کند.

سلاطین و مرشدان بزرگ صفویه برای ترویج و تبلیغ تشیع و ولایت مولی (ع) صلاح در آن دیدند، آن مائده فقر که آن روز اختصاص به خواص داشت صلای عام داده و ۴۴ طبقه از گروه کاسب کاران از طبقه 3 و 4 توده نیز، راهی به ولایت پیدا کرده و از نعمت ولایت بهره‌مند گردند.  این ۴۴ گروه از قبیل شاطران و پهلوانان و طباخان و پاره‌دوزان و…،  بعد از آن‌که مهیا می‌شدند برای قاپو‌گشی شدن (تشرف به فقر)،  اول از آنها بیعتی گرفته، و به نام مفرد نامیده می‌شدند. مفرد بعد از آن‌که تربیت می‌شد و به تصفیه صفات و تذکیه اخلاق نائل می‌گردید آن‌گاه به رتبه دوم به نام غزا (مجاهد دین) مفتخر می‌شد و در معیت مرشد کامل (اعلیحضرت وقت)،  با سایر مرشدان به غزوات دینی و حفظ استقلال تشیع به جهاد می‌پرداختند. پس از مراجعت از جنگ چه در حال زخمی بودن و چه فاتحیت، به رتبه سوم که صاحب علم یا صاحب اختیار نامیده می‌شدند و در این مقام شخص فقیر صاحب اختیار بود که یا در همان مقام خود در مجامع یا سردم‌ها با استفاده از اشعار و مدح و منقب آل‌الله مشغول بوده و یا این‌که خدمت مرشد کامل رسیده. مقام اول لسان، مقام دوم پیاله خوردن، مقام سوم کسوت گرفتن، مقام چهارم گل سپردن، مقام پنج جوز شکستن در خانه حقیقت، مقام ششم چراغی گرفتن، مقام هفتم لنگ و خزانه داشتن، مرشد شدن است.

استاتوس

موضوع این هفته برنامه استاتوس، تفاوت برخورد با خوانندگان رپ در ایران است و طرح این سوال از شنوندگان که شما ارایه مجوز به خوانندگان رپ را چطور ارزیابی می‌کنید و البته دلیل این نوع برخوردهای متفاوت را چه می‌دانید؟

مطالب مرتبط

رونمایی از فسادهای مالی جدید در ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,