Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
برقراری روابط دیپلماتیک پس از نیم قرن

«روسای جمهوری آمریکا و کوبا تلفنی گفت‌وگو کردند»

2014 December 18

خبر / رادیو کوچه

 

«باراک اوباما» رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا و «رائول کاسترو» رییس جمهوری کوبا با هم‌دیگر به صورت تلفنی گفت‌وگو کردند.

رسانه‌های خبری روز چهارشنبه هفدهم دسامبر، به نقل از مقامات آمریکایی، گزارش داده‌اند آقای «اوباما» با «رائول کاسترو»، رهبر کوبا تلفنی گفت‌گو کرده و قرار است بازگشایی سفارت آمریکا در کوبا و آغاز مذاکرات عادی سازی روابط دو کشور را اعلام کند.

این گزارش‌ها پس از آزادی «آلن گروس» شهروند آمریکایی متهم به جاسوسی، که ۵ سال در کوبا زندانی بود و بازداشت وی مانعی جدی در قبال تلاش‌ها برای بهبود روابط دو کشور به شمار می‌رفت، انتشار یافته است.

«آلن گراس» شهروند آمریکایی که از ۵ سال پیش در زندان بود، به اتهام انتقال تجهیزات اینترنت به کوبا به ۱۵ سال حبس محکوم شده بود.

همچنین در قبال آزادی آقای «گراس»، آمریکا نیز سه کوبایی را که به اتهام جاسوسی در فلوریدا زندانی بودند، آزاد کرده است.

obama_castro

آمریکا از بیش از نیم قرن پیش و از زمان به قدرت رسیدن فیدل کاسترو و انقلاب کمونیستی در کوبا روابط خود با این کشور را قطع کرد و از سال ۱۹۶۰ علیه کوبا، تحریم اقتصادی به اجرا گذاشت.

فیدل کاسترو در سال ۲۰۰۶ قدرت را به رائول، برادرش تحویل داد و از آن زمان حضور چندانی در محافل عمومی نداشته است.

«رائول کاسترو»، رئیس‌جمهوری کوبا، سال پیش خواهان آن شده بود که کشورش «روابط متمدنانه» با آمریکا داشته باشد.

سال پیش در مراسم بزرگداشت «نلسون ماندلا»، رهبر مبارزه با تبعیض نژادی در آفریقای جنوبی که رابطه نزدیک و محکمی با رهبران کوبا داشت، «رائول کاسترو» با «باراک اوباما»، رئیس‌جمهوری آمریکا دست داد. کاخ سفید در آن زمان اعلام کرد این حرکت از پیش برنامه‌ریزی نشده بود.‌

پیش از این در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۰، بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا با «فیدل کاسترو»، رهبر وقت کوبا دست داده بود.

در دوران ریاست جمهوری آقای «اوباما»، آمریکا محدودیت‌های مسافرتی کوبایی-آمریکایی‌ها را برای سفر به آن کشور و نیز مبادله پول بین اعضای خانواده آنان در دو کشور را کاهش داد.‌

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,