Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
مدیرکل اتباع خارجی استانداری مازندران

«ممنوعیت حضور اتباع افغان در استان مازندارن»

2014 December 18

خبر / رادیو کوچه

 

«محمدتقی شفیعی»، مدیرکل اتباع و مهاجران خارجی در استانداری مازندران گفته است که اقامت و حضور اتباع افغانستانی از نیمه دوم سال جاری در استان مازندان ممنوع شده و تنها آن دسته از افغان‌هایی که مادر ایرانی داشته باشند می‌توانند در کشور زندگی کنند.

مدیران کل اتباع خارجی استانداری مازندران، روز پنج‌شنبه، بیست و هفتم آذر ماه، در مصاحبه با خبرگزاری «تسنیم» گفته است: «دو گروه اتباع خارجی در استان وجود دارد، دسته اول به صورت غیرمجاز بوده و توسط نیروی انتظامی دستگیر می‌شوند.»

اما به گفته این مقام استانداری مازندران، «گروه دیگر کسانی هستند که مادران ایرانی دارند و می‌توانند در کشور زندگی کنند».

به گفته آقای «شفیعی»، هم اکنون ۸۸۹ دانش‌آموز از اتباع خارجی در مدارس مازندران تحصیل می‌کنند.

afghan1

وی با بیان این که از میان اتباع افغان مقیم مازندران ۹۰ درصد وضعیت مالی «مطلوب» ندارند افزوده است: «تعدادی از افغان‌های مقیم استان در صادرات گل و گیاه در کشورهای آسیای میانه فعالیت دارند.»

خبر ممنوعیت حضور برای اتباع افغان در استان مازندران در حالی منتشر می‌شود که در روزهای گذشته همچنین خبرهایی از بدرفتاری با اتباع افغان در ایران منتشر شده است.

از جمله روزنامه شهروند در روز ۲۵ آذر خبر داده بود که یک معلم در شهرستان پاکدشت استان لرستان برای تنبیه چهار دانش‌آموز افغان، آنها را مجبور کرده است که «دست خود را در توالت فرو کنند».

در هفته‌های گذشته نیز فیلمی در شبکه‌های اجتماعی از برخورد تحقیرآمیز یک مامور نیروی انتظامی ایران با اتباع افغان به صورت گسترده منتشر شد.

در پی انتشار این فیلم، «سعید منتظرالمهدی»، معاون اجتماعی نیروی انتظامی، روز چهارشنبه، ۲۶ آذر، گفت که فرمانده نیروی انتظامی دستور شناسایی افراد خاطی و برخورد قضایی و انضباطی «متناسب با سوءرفتار مأمورین» را صادر کرده است.

همچنین دولت ایران روز ۲۲ تیرماه سال جاری در بخشنامه‌ای اشتغال اتباع خارجی در دستگاه‌های دولتی و عمومی غیردولتی ایران را ممنوع اعلام کرد.

بیشتر بخوانید

اعلام ممنوعیت اشتغال اتباع خارجی در ایران از سوی دولت

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,