Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
سیگنال ممنوع

«کلاپتون خدایی بر لبه‌ی تاریکی»

2014 December 18

شادیار عمرانی – بهرنگ زندی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اریک کلاپتون – قسمت اول

پرافتخارترین ستاره‌ی تالار مشاهیر راک اند رول با سه بار ورود، دومین گیتاریست بزرگ جهان در تمام ادوار، ١٨ تا جایزه گرَمی گرفته، ١٨ تا!

سلطان بلوز آکوستیک کوردهای بلوز را با گوش  دادن به نوار قطعات بلوز و تمرین با یه گیتار آکوستیک اسباب بازی مارک هویر یاد گرفت.

١٧ سالش بود که رفت توی گروه روسترز، خروس‌ها. چند ماه بعد گیتاریست گروه یاردبردز شد. همون اولش از خواننده‌ی گروه مشهورتر شد. سبک بی بی کینگ را با گیتار بلوز می‌زد و اسمش وقتی فقط ١٧ سالش بود در قلب صحنه‌ی موسیقی بریتانیا قرار گرفت. به آن مدل بلوز می‌گفتند چکر بلوز. وقتی یاردبردز کنسرت‌شان تمام می‌شد مردم آرام دست می‌زدند تا اریک کلاپتون روی صحنه بمونه و گیتار بزنه. اریک می‌موند و چند دقیقه‌ای سولو می‌زد. تموم که می‌شد باز هم مردم آرام دست می‌زدند تا ادامه بده.از اونجا شد که اسم مستعار کلپتن شد Slowhand . یاردبردز  سال ١٩۶۵ با آهنگی با نوازندگی منحصر به فرد کلپتن به شهرت رسید. For Your Love .

eric-clapton_650

ولی خود کلاپتون از این پاپ شدن خوشش نمیومد. اون می‌خواست در بلوز بمونه و موسیقی غنا داشته باشه. از یاردبردز بیرون اومد و جیمی پیج معروف را به جای خودش گذاشت. اما پیج اونقدر خودش را به کلپتن مدیون می‌دونست که نپذیرفت.

سال ۶۵ در اوج شهرت کلاپتون در یاردبردز به گروه جان مِیال و بلوزبریکرز پیوست. اونجا هم نموند و چند ماه بعد به یونان رفت با گروه گلندز. اما بعد چند ماه در نوامبر آن سال به جان میال برگشت و این بار لقب بهترین گیتاریست بلوز را از آن خود کرد.  نوع استفاده از آمپلیفایر با گیتار گیبسون سبک جدیدی در گیتار الکتریک به وجود آورد با صدایی بی رقیب که شعار معروفی را به دنبال داشت. شعاری که هنوز ورد زبان‌هاست: کلپتن خداست

از این خدا، گرافیتی‌های زیادی کشیدند. اما کلاپتون اصلا دوست نداشت بهش بگن خدا. صد بار هم گفته بود حتا شکایت کرده بود.

شانس کلاپتون زده بود، وارد یکی از سوپرگروه‌های پیشرو شد، کریییییییییییییم.  قبل از کریم کلپتن را در آمریکا نمی‌شناختند. گرچه هنوز یاردبردز با وجود رفتن کلپتن از گروه از شاهکارش یعنی for your love استفاده می‌کرد و جزو ده‌ آهنگ برتر آمریکا قرار می‌گرفت. اما با کریم، کلپتن شروع کرد به خوندن.

tumblr_mgsdv3yvu81rdq3sgo1_500

با بازاجرای آهنگ چهارراه رابرت جانسون این آهنگ را به شهرت جهانی رسوند. اصل آهنگ بلوز بود که در این اجرا در سبک راک نواخته شد و باعث شد به عنوان سومین اجرای برترگیتار تمام دوران توسط مجله رولینگ استون قرار بگیره. کریم نقطهی عطف زندگی هنری کلاپتون بود، برای اولین بار با کریم به آمریکا رفت، و تونست با رقیب بزرگش، جیمی هندریکس اجرای کلاب کنه. و البته چند کار مشترک با جورج هریسون بیتلها، یار جدانشدنی کلپتن.  کریم در اوج با اختلافات داخلی دست و پنجه نرم می کرد و در همان اوج هم خداحافظی کرد.

سال ۶٩ کلاپتون رفت بلایند فیث. یک شبه معروف شدند در کمتر از ٧ ماه هم بعد از یه آلبوم شش آهنگه منحل شدند.

یه آهنگ مذهبی داشت اون هم تنها آهنگ اریک کلاپتون توی این آلبوم بود. «حضور خدا»

بعد تصمیم گرفت یه گروه خودش بسازه. دِرِک و دومینوس. و لیلا را خوند. شعر را از لیلی و مجنون نظامی گنجوی گرفته بود. کتابش را ایان دالاس به کلاپتون داده بود. با این که این آهنگ دنیا را در چشم بر هم زدنی گرفت، این گروه پس از این آلبوم فروپاشید. دلیلش؟ جیمی هندریکس درگذشت. اریک کلپتن و گروهش یک هفته قبل از مرگ جیمی آهنگ بال کوچک را براش ساخته بودند. اریک هم برای تولد جیمی یه گیتار فِنِر چپ دست خریده بود.

eric-clapton-jimie-hendrix

اریک از گروه بیرون اومد، آلمَن چند روز بعد در تصادف موتورسیکلت کشته شد. خلاصه این گروه هم با یک تراژدی از هم پاشید.

دهه‌ی ٧٠ برای اریک کلاپتون تلخ و پر تنش شروع شد. الکل و مواد مخدر بالاخص هرویین، مرگ دو نفر از دوستان نزدیکش، و گروه‌هایی که تشکیل نداده منحل می‌شد از یک سو، عشق و عاشقی با همسر بهترین دوستش، جورج هریسون یعنی پتی بوید، قوز بالا قوز شد. کنسرت‌هایش را لغو می‌کرد و یک بار هم که در بنگلداش روی صحنه رفت در اثر اوردوز روی صحنه بیهوش شد. سال ٧١ بود.

گروه The Who  کنسرتی سال ٧٣ برای بازگرداندن کلاپتون به موسیقی اجرا کردند. برای جبران این محبت اریک کلپتن در فیلمی که کِن راسل برای گروه The Who ساخته بود آهنگی اجرا کرد. سر همین آهنگ و تراشیدن ریشش جنجالی به پا کرد که نگو و نپرس.

اوضاع همین‌قدر بد بود تا پتی بوید از جورج هریسون جدا شد و با اریک ازدواج کرد. سال ٧۴ و این بار اریک تونست خودش را پیدا کنه و به کنسرت‌ها برگرده. و بازاجرای آهنگ من کلانتر را با گلوله زدم، اثر انقلابی باب مارلی تونست آلبوم سینگل اریک کلاپتون یعنی پلاک ۴۶١ بلوار اقیانوس را به شهرتی جهانی برساند.

بعدش به جاماییکا رفت، جایی که رِیگی صدای اعتراض بود. آلبوم نه چندان موفق There’s One in Every Crowd را ساخت.

اولش لقب خودش را اسم آلبوم کرد. اریک کلاپتون خداست. انگار نه انگار یک زمانی از این لقب رنج می‌برد. کمپانی تهیه کننده RSO  قبول نکرد.

آهنگ مخالفان، مضمونی صلح‌طلب و در عین حال مذهبی داشت. مبارزه پس از صلح، صلح پس از مبارزه، زندگی پس از مرگ، مرگ پس از زندگی.

fa0c5464d1c53b450ed7e78c8dc5ff13

سال بعد آلبوم هیچ دلیلی برای گریه نیست را با دعوت از جمعی از خوانندگان مطرح ساخت. زبان اشاره را با باب دیلان اجرا کرد.

باب دیلان آهنگ هفت روز را که ساخته بود و تا به اون روز اجرا نکرده بود به اریک پیشنهاد داد ولی اریک نپذیرفت.

کلاپتون دهه‌ی ٧٠ در نوستالژی به سر می‌برد. پنجمین آلبوم خودش را در سال ١٩٧٧ با اسم مستعار خودش ساخت. Slowhand

آلبوم موفقی شد. با آهنگ معروف و جنجالی کوکایین. اصل آهنگ مال جی جی کِیل بود. اما با کلپتن معروف شد.

و سال بعد آلبوم بی‌پشت.

و آلبوم یک بلیط دیگر با آهنگ نمی‌تونم تحمل کنم در صدر فهرست برترین اثر راک سال ٨١ قرار گرفت.

و بعد کلپتن مذهبی می‌شه. در دورانی که برای ترک اعتیاد می‌ره تبدیل می‌شه به قول خودش به یک مسیحی معتقد. حاصلش آلبوم پول و سیگار بود. آلبومی از نگاه مخاطبان بریتانیایی بی‌مایه و برعکس از نگاه آمریکایی‌ها موفق!

pattie-boyd-clapton-harrison

سال ١٩٨۵ آغاز رابطه‌ی کلاپتون با راجر واترز بود. هم‌زمان کلپتن به راست‌های افراطی پیوسته بود و علاوه بر موسیقی قرابت سیاسی با راجر واترز احساس می‌کرد که تا امروز هم ادامه داره. آلبوم پشت خورشید را با فیل کالینز ساخت.

همکاری کلاپتون و فیل کالینز در آلبوم بعدی، آگوست، موفق‌ترین آثار کلپتن را تا به امروز موجب شد. اونطور نیست که تو استفاده‌ش می‌کنی، موسیقی فیلم رنگ پول با بازیگری تام کروز و پل نیومن.

اریک روز به روز مذهبی‌تر می‌شد، در کم‌پین‌های مذهبی مسیحی شرکت می‌کرد و با استفن بیشاپ و پاواروتی برای مریم مادر مسیح آهنگ مذهبی مادر مقدس را ساخت و خواند. یک آهنگ کاملن مذهبی. و البته آهنگ‌هایی به غایت ضد سیاه‌پوستان مانند walking the white line  که البته به دلیل فشارهای جامعه بر کمپانی‌های تهیه کننده نتونست منتشر کنه

اما شهرت کلاپتون به ایران هم رسید. با سریال لبه تاریکی و موسیقی این سریال که به تهیه‌کنند‌گی بی بی سی برای او جایزه‌ی بَتا را به ارمغان آورد. همکاری کلاپتون در ساخت موسیقی این سریال که تحت تاثیر فضای  تاچریسم اواسط دهه‌ی ٨٠ ساخته شده بود، پرسش‌های زیادی را برای دوست‌دارانش مطرح می‌کرد. کلاپتون بالاخره کجا می‌خواست بایستد؟ و چه‌ می‌خواهد بگوید؟

دنباله‌ی این برنامه را در قسمت بعدی بشنوید.

مطالب مرتبط

بووی دنیا را به آتش خواهد کشید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd669899 generic for toradol prednisolone clindamycin buy cytotec