Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
با تصویب قطعنامه‌ای

«مجمع عمومی سازمان‌ملل متحد نقض حقوق‌بشر در ایران را محکوم کرد»

2014 December 19

خبر / رادیو کوچه

 

مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای از جمهوری اسلامی ایران خواست که به نقض حقوق بشر شامل «شکنجه، تبعیض جنسیتی و مورد هدف قرار دادن فعالین و روزنامه‌نگاران» پایان دهد.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، روز جمعه نوزدهم دسامبر گزارش داده است، در قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، نقض حقوق بشر در ایران، سوریه و میانمار محکوم شده است.

این مجمع همچنین روز پنج‌شنبه از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا پرونده حقوق بشری کره شمالی را به دادگاه کیفری بین‌المللی ارجاع دهد.

در همین زمینه وب‌سایت مجمع عمومی سازمان ملل در جلسه روز گذشته این مجمع چند قطعنامه به تصویب کشورهای عضو سازمان ملل رسید که از آن میان، سه قطعنامه به وضعیت حقوق بشر در ایران، سوریه و کره شمالی مربوط بود. بررسی پیش نویس قطعنامه دیگری در مورد وضعیت حقوق بشر در میانمار تا دریافت گزارش یکی دیگر از کمیته‌های مجمع عمومی به تعویق افتاد.

majmaeomomi

قبل از رای‌گیری در مورد پیش‌نویس قطعنامه مربوط به شرایط حقوق بشر در ایران، نماینده این کشور با بیان این که، این پیش‌نویس دارای انگیزه سیاسی، مغرضانه و نامتوازن است. گفت: سند ارائه شده به این واقعیت که ایران یک جامعه پرتحرک و چندصدایی است و همچنین به تحولات مثبت از زمان آغاز به کار دولت جدید توجهی نکرده است.

«بان گی مون»،دبیر کل سازمان ملل، روز ۲۱ شهریور با ابراز نگرانی از افزایش اعدام‌ها در ایران، در گزارشی گفته بود که قول‌های حسن روحانی، ‌رییس جمهوری اسلامی، ‌در مورد آزادی‌های بیشتر در ایران به هیچ پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در حقوق بشر و آزادی بیان منجر نشده است.

کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل نیز روز ۲۷ آبان قطعنامه‌ای را به تصویب رسانده بود که در آن از نقض حقوق بشر در ایران به‌ ویژه «تعداد بسیار بالای اعدام‌ها» توسط جمهوری اسلامی ابراز نگرانی عمیق شده‌ بود.

مطالب مرتبط

بان‌کی‌مون گفت به نظر می‌رسد دولت روحانی رویه دولت قبلی را دنبال می‌کند

بدتر شدن وضعیت حقوق‌بشر در ایران در زمان ریاست‌جمهوری روحانی

ظریف در پارلمان اتریش گفت در ایران اعدامی سیاسی وجود ندارد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,