Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
مجله کارگر

«نان گران شد، هزینه خانوار کارگری از سه میلیون تومان گذشت»

2014 December 19

بهرنگ زندی-شادیار عمرانی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

۶۵۶ نفر از کارگران معدن چادرملو روز یکشنبه ۲۳ آذرماه با امضای طوماری خواستار ابقای بهرام حسنی نژاد در پست دبیر انجمن صنفی کارگران معدن چادرملو شدند. امضای این طومار پس از شرکت صدها نفر از کارگران این معدن در تجمعی اعتراضی بود که خواستار ابقای حسنی نژاد شده بودند. حکم تبرئه بهرام حسنی نژاد از دادگاه صادر شده، ولی با این وجود هیات مدیره معدن چادرملو خواستار انتخاب دبیر جدید انجمن صنفی کارگران هستند. شایان ذکر است این طومار در اختیار واحد حراست معدن چادرملو، بازرسان انجمن صنفی کارکنان آسفالت طوس، مدیریت مجتمع صنعتی چادرملو  و مدیریت شرکت آسفالت طوس قرار گرفته است.

محمد صادق نادری نماینده کارگران پیمانی سیمان سپاهان اصفهان از اواخر آبان ماه امسال از کار اخراج شده است. نادری نماینده پیگیری مطالبه صنفی بیش از ۷۰۰کارگر پیمانی سیمان سپاهان است که در تلاش بود وضعیت قرارداد کار را از حالت پیمانی به حالت مستقیم تغییر بدهد. به گزارش ایلنا در روزهای گذشته پیامکی هشدار آمیز به حداقل ۵۰ کارگر سیمان سپاهان ارسال شده است.

kargar

کارگران معدن چادرملو

در این پیامک از کارگران خواسته شده است که برگه تایید صلاحیت خود را از ریاست واحد خود و واحد حراست بگیرند و به کارفرما تحویل دهند تا قرارداد کارشان تمدید شود و در غیر اینصورت اخراج می‌شوند. در همین رابطه، «احمد قنبری» مدیر روابط عمومی سیمان سپاهان ضمن تکذیب ارسال پیامک هشدار آمیز به کارگران پیمانی این کارخانه؛ به ایلنا گفت که سیستم ارسال پیامک به کارگران زیر نظر روابط عمومی است و روابط عمومی تاکنون چنین پیامکی ارسال نکرده است.

به گزارش وبلاگ کمیته حمایت از شاهرخ زمانی، بهنام ابراهیم زاده فعال کارگری و حقوق کودکان به مدت ۱۵روز است که در اعتصاب غذا به سر می‌برد و در شرایط جسمی خطرناکی به سر می‌برد. بر اساس این گزارش:« بهنام ابراهیم زاده در اعتراض به انتقال غیر قانونی‌اش از سالن ۱۲به بند یک زندان گوهردشت و پرونده‌سازی علیه او و همچنین زیر پا گذاشتن قانون تفکیک جرایم ۱۵روز است که دست به اعتصاب غذا زده است و طی این ۱۵روز دو بار حال او بد شده است و حتی یک‌بار فشار خون او تا ۶ افت کرده است اما به دلیل اینکه اعتراضی وجود ندارد ماموران بخصوص خدابخشی اهمیتی به سلامتی و جان بهنام نمی دهند» کمیته حمایت از شاهرخ زمانی در بخشی از این گزارش خواستار اقدام مشترک تشکل‌ها و نهادهای کارگری از بهنام ابراهیم زاده شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اعتصاب هماهنگ اتحادیه‌های کارگری و بازرگانی روز دوشنبه ۱۵دسامبر در بلژیک سیستم حمل‌ونقل عمومی این کشور را فلج کرد. با شروع این اعتصاب ۶۰۰پرواز در فرودگاه بروکسل لغو شد. قطارهای سریع‌السیر تالیس به آلمان، فرانسه و هلند متوقف شد.

33

ژان کلود میلی مسئول حزب کار فرانسه

این شامل اتوبوس‌های شهری و تراموهای شهری هم شد. با اینکه فراخوان جمعی برای این اعتصاب داده نشده بود، حتی در بزرگراه‌های بلژیک هم عبور و مرور به حداقل رسید و مردم اتومبیل‌های شخصی خود را بیرون نیاوردند. علاوه بر کارکنان فرودگاه‌ها، کارکنان سیستم حمل و نقل ریلی، مدارس، ادارات، زندان‌ها و حتی کارکنان دستگاه قضایی اعتصاب کرده‌اند. بندر آنت ورپ که جز شلوغ‌ترین بنادر اروپاست، بیشتر از ۵۰وسیله نقلیه آبی اجازه ورود و خروج نکردند. در شهر گنت خیابان‌های اصلی شهر توط اتحادیه‌ها بلوکه شدند. بر اساس این گزارش پلیس با کارگران اعتصابی که به سمت دفتر حزب جدایی‌طلب «ان وی ای» (که یکی از چهار حزب دولت بلژیک است)، تخم مرغ پرتاب می‌کردند درگیر شد. دلیل اصلی این اعتصاب سراسری، اعتراض کارگران به سیاست‌های ریاضت اقتصادی ست که از ۱۵مهرماه در این کشور اجرا می‌شود.

در فرانسه نیز اتحادیه‌های کارگری این کشور در خصوص سیاست‌های ریاضت اقتصادی به دولت هشدار داد. به نوشته روزنامه فرانسوی فیگارو، اتحادیه نیروی کارگری فرانسه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین اتحادیه‌های کارگری این کشور روز سه‌شنبه مقابل جمع کثیری از فرانسویان در پاریس، طی هشداری به دولت فرانسه خواستار توقف سیاست ریاضتی آن شد و اعلام کرد که در صورت عدم توقف این سیاست از سوی دولت اعتصاب عمومی برگزار خواهد شد. «ژان کلود میلی» مسئول حزب نیروی کارگری فرانسه در اظهاراتی در این خصوص اعلام کرد: «دولت باید از سیاست ریاضتی خود که کشور را در معرض خودکشی اجتماعی، اقتصادی و دموکراتیک قرار داده، دست بردارد.» وی در هشدار به دولت افزود: «ما هیچ چیز را در خصوص برگزاری اعتصاب عمومی طی هفته‌ها و ماه‌های آینده رد نمی‌کنیم و آماده‌ایم در صورت امکان اعتصاب‌هایی را ترتیب دهیم.»

44

بنا بر تحقیق میدانی که کانون هماهنگی شورای اسلامی کار تهران انجام داده است و خبرگزاری کار ایران آن را منتشر کرده است، درآمد یک خانوار ۴نفره کارگری با احتساب مزد پایه، کمک‌هزینه مسکن، حق بن و حداکثر حق اولاد در حدود ۸۳۰ هزار تومان است. در ادامه گزارشی که این کانون منتشر کرده است، هزینه خانوار کارگری از مرز سه میلیون تومان گذشت. این رقم نسبت به سه  ماه اول امسال که هزینه یک خانواده 4 نفری کارگری را دو میلیون تمان اعلام کرده بودند، افزایش چشم‌گیر و بی‌سابقه‌ای داشته است.

هزینه های یک خانواده کارگری بر اساس جدولی که این کانون ترسیم کرده است، به ترتیب ضریب اهمیت شامل هزینه‌های خوراک، دخانیت، مسکن، کفش و پوشاک، اثاثه، بهداشت و درمان، حمل و نقل، ارتباطات، امور فرهنگی و تفریح، تحصیل، رستوران و هتل و کالا و خدمات متفرقه است. در این آمار ضریب خوراکی در صدر جدول قرار داشته و ۲۷درصد اعلام شده است. در هزینه‌های خوراک یک خانوار چهار نفری کارگری رده اول به نان اختصاص دارد و برنج در جایگاه دوم قرار گرفته است. گوشت قرمز و سفید در آخرین رده‌های مصرف خوراک خانوار کارگری‌ست. با احتساب این برآورد از هزینه‌ها خبر گرانی نان در همه جا پیچید و نان گران شد. گرانی این قلم از خوراک خانوار کارگری که ضریب اهمیت اول را در هزینه‌های خوراکی به خود اختصاص داده است، اولویت نامعلومی را بعد از نان در مقابل مصرف خانوار کارگری قرار داده است. جمع هزینه ی یک خانوار ۴نفری کارگری در مصرف خوراک اگر آن را بتوانند به قیمت تعاونی و با ارزان‌ترین قیمت و نازل‌ترین کیفیت تهیه کنند، بالای ۷۵۰هزار تومان است، که در ضریب دستمزد چیزی حدود ۹۰درصد آن را شامل می‌شود. این در حالی ست که هزینه مسکن که ۹۰۰هزار تومان به طور میانگین برآورده شده حساب نشده است.

nan

قیمت نان در ایران از ۱۰آذر امسال ۳۰درصد افزایش پیدا کرد. دولت خود را از ماجرا کنار کشید و دلیل افزایش آن را درخواست اتحادیه نانوایان اعلام کرده است. بر این اساس قیمت نان بربری از ۵۰۰ به ۶۵۰، نان سنگک از ۶۰۰ به ۷۸۰ و نان لواش از ۱۶۰ به ۲۰۸ تومان و  نان تافتون از ۳۰۰به ۳۹۰ تومان افزایش یافت.

نان اهمیت ویژه‌ای بر سر سفره خانوار کارگری دارد و همیشه گرانی آن با واکنش‌های آشکار و نهان کارگران روبه‌رو بوده است. شورش معروف نان در ۱۷ آذر سال ۱۳۲۱ در تهران که موجب طغیان مردم شد و نمایندگان مجلس شورای ملی را هم به زیر چک و لگد مردم کشاند، به خاطر قحطی بود. مردم از گرسنگی به انبارهای غله حمله می‌کردند و کسی نمی‌توانست جلوی آن‌ها را بگیرد. گرانی نان در ۱۰ آذر ۱۳۹۳، درست بعد از ۷۲ سال از شورش نان به خاطر قحطی نیست. نه کمبود آرد وجود دارد، نه آفت به گندم‌ها زده شده است. انبارها و سیلوها هم مالامل از آرد و گندم است. پس علت اصلی گرانی نان چیست؟

دولت در ایران بزرگ‌ترین کارفرماست و قیمت حامل‌های انرژی و اقلام اساسی از جمله نان را به خصوص پس از انقلاب همیشه دولت تعیین کرده است. دولت درآمد کسب می‌کند و همچون یک کارفرمای کارگاه کوچک اقتصادی دخل و خرج خود را تعیین می‌کند. با افزایش هزینه‌های دولت بالطبع سود و درآمد دولت به ظاهر کسته شده و به همین خاطر تلاش می‌کند که این هزینه‌ها را به هر قیمتی کاهش دهد. بر خلاف ارزیابی‌ها و باور عموم مردم ، دولت‌های جدید در ایران به خصوص با رشد تولید‌های صنعتی و بازرگانی بخش عمده‌ای از درآمدشان را از نفت کسب نکرده و تکیه بودجه‌های عمومی دولت و نیاز آن به نفت کاسته شده و مثل سابق نیست.

22

شورش نان درتهران ١٣٢١

دولت نمی‌تواند برای جبران کسری بودجه منتظر افزایش یا کاهش قیمت نفت باشد، چون سهم نفت نسبت به تولیدات صنعتی، کشاورزی و بازرگانی کم‌تر است.  بر اساس گزارش مرکز ملی آمار ایران  کل محصول اجتماعی سالانه کار و تولید ۸۳۰۷۱۵ میلیارد تومان بوده است. سهم اضافه ارزش های نفتی این سال ۵۸ هزار میلیارد تومان و سهم اضافه ارزش های حاصل از قلمروهای دیگر کار و تولید ۷۷۳۰۰۰ میلیارد تومان گزارش گردیده است. بنابراین بر خلاف تصور عموم از نقش نفت و تکیه دولت‌ها بر آن، بخش عمده‌ای از درآمد حاصل از کار اجتماعی و تولید بنگاه‌های اقتصادی قسمت زیادی از تولید ناخالص ملی را دربرمی‌گیرد. افزایش قیمت نان و خروج آن از یک کالای مصرفی و تبدیل آن به بخشی از رده‌های درآمدزایی دولت، گامی مهم در افزایش درآمد دولت و کاهش هزینه‌های آن است. علت اصلی گرانی نان دولت است.

با افزایش قیمت نان و سهم عمده آن در هزینه‌ها و اولویت‌های خوراک خانوار کارگری، کارگران و مزدبگیران در ایران روز به روز بیش‌تر به ورطه‌ی نابودی کشانده می‌شوند. گرانی نانی که این بار بر خلاف ۱۷ آذر ۱۳۲۱ از سر قحطی و حمله متفقین نیست، بلکه به خاطر کاهش هزینه‌های دولت است.

مطالب مرتبط

تشکل سراسری کارگری از حرف تا واقعیت

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,