Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
مقامات بانکی دولت بشار اسد

«سوریه نگران اثرات کاهش قیمت نفت بر حمایت تهران از دمشق است»

2014 December 20

خبر / رادیو کوچه

 

مقامات بانکی و اقتصادی دولت «بشار اسد» در سوریه نگران اثرات منفی کاهش قیمت نفت بر تداوم حمایت‌های مالی جمهوری اسلامی از این کشور هستند.

خبرگزاری «رویترز» روز جمعه نوزدهم دسامبر، از قول چند مقام بانکی و اقتصادی سوریه گزارش داد که افت قیمت نفت و تاثیر آن بر اقتصاد ایران، نگرانی از توانایی جمهوری اسلامی برای تداوم حمایت مالی از سوریه، مهم‌ترین متحد استراتژیک خود، را افزایش داده است.

در همین زمینه یک مقام بلندپایه تجاری سوریه که خواسته نامش فاش نشود به این خبرگزاری گفته است که «اگر حمایت‌های ایران نبود، ما نمی‌توانستیم جان سالم به در ببریم، حمایت ایران برای ما حیاتی بود و ما نیز در ازای آن، به دولت تهران به کرات قول دادیم که درهای بیشتر و بیشتری برای سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در سوریه باز کنیم».

سوریه قبل از درگیر شدن در جنگ داخلی، خود تولیدکننده نفت بود، اما تحت تاثیر تحریم‌های اروپا و آمریکا، همچنین جنگ داخلی، تولید نفت خام این کشور در چهار سال گذشته به‌شدت کاهش یافته است.

Syrian leader meets French counterpart

ایران در ماه ژوئیه گذشته تسهیلات اعتباری سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری برای خرید محصولات نفتی برای دولت بشار اسد باز کرد. ایران همچنین یک میلیارد دلار تسهیلات اعتباری برای خرید محصولات غیرنفتی از سوریه باز کرده است.

از طرفی پول سوریه نیز که از سال ۲۰۱۱ با آغاز درگیری داخلی تاکنون ۷۰ درصد از ارزش خود را از دست داده بود، دوباره طی دو هفته گذشته ده درصد دیگر از ارزش خود را از دست داد.

این گزارش به نقل از خبرگزاری دولتی «سانا» سوریه می‌گوید که هدف سفر هفته گذشته «وائل الحلقی»، نخست وزیر سوریه، به تهران نیز اطمینان از ادامه حمایت ایران از دولت «بشار اسد»، به ویژه تداوم ارسال محصولات نفتی ایران به این کشور بوده است.

در همین زمینه «اسحاق جهانگیری»، معاون «حسن روحانی»، روز پنج‌شنبه گذشته تاکید کرد که حمایت ایران از سوریه همچون گذشته ادامه خواهد یافت.

در همین حال دو مقام بانکی سوریه به «رویترز» گفته‌اند که ایران برای جلوگیری از افت ارزش پول سوریه، ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار به بانک مرکزی این کشور تزریق کرده است.

تزریق پول به حساب بانک مرکزی سوریه توسط ایران در حالی است که پول ملی ایران خود از سال ۲۰۱۱ تاکنون بیش از دو سوم از ارزش خود را از دست داده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment


  1. sara
    1

    روزتان به شادی
    بله باز این مردکه بشاش اسد دوزد ولده زنادست گدایی و دوزدی دراز کرده از جیب ملت ایران توسط ملاهای دوزد داده شده در اخبار خواندم در رده ثروت مندان است حدوده۶یا۷ میلیادردلار دارد درحالی که شرایط خیلی بد اقتصادی کشور و خانوادها بی وجدانهای چطور بزلو بخشش میکنند ایران در نزدیکی انقلاب دوم برای رهایی و ازادی از اسارت دین مضخرف قرار دارد خیلی زود.