Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
توسط پلیس

«بازداشت بیش از ١٠٠ معلم مخالف اسلامی‌سازی مدارس در ترکیه»

2014 December 21

خبر / رادیو کوچه

 

پلیس ترکیه ده‌ها معلم معترض به اسلامی‌سازی مدارس و تضعیف اصول سکولار در نظام آموزش و پرورش این کشور توسط حزب حاکم عدالت و توسعه را بازداشت کرد.

خبرگزاری «فرانسه» روز یک‌شنبه بیست و یکم دسامبر در این رابطه گزارش داده است، تعدادی از معلمان ترکیه، روز شنبه در آنکارا پایتخت این کشور تجمع کردند تا اعتراض خود را به آنچه دخالت حزب عدالت و توسعه در تضعیف نظام سکولار ترکیه می‌خوانند، بیان کنند.

پلیس اما با حمله به تجمع اعتراضی معلمین، به وسیله ماشین‌های آب‌پاش فشار قوی و اسپری فلفل برای متفرق کردن آن‌ها، ده‌ها معلم را نیز بازداشت کرده است.

tork

برخی گزارش‌ها تعداد معلمان دستگیرشده را بیش از ۱۰۰ نفر بیان می‌کنند و از «ولی دمیر»، رییس اتحادیه آموزش و پرورش به عنوان یکی از بازداشتی‌ها نام می‌برند.

در این گزارش آمده که بسیاری از فعالان، از دخالت‌های حزب اسلام‌گرای عدالت و توسعه که به تضعیف اصول سکولاریستی کشور متهم شده، در نظام آموزش و پرورش ترکیه عصبانی‌ هستند.

دولت ترکیه پیش از این ممنوعیت استفاده از روسری توسط دانش‌آموزان دختر دبیرستان‌ها را لغو و از تاسیس مدارس موسوم به مدارس «امام خطیب» که ترکیبی از آموزش دینی و مدرن را ترویج می‌کنند، حمایت کرده است.

از سوی دیگر «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه روز دوشنبه هشتم دسامبر اعلام کرد که قصد دارد آموزش خط عربی را در دبیرستان‌های ترکیه احیاء و تدریس زبان ترکی عثمانی را نیز در مدارس این کشور رایج کند.

مطالب مرتبط

بازگشت زبان عثمانی و رسم‌الخط عربی به مدارس ترکیه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,