Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
خبرهای ورزشی

«حمایت فیفا از ممنوعیت خال‌کوبی در ایران»

2014 December 22

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

حمایت فیفا از ممنوعیت خال‌کوبی در ایران

خال‌کوبی بازیکنان موافقان و مخالفانی در فوتبال ایران دارد و همیشه این بحث مطرح می‌شود که فیفا مخالفتی با خال‌کوبی‌ها ندارد.

به گزارش مشرق، برخی می‌گویند در مقررات فیفا، ممنوعیت خال‌کوبی بی‌معنی است اما در نقطه مقابل بارها پیش آمده که منتقدان از خال‌کوبی به‌ عنوان نوعی بی‌فرهنگی در فوتبال یاد می‌کنند که روی تمرکز بازیکنان تاثیر می‌گذارد. فیفا البته هم‌چنان مخالف نیست اما به سلیقه فدراسیون‌ها نیز احترام می‌گذارد.

«هوشنگ نصیرزاده»، رییس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال می‌گوید: قبل از تدوین آیین‌نامه فدراسیون ایران برای این‌که در داخل برای برخی شبهاتی ایجاد نشود از فیفا سوال کردیم آیا می‌توانیم خال‌کوبی را که در فرهنگ ما رسمیت ندارد ممنوع کنیم یا خیر؟ که مقامات حقوقی فیفا ابتدا پرسش‌هایی مطرح کردند که علت این درخواست چیست؟ به آنها گفتیم خال‌کوبی فرهنگ درون زندان بوده که به بیرون منتقل شده است. گرچه در فرهنگ اروپا زشت نیست ولی در فرهنگ ما ایرانیان این موضوع هرگز تشویق نمی‌شود.

2

اما فیفا در جواب فدراسیون فوتبال ایران چه گفت؟ نصیرزاده توضیح می‌دهد: آنها در آخرین اظهارنظر خود گفتند که مسوولان فدراسیون چین نیز از ما خواستند در ممنوعیت خال‌کوبی در فوتبال آن کشور از آنها دفاع کنیم. چینی‌ها نیز همانند شما معتقد بودند خالکوبی فرهنگ درون زندان بوده است. لذا پاسخی را که به فدراسیون فوتبال چین دادیم برای شما دوباره‌نویسی می‌کنیم. این‌که در کدهای اخلاقی خودتان خال‌کوبی را ممنوع کنید و ما نیز از این موضوع که احترام گذاشتن به نظرات سالم جامعه هست پشتیبانی می‌کنیم.

آیا حالا که فیفا هم‌سو با فدراسیون فوتبال ایران است، مسوولان فوتبال کشور با خال‌کوبی‌ها برخورد خواهند کرد؟ نصیرزاده می‌گوید: بعد از استعلام از فیفا این موضوع را در کدهای اخلاقی منظور کردیم و مسوول اجرای آن در تمرینات، خود باشگاه‌ها هستند و در مسابقات رسمی نیز فدراسیون فوتبال ضمانت اجرای آن را بر عهده می‌گیرد. با توجه به هماهنگی‌هایی که با فیفا شده بازیکنان خارجی در لیگ ایران نیز در صورت وجود خال‌کوبی آن را نباید در معرض دید سایرین قرار بدهند تا به فرهنگ ما و مقررات موجود احترام گذاشته باشند.

درخواست بودجه ١٢٠ میلیارد تومانی کمیته ملی المپیک

رییس کمیته ملی المپیک از درخواست بودجه صد و بییست میلیارد تومانی این کمیته برای سال ٩۴خبر داد و گفت: با توجه به ضرورت کسب سهمیه بیشتر برای حضور در المپیک و موفقیت در این رقابت‌ها موافقت با بودجه درخواستی ما نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.

به گزارش ایسنا، «کیومرث هاشمی» در جمع خبرنگاران در خصوص جلسه با روسای برخی فدراسیون‌های المپیکی اظهار کرد: در راستای برنامه‌ریزی جهت حضور موفق در المپیک ٢٠١۶و کسب سهمیه‌های دیگر جلساتی را با فدراسیون‌های ورزشی برگزار می‌کنیم و این روند را ادامه خواهیم داد. پس از آن‌که فدراسیون‌ها برنامه خود را اعلام کردند بحث‌های تخصصی را در این فدراسیون‌ها به صورت حضوری و از نزدیک دنبال کردیم تا بتوانیم در جریان مشکلات آنها و هم‌چنین درخواست‌هایشان قرار بگیریم. شرایط به گونه‌ای است که این نشست‌ها مطمئنن استمرار خواهند داشت تا بتوانیم بیشترین حمایت را مخصوصن از رشته‌های مدال‌آور داشته باشیم.

hashmi

رییس کمیته ملی المپیک در خصوص جلسه با مسوولان فدراسیون کشتی و امکان حل مشکلات مالی فدراسیون گفت: کشتی یکی از رشته‌های پرمدال ماست که به هم‌راه دو سه رشته ورزشی دیگر همواره در المپیک افتخارآفرینی کرده است. طبیعی است اگر بخواهیم مدال‌های خوش‌رنگی داشته باشیم باید از فدراسیون کشتی حمایت ویژه‌ای انجام دهیم البته پرداخت بدهی آنها جزو وظایف ما نیست اما معتقدم ورزش اول ایران باید به صورت ویژه حمایت شود.

وی در ادامه درباره اولتیماتوم وزارت ورزش به رییس فدراسیون وزنه‌برداری برای انتخاب یکی از پست‌های ریاست فدراسیون یا حضور در شورای شهر تهران گفت: باید همگی به قانون احترام بگذاریم و از طریق قانون‌گذار مشکلات را حل کنیم. این موضوع توسط قانون‌گذاران باید پیگیری شود تا به خوبی حل و فصل گردد.

وی در خصوص میزان بودجه سال گذشته کمیته ملی المپیک گفت: بودجه سال گذشته ما چهل و هشت میلیارد تومان بود اما امیدوارم در سال پیش رو نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بودجه درخواستی ما که مبلغ صد و بیست میلیارد تومان است موافقت کنند. از رسانه‌ها نیز می‌خواهم در این راه کمک‌رسان کمیته ملی المپیک باشند.

در مورد جذب قوچان‌نژاد کادر‌فنی تصمیم می‌گیرد

عضو هیات‌مدیره باشگاه پرسپولیس هرگونه مذاکره مسوولان این باشگاه با سرمربی پیشین تیم‌ملی را تکذیب کرد.

«حسین کلانی» در مورد این‌که آیا احتمال دارد باشگاه پرسپولیس اقدام به جذب «رضا قوچان‌نژاد» کند، اظهار داشت: نمی‌دانم چه اتفاقی رخ خواهد داد. واقعیت این است که در مورد این مسئله کادر‌فنی تصمیم‌‌گیرنده است نه کمیته فنی یا شخصی دیگر.

وی در پاسخ به این سوال که آیا حضور احتمالی قوچان‌نژاد می‌تواند به پرسپولیس کمک کند، عنوان کرد: من نباید در این مورد اظهارنظر کنم، چون از نظر فنی واجد شرایط نیستم. ممکن است یک زمانی فوتبال بازی کرده باشم اما در حوزه مسایل فنی نه تجربه دارم و نه اطلاعات و اگر هم گاهی حرفی می‌زنم نظر شخصی‌ام بوده است.

klani

عضو هیات‌مدیره باشگاه پرسپولیس در خصوص مذاکره مسوولان این باشگاه با «برانکو ایوانکوویچ» گفت: من از طرف خودم و دیگر اعضای هیات‌مدیره باشگاه پرسپولیس شدیدن این موضوع را تکذیب می‌کنم. ممکن است یک نفر با برانکو صحبت کرده باشد و از او در مورد حضورش در پرسپولیس سوال پرسیده باشد، اما مسلمن آن یک نفر از طرف باشگاه پرسپولیس نبوده است.

کلانی ادامه داد: از نظر ما «حمید درخشان»، سرمربی و «حسین عبدی»، مربی پرسپولیس هستند و کارشان را با تمام وجود انجام می‌دهند. باز هم تاکید می‌کنم تا این لحظه هیچ اتفاقی در باشگاه رخ نداده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,