Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
نا‌امنی‌ها در هرات درغرب افغانستان

«آیا تحقیقات هیات دولت در رابطه با ناامنی‌های هرات امیدبخش خواهد بود»

2014 December 23

نقیبه بارکزی/ رادیوکوچه/ بخش افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نتیجه‌ای تحقیق یک هفته کار هیات اعزامی ریاست جمهور اشرف غنی دراین ولایت هرات: مداخله همسایه‌ها از عوامل ناامنی در این ولایت است.

هیاتی که متشکل از نماینده حکومت وحدت ملی و نماینده‌گان مردم هرات در پارلمان از مرکز برای بررسی وضعیت امنیتی ولایت هرات فرستاده شده بود بعد از یک هفته اعلام کرد استخبارات کشورهای همسایه و مشکلات در حکومت محلی سبب بدامنی و ناامنی در این ولایت شده است.

بالا رفتن گراف ترور، قتل، خشونت، بدامنی و فساد در ارگان‌های عدلی و قضایی در ولایت هرات در غرب افغانستان پای هیات بلند رتبه حکومت وحدت ملی را به این ولایت کشاند.

afghan

هرچند مردم این ولایت بار‌ها با راه اندازی تظاهرات در مقابل ساختمان مقام ولایت در هرات از مقام‌های محلی خواستار آن شدند که عاملان ترور‌ها، قتل، خشونت و فساد را شناسایی و مجازات کنند اما ظاهرن نتیجه قابل توجهی نداشته و در وضعیت امنیتی بهبود آن چنانی رونما نکرده است.

به همین لحاظ نماینده‌گان مردم هرات در پارلمان و نماینده حکومت وحدت ملی در قالب یک هیات بلند پایه برای بررسی اوضاع هرات به این ولایت آمدند.

کارشیوه این هیات طوری بود که در فرصت در دست داشته با گروهای مختلف مردم از سطح شهر و ولسوالی‌های ۱۵گانه، فعالان مدنی، رواسای ادارات مختلف و نماینده گان اصناف در مورد چالش‌های موجود در مناطقشان گفت‌وگو کرد.

مردم هم اکثریت از نبود امنیت و افزایش گراف ترور و قتل شکایت داشتند.

در این میان از دانش آموزان دختری که در ولسوالی شیندند زنده گی دارند نیز آمده‌اند و مشکلات ولسوالی خود را به گوش هیات رساندند. شیندند یکی از ولسوالی‌های نا‌امن هرات به شمار می‌رود.

آنان از هیات که به نماینده گی از حکومت مرکزی به هرات آمده‌اند خواستند در آوردن امنیت ولسوالی‌شان هرچه زود‌تر دست به کار شوند تا آنان بتوانند در آرامش خاطر به تعلیم و تحصیل بپردازند.

همچنان یک پدر هم به دیدار هیات آمد تا از عدم رسیده‌گی به مشکل‌اش در ادارات دولتی سخن بگوید.

«عیدی محمد» که چندی پیش جسد فرزند خورد سن‌اش را داخل یک بوجی از یک خرابه پیدا کرده است و به هیات گفت: تا حال هیچ ارگانی برای یافتن قاتل فرزنداش وی را یاری نکرده است.

afghan

سرانجام پس ازیک هفته دید و بازدید هیات اعزامی ریاست جمهوری با باشنده‌گان هرات، این هیات در یک نشست خبری نتیجه بررسی‌های خود را بیان کرد.

«حمیداله فاروقی» که در راس این هیات قرار دارد می‌گوید: آنچه به دسترس آنان قرار گرفته است گویایی آن است که استخبارات کشورهای همسایه و مشکلات موجود در حکومت محلی هرات از عمده‌ترین عواملی است که مشکلات وافر را در این ولایت ایجاد کرده است. او اما از کشور مشخصی نام نبرد.

هرات از ولایاتی است که با دو کشور ترکمنستان و ایران هم‌سرحد است.

وی همچنان افزود: هرات به دلیل جغرافیای استثنایی که دارد با تهدیدات مختلف روبرو است.

کمبود نیروهای امنیتی به تناسب نفوس هرات از دیگر مشکلاتی است که همواره مطرح می‌شود و به گفته اراگان‌های امنیتی حکوکمت مرکزی تا کنون در این راستا توجه نکرده است.

قرار است این هیات نتایج بررسی‌هایش از اوضاع هرات را به حکومت مرکزی برساند تا راه‌کاری مناسب به منظور ریشه کن کردن قتل، ترور، اختطاف و فساد اداری در این ولایت سنجیده شود.

زمزمه‌های هم وجود دارد که در این صورت امکان دارد برای آوردن اصلاحات در وضع امنیتی هرات حکومت مرکزی در مقام‌های محلی تغییرو تبدیلی‌های را رونما کند.

اما حکومتی که با گذشتن تقریبن ۱۰۰ روز از بدست گرفتن قدرت نتوانسته کابینه‌اش را معرفی کند در آوردن امنیت و ثابت دایمی هرات موفق خواهد بود؟ یا خیر. باید منتظر ماند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,