Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
زیر یه خم

«تعهد فدراسیون برای پولادی و قانونی که فقط به سود آقازاده‌ها و پول‌داران است»

2014 December 27

مسیب سروندی / رادیو کوچه

هم‌راه شما خواهیم بود با یکی دیگر از سری برنامه‌های زیر یه خم، باور کنید برای تفسیر خبرهای این هفته برنامه به هیچ عنوان صبح از روی دنده چپ از خواب بیدار نشده‌ایم، اما آن‌قدر فوتبال ایران در این روزها مشکل دارد که به هر سمت آن وقتی رفتیم، دیدیم هر فردی برای موفقیت و ارتقای جای‌گاه شخصی خود، حتا به‌دنبال صدمه زدن به بنیان ورزش ایران است تا از آن طریق بتواند رقیب خورد را از دور خارج کند و در میان این هیاهو تنها چیزی که اصلن مهم نیست، مردم و علایق و سلایقشان است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«جریمه غیبت سربازی به نفع همه است یا تنها آقازاده‌ها، پول‌دارها و دو فوتبالیست»

در یک برنامه مناظره تلویزیونی این هفته در مورد روش جریمه غیبت سربازی بحث شد که سربازی حرفه‌ای، محرومیت‌های اجتماعی غایبان و فواید و مشکلات این طرح با حضور مهمانان مورد گفت‌و‌مان قرار گرفت.

به گزارش خبرآنلاین، دولت در بند «ط» تبصره ۱۶ بودجه پیشنهادی خود مبنی بر فروش دوره سربازی مشمولانی که ده سال غیبت دارند را به مجلس داده است. در این بند بودجه آمده است: به دولت اجازه داده می‌شود تا کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیش از ده سال غیبت دارند با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت، معاف نماید.

هم‌چنین در ادامه آمده است: تمام درآمدهای حاصل از اعطای معافیت‌های مشمولان مذکور به حساب درآمد عمومی کشور موضوع ردیف ۱۵۰۱۲۸ نزد خزانه داری کل کشور واریز و تا سقف ده هزار میلیارد ریال آن در قالب ردیف ۱۳۵-۵۳۰۰۰۰ بابت تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح مطابق موافقت‌نامه متبادله با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور هزینه خواهد شد. آیین‌نامه اجرایی این بند مشتمل بر تعرفه‌های گروه‌های مختلف تحصیلی و مدت زمان غیبت به پیشنهاد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

1

از این رو مناظره این هفته تلویزیون هم به این موضوع اختصاص داشت که میهمانان آن «حسینعلی حاجی دلیگانی» عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، «عباسعلی منصوری آرانی» عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، «کامران صداقت» دکترای جامعه شناسی توسعه اقتصادی و استادیار دانشگاه، «مهدی کوچک‌زاه» عضو کمیسیون آموزش و «ابوذر ندیمی» نماینده مردم لاهیجان در مجلس بودند این برنامه را در فایل صوتی مورد تفسیر قرارداده‌ایم که می‌توانید دنبال کنید.

«حکایت سربازهای اماراتی و سرباز فراری‌های نور‌چشمی»

در این‌جا با قلب یک‌سری از مفاهیم مواجه هستیم. چگونه می‌توانیم کسی را که چند سال با تخلف از یک امر قانونی فرار کرده را قهرمان ملی بنامیم. آن هم اگر بدانیم که این سرباز زدن از قانون و فرار در برابر امری انجام گرفته که در نظام جمهوری اسلامی آن را «خدمت مقدس» می‌نامند.

درست در روزهایی که موضوع به‌کارگیری یا عدم به‌کارگیری فوتبالیست‌های متخلف داخلی در تیم‌ملی با نزدیک شدن به جام ملت‌ها داغ شده است خبری روی خروجی خبرگزاری‌ها رفت که نکات قابل تامل فراوانی داشت. نکاتی که شاید درس‌های زیادی از آن بتوان گرفت.

به گزارش تابناک، روز گذشته بود که تیم‌ملی امارات یکی از حریفان ما در مرحله گروهی رقابت‌های جام ملت‌ها عازم استرالیا شد تا خودش را برای حضور هرچه بهتر در این رقابت‌ها آماده کند. اما سفر این تیم به استرالیا با یک غائب بزرگ هم‌راه بود. «علی خصیف» دروازه‌بان اصلی و کاپیتان تیم‌ملی امارات نتوانست به دلیل مشکلات خدمت سربازی‌اش اجازه خروج از کشور را پیدا کند و برای همین هم او این رقابت‌های مهم را از دست داد و هم تیم‌ملی امارات از نعمت داشتن دروازه‌بان اصلی‌اش محروم شد. مسوولان تیم‌ملی امارات خیلی زود «محمد یوسف» را جایگزین علی خصیف کردند تا به این ترتیب تیم‌ملی امارات بدون کاپیتان راهی سرزمین کانگروها شود.

 

اما چند ساعت بعد از این ماجرا بود که «کارلوس کی‌روش» هم لیست نهایی تیم‌ملی کشور ایران برای حضور در جام ملت‌های پیش‌رو را اعلام کرد و در لیست نهایی او جای دو بازیکن خالی است. دو بازیکنی که فدراسیون گفته به‌زودی نام آنها را اعلام خواهد کرد و همه می‌دانند که کی‌روش، «کفاشیان» و در مجموع فدراسیون منتظرند تا ببیند رای‌زنی‌های نهایی آنها برای کسب مجوز حضور «ماهینی» و «پولادی» محقق خواهد شد یا خیر؟ دو بازیکنی که به دلیل مشکلات کارت پایان‌خدمت و معافیتشان از نظر سازمان نظام‌وظیفه اجازه حضور در تیم‌ملی را پیدا نکرده‌اند.

kafashian

علی کفاشیان هم روز گذشته به صراحت اعلام کرده بود که مراجع ذی‌صلاح یک ماه به متخلفان معافیت بدهند تا در تیم‌ملی بازی کنند و بعدش به‌ کار خودشان رسیدگی کنند. با نزدیک و نزدیک‌تر شدن به جام ملت‌ها از گوشه و کنار چنین زمزمه‌های بیشتر از قبل به ‌گوش می‌رسد و برخی‌ها قصد دارند با قهرمان جلوه دادن این فوتبالیست‌های متخلف مجوز حضور آنها را در تیم‌ملی کسب کنند.

در میان بودن نام «مهرداد پولادی» هم در این ماجرا بر اهمیت کار افزوده است. از یک طرف او بهترین بازیکن تیم‌ملی در جام‌جهانی بوده و بازیکن محبوب کی‌روش و همین محبوبیت هم موجب شده تا سرمربی پرتغالی به مسوولان فدراسیون فشار وارد کند تا هرچه زودتر مشکل پولادی را حل کنند. و همین امر هم موجب شده تا عده‌ای با کوبیدن بر طبل قهرمان ملی و مسایلی از این دست به دنبال این باشند تا مجوز حضور بازیکن چپ‌پای تیم‌ملی را جام ملت‌ها کسب کنند. اما آیا واقعن بازیکنی نظیر مهرداد پولادی قهرمان ملی است؟

در این‌جا با قلب یک‌سری از مفاهیم مواجه هستیم. بازیکنی که چند سال با تخلف از کارت پایان‌خدمت یا معافیت استفاده کرده و بعد از برملا شدن ماجرا به‌ جای تمکین از قانون با آن وضعیت از پرسپولیس راهی قطر می‌شود که ناخواسته چیزی شبیه فرار از کشور را به دهن متبادر می‌کند چگونه می‌تواند یک قهرمان ملی باشد. آن هم اگر بدانیم که این سرباز زدن از قانون و فرار در برابر امری انجام گرفته که در نظام جمهوری اسلامی آن را «خدمت مقدس» می‌نامند. آیا می‌توان کسی را که از یک امر مقدس فرار کرده را در همان ایدئولوژیک قهرمان ملی هم نامید؟

اتفاقی که برای علی خضیف افتاد به خوبی به ما نشان می‌دهد که در کشور همسایه که غالبن به چشم حقارت هم به آن نگاه می‌کنیم اصول قانونی چگونه و به چه شیوه‌ای اجرایی می‌شود در کشور ایران اما هم‌چنان درگیر نورچشمی‌ها و عزیزکرده‌ها هستیم.

«دستگیری دو بازیکن لیگ‌برتری در پارتی ولنجک تهران»

دو بازیکن یکی از تیم‌های لیگ‌برتری شب گذشته در پارتی که در شمال تهران برگزار شد دستگیر شدند. به گزارش فارس،‌ دو بازیکن لیگ‌برتری که در یکی از تیم‌های پایتخت‌نشین بازی می‌کنند شب گذشته در یکی از پارتی‌هایی که در ولنجک تهران برگزار شد بازداشت و سپس پس از بررسی آزاد شدند.

1

این در حالی بود که مشخص شد این دو نفر فوتبالیست شاغل در لیگ‌برتر هستند که البته پس از بررسی وضعیت آنها دستور به آزادی این دو نفر داده شد. به گزارش فارس، این دو بازیکن میان‌سال هستند و خبرگزاری فارس اطلاعات مربوط به دستگیری این دو بازیکن را در اختیار دارد.

«چه افرادی در مجمع فردای فدراسیون فوتبال شرکت می‌کنند»

رییس کمیته تدوین مقررات فدراسیون فوتبال گفت: اعضای مجمع فدراسیون فوتبال برای جلسه روز شنبه هفتاد و چهار نفر هستند.

«هوشنگ نصیرزاده» در گفت‌وگو با تسنیم، در مورد اعضای مجمع عمومی فدراسیون فوتبال اظهار داشت: در مجموع هفتاد و چهار نفر در جلسه فردا حضور خواهند داشت.

وی درباره این‌که نماینده مربیان در مجمع چه کسی است، خاطرنشان کرد: سرمربی تیم‌ملی که البته چون «کی‌روش» غیر‌ایرانی است، سرمربی تیم المپیک یعنی «خاکپور» جایگزین خواهد شد. به دلیل آن‌که اساس‌نامه کانون مربیان هنوز ارایه نشده، این کانون امکان معرفی نماینده مربیان را ندارد.

رییس کمیته تدوین مقررات فدراسیون فوتبال درباره نماینده داوران و بازیکنان تصریح کرد: نماینده داوران به احتمال زیاد «علیرضا فغانی» و نماینده بازیکنان هم کاپیتان تیم‌ملی، یعنی «جواد نکونام» است.

fdrasion-footbal

طبق اعلام هوشنگ نصیرزاده بر اساس ماده ٢٢ اساس‌نامه فدراسیون فوتبال، ترکیب اعضای هفتاد و چهار نفره مجمع فدراسیون فوتبال در جلسه روز شنبه بدین شرح است:

وزیر ورزش و جوانان (محمود گودرزی)

معاون قهرمانی وزیر ورزش و جوانان (نصراله سجادی)

مدیران عامل باشگاه‌های لیگ‌برتر (١۶ نفر)

نماینده هیات‌های استانی فوتبال (٣٢ نفر)

مدیران باشگاه‌های لیگ یک (٨ نفر)

مدیران باشگاه‌های لیگ دسته دو (٢ نفر)

مدیران باشگاه‌های فوتسال (٢ نفر)

نماینده فوتبال ساحلی آقایان (یک نفر)

نماینده فوتبال بانوان (یک نفر)

نماینده لیگ ساحلی بانوان (یک نفر)

نماینده فوتسال بانوان (یک نفر)

نماینده انجمن فوتبال وزارت علوم (یک نفر)

نماینده وزارت آموزش و پرورش

نماینده وزارت کار و امور اجتماعی

نماینده نیروهای مسلح

نماینده ورزش روستایی

نماینده مربیان (محمد خاکپور)

نماینده داوران (علیرضا فغانی)

نماینده بازیکنان (جواد نکونام)

رییس کمیته تدوین مقررات فدراسیون در توضیح این‌که فوتبال ساحلی بانوان فعالیتی ندارد به تسنیم گفت: در ماده ٢٢ اساس‌نامه این مورد پیش‌بینی شده و اگر فعالیتی در این حوزه نباشد، نماینده آنها در مجمع حاضر نخواهد بود اما این کرسی در مجمع پیش‌بینی شده است.

نصیرزاده هم‌چنین گفت: هر عضو ایرانی که در فیفا کرسی داشته باشد هم عضو مجمع است که در حال حاضر چنین گزینه‌ای وجود ندارد.

«تضمین می‌دهیم پولادی و رفیعی بعد از جام ملت‌ها به سربازی بروند»

«کارلوس کی‌روش» در لیست تیم‌ملی دو جای خالی در نظر گرفته و امیدوار است که مشکل سربازی «مهرداد پولادی» و «سروش رفیعی» حل شود.

به گزارش  خبرآنلاین؛ چیزی که باعث شده کی‌روش در لیست تیم‌ملی دو جای خالی در نظر بگیرد این است که «علی کفاشیان» و مسوولان فدراسیون فوتبال بسیج شده‌اند و به مقامات عالی نیروهای مسلح کشور نامه زده‌اند و درخواست کرده‌اند که با حضور سروش رفیعی و مهرداد پولادی در تیم‌ملی موافقت شود. آنها در نامه‌نگاری‌های خود تعهد داده‌اند که این دو بازیکن پس از حضور در جام ملت‌های آسیا، به خدمت سربازی خواهند رفت.

poladi

فدراسیون فوتبال به دنبال این است که هر طور شده مشکل این دو بازیکن را حل کند. آنها حتا حاضر شده‌اند تضمین‌های لازم را هم بدهند. البته در صورتی‌که تا پیش از اعزام تیم‌ملی به استرالیا مشکل این دو بازیکن حل نشود، کی‌روش دو نفر دیگر را به اردو دعوت خواهد کرد. در حال حاضر محمد نوری، بیت آشور، مبعلی، خانزاده و گردانی شانس‌های حضور در لیست تیم‌ملی هستند. البته این بازیکنان برای حضور در تیم‌ملی باید امیدوار باشند که مشکل پولادی و رفیعی حل نشود!

«عابدینی سرپرست باشگاه راه‌آهن شد»

«علی عابدینی» جانشین «بهنام ابوالقاسم‌پور» در باشگاه راه‌آهن شد.

به گزارش تسنیم، در ادامه تغییر و تحولات صورت گرفته در باشگاه راه‌آهن علی عابدینی که در این باشگاه فعالیت می‌کرد به عنوان سرپرست جدید راه‌آهن منصوب شد.

بهنام ابوالقاسم‌پور که پس از جدایی استیلی کارهای مربوط به باشگاه راه‌آهن را انجام می‌داد هم از این تیم جدا شد.

abdini

پیش از این «علی لطیفی» به عنوان سرمربی به جای «حمید استیلی» معرفی شده بود.

«تنها تغییر تیم‌ملی نسبت به جام‌جهانی بازیکنان نیمکت‌نشین است»

مربی پیشین تیم‌ملی فوتبال ایران با بیان این‌که کار این تیم در جام ملت‌های آسیا سخت است گفت: تنها تغییر تیم‌ملی نسبت به جام‌جهانی بازیکنان نیمکت‌نشین است.

به گزارش مهر، «حسین فرکی» که صبح امروز جمعه با برنامه ورزش و مردم گفت‌و‌گو می‌کرد ضمن بیان این مطلب برای تیم‌ملی در جام ملت‌های آسیا آرزوی موفقیت کرد و گفت: سال‌هاست نتوانستیم در این رقابت‌ها قهرمان شویم و انتظار از کادر‌فنی و بازیکنان کادر‌فنی کسب این عنوان است.

سرمربی تیم فوتبال سپاهان اصفهان خاطرنشان کرد:‌ البته شرایط متفاوتی را در دوره‌های گذشته تجربه کردیم. در جام ملت‌های آسیا در سال ١٩٨٠در کویت که مصادف با جنگ تحمیلی شد با شرایط دشواری وارد مسابقات شدیم که با آن فضا با کسب عنوان سومی نتایج خوبی گرفتیم.

فرکی ادامه داد: بعد از این‌که جام‌جهانی برای ایران تمام شد، مشخص بود با همین تیم در جام ملت‌ها هم بازی خواهیم کرد. به غیر از پولادی و منتظری، دوازده بازیکن ما که در جام‌جهانی حضور داشتند در این رقابت‌ها نیز حاضر خواهند بود که این موضوع قابل پیش‌بینی بود.

مربی پیشین تیم‌ملی خاطرنشان کرد: تنها تغییر تیم‌ملی نسبت به جام‌جهانی بازیکنان نیمکت‌نشین است. شانس قهرمانی ما در این رقابت‌ها ۵٠-۵٠ است. بعید می‌دانم برای صعود از مرحله مقدماتی دچار نگرانی شویم. انتظار ما و جامعه ورزش از تیم‌ملی موفقیت و کسب نتایج قابل قبول در جام ملت‌ها است.

حسین فرکی در مورد جوانگرایی در تیم‌ملی نیز گفت: کی‌روش هم دلبستگی‌اش به بازیکنانش در جام‌جهانی است. البته ٣ بازیکن از تیم نفت از جمله پورعلی‌گنجی، امیری و بیرانوند در فهرست تیم‌ملی حضور دارند. بازیکنانی مانند خانزاده، شریفی و رضائیان هم بازیکنان جوان آینده‌داری هستند که شاید در جام ملت‌ها فرصت حضور پیدا نکنند اما آینده تیم‌ملی هستند. در هر صورت تیم‌ملی برای جام‌جهانی آینده نیاز به جوانگرایی دارد.

faraki

مربی پیشین تیم‌ملی فوتبال ایران در مورد شانس قهرمانی تیم‌ملی در جام ملت‌های آسیا گفت: کار سختی پیش رو داریم و تصور می‌کنم شانس ما ۵٠ – ۵٠ است. با این حال برای تیم‌ملی کشورمان آرزومی موفقیت می‌کنیم.

«انتظار موفقیت پرسپولیس مانند آب در هاون کوبیدن است»

«مجتبی تقوی»، کارشناس فوتبال درباره وضعیت پرسپولیس و حواشی متعدد این تیم در فصل جاری با اشاره به بی‌برنامگی مدیریتی پرسپولیس گفت: در مورد پرسپولیس صحبت‌های زیادی را می‌توان بر اساس واقعیات و استدلال مطرح کرد. مشکل اصلی پرسپولیس بی‌برنامگی و آشفتگی در مدیریت است. باشگاهی مثل پرسپولیس نباید این‌گونه باشد، در حالی‌که توقعات بسیاری از آن هست.

تقوی با بیان این‌که مشکل پرسپولیس بازیکن و مربی نیست، افزود: همه می‌بینند که نگاه مدیریتی موجود لطمه‌های بسیاری را به این باشگاه وارد کرده است.

این کارشناس فوتبال به بررسی وضعیت فنی پرسپولیس در طول فصل اشاره و اظهار کرد: در این فصل دو نگاه از لحاظ فنی بر این تیم حاکم بود. نگاه اول از سوی «علی دایی» که تلاش داشت یک جوان‌گرایی اساسی را در تیم اعمال کند و چندان اعتقادی به استفاده از بازیکنان پا به سن گذاشته پرسپولیس نداشت که البته این روی‌کرد نیاز به زمان داشت و این زمان به علی دایی داده نشد. نگاه دوم نیز روی‌کرد آقای «درخشان» در این تیم بود. بدون توجه به حواشی، به نظرم درخشان سعی کرد تا باتجربه‌ها جای خودشان را در ترکیب پرسپولیس پیدا کنند.

perspolis

تقوی روی‌کرد درخشان در استفاده از بازیکنان باتجربه و پا به سن گذاشته را نتیجه ‌محور و زودگذر عنوان کرد و گفت: اگر بخواهیم رویه علی دایی و حمید درخشان را با هم مقایسه کنیم می‌بینیم که حمید درخشان سعی کرد تا همه را دور یک محور جمع کند و با استفاده از بازیکنانی مثل «محمد نوری» و «هادی نوروزی» کمی از جوان‌گرایی علی دایی فاصله بگیرد. هر چند شاید این اعتقاد خود وی نباشد، ولی او احساس کرده است که در این مقطع برای گرفتن نتیجه لازم پرسپولیس به این نگاه نیاز دارد. هر چند حمید درخشان با این نگاه نتیجه لازم را به دست نیاورده است.

وی به تمجید از جای‌گاه محمد نوری در پرسپولیس پرداخت و به ایسنا گفت: در این شرایط محمد نوری نقش بسیار مهمی در این تیم دارد و بازیکنان دیگر باید او را الگوی خود قرار دهند.

تقوی توقع نتیجه‌گیری پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا را آب در هاون کوبیدن دانست و خاطرنشان کرد: بر اساس واقعیات موجود و شرایط کنونی نباید توقع زیادی از پرسپولیس داشت. هر چند همه چیز بستگی به نتیجه‌هایی دارد که حریفان پرسپولیس خواهند گرفت ولی نمی‌توان به اتفاقات خاص دل بست.

مطالب مرتبط

دلیل اصلی ممنوع‌الخروج بودن فوتبالیست‌ها ١٣٠ میلیارد بدهی است

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , ,