Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
تخریب بخشی از بافت قدیمی قزوین

«مسجد دوره سلجوقی در قزوین برای احداث خیابان تخریب می‌شود»

2014 December 28

خبر / رادیو کوچه

 

«ناصر تکمیل همایون»، نویسنده کتاب تاریخی «اودلاجان» می‌گوید: ناراحتی بسیار عمیقی دارم، زیرا مسجد حیدریه قزوین را که دارای کتیبه‌های سلجوقی است می‌خواهند تخریب کنند و از بین ببرند و به جایش خیابان بکشند.

«ناصر تکمیل همایون» در گفت‌وگویی با خبرگزاری «ایسنا»، که روز شنبه ششم دی ماه، منتشر شده اظهار کرده است: حدود ٣ روز پیش، از این مجموعه دیدن کردم و قرار است خیابانی از عالی‌قاپو بکشند و آن را به بیرون شهر وصل کنند. این خیابان دقیقن از بافت مربوط به دوره سلجوقیه عبور می‌کند. ما در این دوره تاریخی همه‌ بافت‌ها را داشتیم که در دوره صفویه مرمت می‌شود و در دوره قاجاریه هم وجود داشته است. در این محله و بافت چندین آثار تاریخی وجود دارد که مهمترین آن مسجد حیدریه است.

این قزوین‌شناس ادامه داده است: این مسجد متعلق به دوره سلجوقیان است که کتیبه هم دارد. بعد از آن مدرسه حیدریه است که مدرسه دینی دوره سلجوقی بوده که در دوران معاصر تبدیل به دبیرستان رهنما شده است.

masjedhaidari

وی افزوده است: «حمام بسیارقدیمی ٢٠٠ ساله «بلاغی» و حمام «پیر سال»، «مسجد بلاغی» و «امامزاده علی» و «آمنه خاتون» و «مزار حمداله مستوفی» که تمام مورخین اروپایی زمانی که صحبت از ایران می‌شود از او نام می‌برند، در مسیر این خیابان قرار دارند که همه‌ این مکان‌هایی را که نام بردم از بین می‌برند و به تمام زیبایی و بافت منطقه آسیب می‌زند؛ در حالی که اگر مسیر این خیابان را از سمت شمال در نظر می‌گرفتند نه تنها این بافت تاریخی آسیب نمی‌بیند، بلکه خیابان هم کشیده می‌شود».

او اظهار کرده است: «مقداری از این خیابان کشیده شده و بخشی از بافت قدیمی منطقه از بین رفته است. این کار با مقاومت اداره میراث فرهنگی قزوین متوقف شده است و اگر میراث فرهنگی کمی سکوت کند ادامه خیابان انصاری شرقی از داخل مسجد حیدریه کشیده می‌شود.»

نویسنده کتاب «اودلاجان» اضافه کرده است: «به نظر من این بزرگترین جنایتی است که می‌توانند انجام دهند و متاسفانه شهرداری اصرار به انجام این کار دارد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,