Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
هواپیمای متعلق به شرکت ایر-آسیا

«هواپیمای مسافربری شرکت ایر-آسیای مالزی با ١۶٢ سرنشین ناپدید شد»

2014 December 28

خبر / رادیو کوچه

 

هواپیمای مسافربری شرکت «ایر آسیا» معلق به کشور اندونزی روز یک‌شنبه بیست و هشتم دسامبر با ١۶٢ سرنشین که از شهر «سورابایا» در اندونزی راهی سنگاپور بود، ناپدید و بنابه گفته مقامامات هواپیمایی ایر-آسیا عملیات جست‌وجو برای یافتن هواپیما آغاز شده است.

بنابه گزارش خبرگزاری «فرانسه» پرواز شماره ۸۵۰۱ هواپیمای شرکت ایر – آسیا ۱۶۲ سرنشین داشته که شش نفر خدمه و از میان مسافران آن ۱۶ نفر کودک و یک نفر خردسال بوده، قرار بود ساعت ۸:۳۰ صبح روز یک‌شنبه در سنگاپور به زمین بنشیند.

بنابه گفته وزات حمل و نقل اندونزی مسافران این هواپیما شامل ۱۴۹ نفر شهروند اندونزی، یک شهروند سنگاپوری، یک شهروند بریتانیا، یک شهروند مالزی و سه شهروند کره‌ جنوبی می‌باشد.

«هادی مصطفا»، یکی از مقام وزارت حمل و نقل اندونزی، به شبکه «مترو تی‌وی» آن کشور گفته بود این هواپیما پیش از ناپدید شدن از صفحه رادار خواسته بود تا در مسیری غیرمعمول قرار گیرد.

به گفته این مقام وزارت حمل و نقل اندونزی، وضعیت هوا در حوالی مسیری که هواپیما ارتباط خود را با برج مراقبت از دست داده، خوب نبوده است.

هواپیمایی «ایر آسیا» نیز در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است که خدمه پروازی «به دلیل وضع هوا درخواست تغییر مسیر داده بودند».

airasia

عکس تزیینی است

 

«هادی مصطفا»، در خبرهای اولیه گفته بود پرواز کیو زد ۸۵۰۱، در ساعت ۶:۱۷ بامداد روز یک‌شنبه بیست و هشتم دسامبر، ارتباطش را با برج مراقبت جاکارتا از دست داده، اما سخنگوی وزارت حمل و نقل اندونزی به خبرگزاری فرانسه گفته است که ارتباط هواپیما در ساعت ۷:۵۵ بامداد با جاکارتا قطع شده است.

این درحالی است که هواپیمایی ایر آسیا در اطلاعیه اولیه‌ای که در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرده گفته است ارتباط در ساعت ۷:۲۴ قطع شده است.

خبرگزاری «رویترز» می‌گوید یک مقام رسمی دیگر آن کشور نوع هواپیما را ایرباس ۳۲۰ و شمار مسافران را ۱۵۵ نفر عنوان کرده است. ایر آسیا نیز در صفحه فیس‌بوک خود اطلاعات مشابهی را منتشر کرده است.

هواپیمایی ایر آسیا، یک شرکت هوایی ارائه‌کننده پروازهای ارزان قیمت در مالزی است. این شرکت هوایی، خدمات پروازی بین‌الملل به ۱۰۰ نقطه جهان در ۲۲ کشور ارائه می‌کند.

در سال میلادی رو به پایان دو هواپیمای شرکت هواپیمایی مالزی، دیگر شرکت هواپیمایی بزرگ این کشور، نیز دچار سوانحی نه چندان معمول در تاریخ هوانوردی شدند.

پرواز ۳۷۰ این شرکت در ماه مارس گذشته ناپدید شد که هنوز هیچ اثری از خود آن و ۲۳۹ سرنشینش پیدا نشده و پرواز شمار ۱۷ آن نیز در آسمان اوکراین بر اثر برخورد یک موشک زمین به هوا، در منطقه تحت کنترل جدایی‌طلبان هوادار روسیه، سرنگون و همه ۲۹۸ سرنشین آن جان خود را از دست دادند.

بیشتر بخوانید

سقوط یک هواپیمای مسافربری مالزی بر اثر شلیک موشک در اوکراین

بازداشت یازده عضو القاعده در ارتباط با هواپیمایی ناپدید شده مالزی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,