Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
توسط تک‌تیراندازان داعش

«یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران ایران در عراق کشته شد»

2014 December 28

خبر / رادیو کوچه

 

سپاه پاسداران ایران با روز یک‌شنبه هفتم دی ماه انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که سرتیپ «حمید تقوی»، یکی از فرماندهانش، در حین انجام ماموریت مستشاری برای مقابله با داعش در شهر سامرای عراق کشته شده است.

خبرگزاری دفاع مقدس «دفاع پرس»، از خبرگزاری‌های وابسته به ستاد کل نیروهای مسلح ایران، در این رابطه از سرتیپ حمید تقوی، به عنوان یکی از فرماندهان محور سامرا نام برده، نوشته است که وی روز شنبه، ششم دی ماه، با شلیک تک‌تیرانداز گروه داعش کشته شده و تعدادی از همراهان وی نیز مجروح شده‌اند.

بنابه گزارش این خبرگزاری آقای «تقوی» عصر دیروز توسط تک‌تیراندازی که پشت ترانس برق پنهان شده بود هدف قرار گرفته است.

خبرگزاری «فارس» نیز با اعلام این خبر گزارش داده است که، آقای تقوی در طول جنگ ۸ ساله ایران و عراق از فرماندهان قرارگاه رمضان بوده ‌است.

hamidtaghavi

شهر سامرا که رسانه‌های ایران از آن به عنوان محل کشته شدن «حمید باقری» نام برده‌اند، در ۱۱۰ کیلومتری شمال بغداد و مقبره امامان دهم و یازدهم شیعیان در آن‌جا واقع شده و یکی از زیارتگاه‌های مهم شیعیان است.

شبه‌نظامیان گروه «داعش»، در هفته‌های گذشته حملات خود را برای تصرف این شهر تشدید کرده‌است.

«ابنا»، خبرگزاری اهل بیت، نیز در این رابطه گزارش داده است، آقای «تقوی» متولد منطقه کوت عبداله در استان خوزستان است و پیکر او پس از تشییع در تهران در اهواز نیز تشییع خواهد شد.

هرچند ایران حضور نیروهای نظامی خود در عراق را انکار نمی‌کند و می‌گوید که این نیروها تنها برای ماموریت‌های آموزشی و مستشاری به این کشور اعزام می‌شوند، اما این اولین بار است که سپاه پاسداران ایران به صورت رسمی خبر کشته شدن یکی از اعضای خود را در عراق اعلام می‌کند.

حضور «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس، شاخه نظامی برون مرزی سپاه پاسداران و انتشار  تصاویر او در کنار نیروهای شیعه خبرساز بوده است تا جایی که در یکی از گزارش‌های سازمان ملل آمده است حضور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در عراق، ناقض تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران است.

«قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروهای قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسدران جمهوری اسلامی، از سال ۲۰۰۷ میلادی در فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است. آنچه علاوه بر انسداد دارایی، منع سفر بین‌المللی را نیز برای او همراه می‌آورد.

بیشتر بخوانید

سازمان‌ملل حضور احتمالی قاسم سلیمانی در عراق را ناقض تحریم‌ها عنوان کرده

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,