Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
ایران امروز

«ادامه مشکلات کارگران در ایران»

2014 December 29

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در پی اخراج کارگران معدن طلای آق‌دره، سه تن از کارگران اخراجی اقدام به خودکشی کردند. خبری تلخ که نشاندهنده وضعیت دردناک کارگران در ایران است. یکی از این سه کارگر که اکنون در بیمارستان به سر می‌برد، در گفتگو با ایلنا در مورد علت خودکشی خود گفته است: صبح دیروز من و تعدادی از کارگران اخراجی در اعتراض به از دست دادن شغلمان در محوطه معدن تجمع کردیم که به دلیل بی‌اعتنایی کارفرما این تجمع تا حوالی ساعت ۸ شب به طول انجامید.

جالب اینجاست که در پی انتشارخبر اقدام به خودکشی سه نفر از کارگران معدن طلای آق دره، مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی با ارسال توضیحاتی به رسانه‌ها این خبر را تکذیب کرد

وی که به دلیل شدت جراحت به سختی سخن می‌گفت؛ افزود: با مشاهده این وضعیت در یک لحظه تصمیم گرفتم که به زندگی خود خاتمه دهم برای همین یک تکه شیشه را برداشته و به شکم خود فرو کردم از اتفاقات بعدی چیز در ذهنم نیست و زمانی هوشیاری خود را بدست آورم که دربیمارستان بستری بودم.

جالب اینجاست که در پی انتشارخبر اقدام به خودکشی سه نفر از کارگران معدن طلای آق دره، مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی با ارسال توضیحاتی به رسانه‌ها این خبر را تکذیب کرد. در متن این توضیحات با اشاره به برگزاری تجمع اعتراضی روز گذشته معدن طلای آق‌دره آمده است: تجمع کارگران مربوط به تمدید قرار داد بوده که یکی از کارگران اخراجی اقدام به خودزنی نموده است وهیچ کارگر ویا فرد دیگری دراین تجمع اقدام به خود کشی نکرده است.

kargar

این در حالیست که به گفته کارگران معدن آق‌دره در حالی که قرار بود ظهر امروز نشستی در بخشداری تخت سلیمان برای رسیدگی به وضعیت همکاران اخراجی آن‌ها برگزار شود، این جلسه برگزار نشده است.

بنا به گزارش ایلنا تمامی هفت کارگر اخراجی که قرار بود به نمایندگی از سایر اخراج شدگان در این جلسه شرکت کننده توسط دادستان تکاب برای ارائه توضیحات احضار شده و به همین دلیل جلسه مورد نظر برگزار نشده است.

همزمان با اخراج کارگران معدن طلای آق‌دره و خودکشی تلخ سه تن از آنان، خبر دیگری مبنی بر بحران کارگران کارخانه‌های آجرپزی در استان گلستان منتشر شد. در همین زمینه یک فعال کارگری در استان گلستان اعلام کرده است اداره گاز استان گلستان با قطع گاز دست کم ۸ واحد تولید کننده آجر پزی وایتال فعالیت آنان را با حدودهزار کارگر متوقف کرده است. بنا بر گزارش‌ها در این ۸ واحد صنعتی حدود هزار کارگر با سابقه مشغول کار هستند که هم اکنون این واحد‌ها به مدت نامعلومی تعطیل اعلام شده‌اند و کارگرانشان سرگردان و نگران شده‌اند.

قصه پر غصه دستمزد کارگران

فارغ از ورشکستگی و بحران مالی هزاران واحد تولیدی کشور طی سالهای گذشته و اخراج یا بیکار شدن کارگران این واحد‌ها، بحث دستمزد و خدمات حمایتی کارگران نیز قابل توجه است. با وجود این‌که دولت یازدهم تلاش زیادی برای مهار تورم کرده و معتقدند که نرخ تورم به ۱۷ درصد رسیده اما نمود این اقدام هنوز در سفره کارگران مشاهده نمی‌شود و بنا بر بررسی‌های انجام شده توسط کار‌شناسان در خصوص لحاظ کردن نرخ تورم در افزایش دستمزد کارگران، از سال ۸۴ تاکنون قدرت خرید کارگران ۷۳ درصد کاهش یافته است.

بنا بر بررسی‌های انجام شده توسط کار‌شناسان در خصوص لحاظ کردن نرخ تورم در افزایش دستمزد کارگران، از سال ۸۴ تاکنون قدرت خرید کارگران ۷۳ درصد کاهش یافته است

گفتنی است در حال حاضر حداقل مزد کارگران ۶۰۹ هزار تومان است و در تعیین دستمزد کارگران باید شاخص خط فقر نیز لحاظ شود. اگر یک خانواده کارگر توانایی تامین ۵۰ درصد از هزینه‌های خود را نداشته باشد، زیر خط فقر است.

فعالان کارگری می‌گویند برای جبران میزان دستمزد عقب افتاده کارگران در سالهای گذشته، مجمع عالی نمایندگان کارگران پیشنهاد کرده است که مبلغ عقب افتاده طی ۳ سال به صورت سالیانه یک‌سوم کل مبلغ به کارگران پرداخت شود. فعالان کارگری همچنین معتقدند پرداخت دستمزد عقب افتاده کارگران موجب افزایش بهره‌وری آنان می‌شود و وقتی کارگر مشکلی در تامین نقدینگی و حل مشکلات معیشت خود نداشته باشد قطعا کارایی بالایی خواهد داشت.

این در حالیست که فعالان این حوزه هشدار می‌دهند اگر فقط نرخ تورم امسال در تعیین دستمزد کارگران لحاظ شود قطعا ضربه بزرگی به معیشت کارگران وارد می‌شود و به‌طبع بر رونق تولید و حفظ سرمایه کارآفرینان نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت. بنا برگزارش‌ها بیش از ۸۰ درصد شکایات کارگران ایران در محاکم حل اختلاف میان کارفرما و کارگر مربوط به مطالبات دستمزدی و عمدتاً دستمزدهای معوق یا پرداخت نشدۀ کارگران است.

kargaran

شکاف میان دستمزد و هزینه

از سوی دیگر تعیین دستمزد واقعی کارگران نیز از مواردیست که همواره مورد انتقاد فعالان کارگری قرار گرفته است. فعالان کارگری با تاکید بر مبنا قرار گرفتن کنوانسیون ۹۸ سازمان بین‌ المللی کار در تعیین دستمزد، می‌گویند دستمزد واقعی کارگران باید در قالب مذاکرات دوجانبه و چانه‌زنی بین کارگران و کارفرمایان تعیین شود.

فعالان این حوزه معتقدند انعطاف در دستمزد، تعریف دستمزد دوگانه نیست اما برخی تصور می‌کنند منظور از مزد منعطف روشی است که در زمان وزارت آقای جهرمی در پیش گرفته شد؛ در حالی که دستمزد منعطف آن است که حاصل دستمزد در چانه‌زنی‌های دوجانبه بین کارگران و کارفرمایان تعیین شود. فعالان کارگری معتقدند کف دستمزد کارگران باید با حضور دولت در شورای عالی کار تعیین و تصویب شود ولی پیش از آن دستمزد کارگران به صورت واقعی باید در مذاکرات دوجانبه میان کارگران و کارفرمایان در صنوف و کارگاه‌ها تعیین شده باشد.

نمایندگان کارگران ایران در تابستان سال جاری اعلام کردند در حال حاضر ۵ میلیون نفر کمتر از حداقل دستمزد مصوب اداره کار را دریافت می‌کنند و بدون هرگونه بیمه و شناسنامه کاری هستند

خبرگزاری مهر در شهریورماه سال جاری طی گزارشی اعلام کرد شکاف موجود بین دستمزد و مخارج خانوارهای کارگری کشور که بیشتر از ۵۰ درصد کل شاغلان را تشکیل می‌دهند، باعث انجام فعالیت‌های اجباری در بازارهای غیررسمی، دلالی، شب کاری، کار پاره وقت و مواردی از این دست برای امرار معاش شده است.

در این گزارش آمده بود بیش از نیمی از کل شاغلان در ایران، معادل ۱۲ میلیون نفر را مشمولان قانون کار تشکیل می‌دهند که اصطلاحا کارگر خوانده می‌شوند. در عین حال، چند میلیون نفر دیگر نیز با عنوان کارگری مشغول به فعالیت در بخش‌های مختلف اقتصادی هستند که از کمترین حمایت‌های قانونی نیز برخوردار نیستند.

نمایندگان کارگران ایران در تابستان سال جاری اعلام کردند در حال حاضر ۵ میلیون نفر کمتر از حداقل دستمزد مصوب اداره کار را دریافت می‌کنند و بدون هرگونه بیمه و شناسنامه کاری هستند. شاغلان پاره وقت به ویژه زنان در برخی مشاغل شیک مانند مطب پزشکان و دفا‌تر وکلا حقوق‌هایی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزارتومانی می‌گیرند. کار‌شناسان بازار کار در ایران می‌گویند در طول سال‌های گذشته شکاف بین هزینه‌ها و درآمدهای کارگران افزایش یافته و مسائل مالی به عنوان بزرگ‌ترین مشکل خانوارهای کارگری مطرح است بطوریکه می توان گفت هیچگاه طبقۀ کارگر ایران طی پنج دهۀ اخیر با چنین درجه‌ای از فقر و شکنندگی روبرو نبوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,