Saturday, 18 July 2015
13 May 2021
در یک مصاحبه رادیویی

«اوباما می‌گوید ایران می‌تواند تبدیل به یک قدرت بسیار موفق منطقه‌ای شود»

2014 December 29

خبر / رادیو کوچه

 

«باراک اوباما» رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا با بیان این‌که ایران این شانس را دارد که تکلیف خود را با جامعه بین‌الملل روشن کند، گفته است که ایران می‌تواند با قبول کردن توافق جامع هسته‌ای درازمدت، تبدیل به یک «قدرت بسیار موفق منطقه‌ای» شود.

خبرگزاری «رویترز» روز دوشنبه بیست و هشتم دسامبر گزارش داد که باراک اوباما در مصاحبه‌ای با شبکه رادیویی آمریکایی «ان‌پی‌آر» که در تاریخ هجدهم دسامبر، یعنی ۱۱ روز پیش از این، در کاخ سفید ضبط شده‌است و قرار است طی هفته جاری منتشر شود، گفته است که «ایران باید فرصت بدست آمده برای متوقف شدن تحریم‌های فلج‌کننده را غنیمت بشمارد، زیرا اگر آن‌ها چنین کنند، استعدادها، منابع و ظرافت‌های غیرقابل باوری در داخل ایران وجود دارد که می‌تواند به یک قدرت موفق منطقه‌ای تبدیل شود.»

رییس جمهوری آمریکا همچنین در ادامه گفته است که «نگرانی‌های دفاعی مشروع ایران بعد از تحمل مصیبت‌های جنگ عراق را تایید می‌کند»، اما عین‌حال از «ماجراجویی‌های ایران مانند حمایت از گروه‌های مانند حزب‌اله که به صورت مستقیم تهدیدهای خود را متوجه اسرائیل کرده» انتقاد کرده است.

رییس جمهوری ایالات متحده، در این مصاحبه در پاسخ به این‌ سئوال که آیا به دنبال بازگشایی سفارت آمریکا در تهران است، گفته است: «من هیچ وقت از کلمه هرگز استفاده نمی‌کنم. اما فکر می‌کنم این مسائل باید به‌تدریج پیش برود.»

obama

آقای «اوباما» در پاسخ به این سئوال آیا قصد دارد مانند کوبا، روابط با ایران را هم متحول کند؟ گفته است، «پیچیدگی‌های این موضوع در ارتباط با کشوری مانند کوبا که تهدیدی برای آمریکا و متحدان آن نیست، کمتر است.»

رییس‌جمهوری آمریکا درباره تفاوت روش رویارویی آمریکا با ایران و کوبا، گفت که ایران نه تنها آمریکا که اسرائیل را هم تهدید می‌کند.

به گفته آقای «اوباما»، «ایران کشوری بزرگ و پیچیده است که سابقه تروریسم دولتی دارد و تلاش داشته به سلاح هسته‌ای برسد یا دست‌کم به تجهیزاتی دست یابد که منجر به ساخت سلاح هسته‌ای می‌شود.»

از نگاه آمریکا اولین قدم بزرگ که می‌تواند به بهبود روابط ایران و آمریکا منجر شود، حل پرونده هسته‌ای ایران است و این‌که مقام‌های ایران بتوانند جامعه جهانی را قانع کنند که به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیستند.

جمهوری اسلامی ایران مدعی است که برنامه هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز است، اما از دیدگاه کشورهای غربی، ایران احتمالن در پوشش فعالیت‌های صلح‌آمیز برای ساخت بمب هسته‌ای تلاش می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,