Saturday, 18 July 2015
14 May 2021

«ایده ساخت ورقه تشخیص سریع برای بیماری‌های خونی»

2010 March 15

یک پروفسور شیمی دانشگاه هاروارد به نام آقای جرج وایت سایدز در تلاش است که یک آزمایش‌گاه کامل تشخیص طبی را به یک ورقه کوچک خلاصه کند. به همین خاطر شما شاهد ایده ساخت ورقه تشخیصی بیماری‌های خطرناک هستید.

با چکاندن یک قطره خون بر روی این ورقه و گذر آن از لایه‌های نازک آن وجود بیماری‌هایی مانند ایدز‌، مالاریا، سل و هپاتیت در خون مشخص می‌شود. قطره خون از یک جهت به لایه‌های مختلف این ورقه نفوذ می‌کند و با تغییر رنگ در طرح شاخه‌های یک درخت می‌تواند وجود چند نوع بیماری را به طور هم‌زمان مشخص کند.

نکته جالب در مورد این فرآورده تشخیصی هزینه بسیار اندک آن است. پایین بودن این هزینه می‌تواند مسیر تشخیص و درمان بیماری‌های ویروسی را کوتاه‌تر کند. علاوه بر این آقای وایت سایدز می‌گوید که این تست حتا نسبت به کیت‌های تست بارداری هم ساده‌تر است و در عین سادگی شدت بیماری را هم نشان می‌دهد. بنابراین نتیجه نشان داده شده فقط شامل مبتلا بودن یا نبودن نیست.

این ایده در کنفرانس TED امسال معرفی شده و احتمالا نخستین نمونه‌های عملی آن تا یک سال آینده در دسترس خواهد بود. به گفته آقای وایت سایدز این ورقه، تشخیص سریع بیماری‌های خطرناکی نظیر ایدز و مالاریا را ممکن ساخته و با تهیه و ارسال عکس از میزان و چگونگی تغییر رنگ این ورقه به پزشک معالجی که در دسترس بیمار نیست، می‌توان قدمی بزرگ برای سلامت کشور‌های جهان سوم برداشت.

هم اکنون نمونه‌های اولیه این ورقه‌ها برای تست‌های کبدی در حال ساخته شدن است. اما هنوز برای استفاده از آن‌ها مشکلاتی وجود دارد برای مثال این ورقه‌ها در برابر رطوبت محیط یا دما مقاوم نیستند و در ضمن برای تفسیر نتایج داده شده به نظر پزشک نیاز است. اما اگر این طرح با موفقیت اجرا شود کمک بزرگی به تشخیص این بیماری‌ها و کاهش هزینه‌ها خواهد بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,