Saturday, 18 July 2015
31 July 2021
مسوول کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان

«خشونت مقام‌های دولتی افغان علیه خبرنگاران بیشتراز مخالفان مسلح است»

2015 January 01

نقیبه بارکزی/ رادیو کوچه/ بخش افغانستان

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مسوول ساحوی کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان «A.J.S.C»در حوزه غرب، مقام‌های دولتی این کشور را عامل ۶٣ فیصد و مخالفان مسلح دولت را عامل حدود ١۵ فیصد خشونت در برابر خبرنگاران می‌داند.

گراف خشونت علیه خبرنگاران افغانستانی در سال ٢٠١۴ افزایش یافته است.

کمیته مصونیت خبرنگاران این کشور «A.J.S.C»در سال ٢٠١٣ این پیش‌بینی را کرده بود که مصونیت جانی و شغلی خبرنگاران در سال ٢٠١۴ به وضعیت نگران کننده‌ای مواجه خواهد شد.

هم‌زمان با این روز چهارشنبه ١٠ جدی/ دی، موسسه نی (مرکز دیدبان رسانه‌های آزاد) اعلام کرده که آمار واقعات خشونت در برابر خبرنگاران در سال روان میلادی به ١٢۵ مورد رسیده است.

«همایون نظری»مسوول ساحوی کمیته مصونیت خبرنگاران در حوزه غرب با آن‌که شدت واقعات خشونت علیه خبرنگاران در این حوزه را به مراتب بیش‌تر از زمان‌های دیگر بیان می‌کند می‌گوید: بالای ۶٣ فیصد از خبرنگاران توسط مقام‌های دولتی مورد خشونت قرار می‌گیرند.

komitamasoniat

به گفته «نظری» ١۵ درصد خشونت در برابر خبرنگاران هم از سوی مخالفان مسلح دولت صورت می‌گیرد.

طالبان اخیرن با نشر اعلامیه‌ای گفته‌اند از این پس فعالان جامعه رسانه‌ای نیز هدف گلوله آنان خواهند بود.

او هم‌چنان ابراز نگرانی می‌کند از این‌که تا کنون فرهنگ پی‌گیری قضایای خشونت در برابر خبرنگاران نتوانسته قد راست کند.

برجسته‌ترین دلیل عدم مجازات عاملان خشونت در برابر خبرنگاران را نفوذ افراد بی‌باور به فعالیت‌های مستقلانه خبرنگاری در دستگاه دولت می‌گوید.

آگاهان امور رسانه‌ای هم  افزایش گراف خشونت در برابر خبرنگاران را نگران کننده توصیف می‌کنند.

«بصیراحمد دانشیار» آگاه امور رسانه‌ای و یک تن از استادان دانشکده ژورنالیزم دانشگاه هرات، دلیل افزایش گراف خشونت در برابر خبرنگاران را در این موارد می‌داند.

از دید او تعدیل در قانون تازه توشیع شده حق دست‌رسی به اطلاعات و تلاش دولت در راستای فراهم کردن بستر مناسب به فعالیت‌های خبرنگاری از جمله راه‌هایی است که می‌تواند خشونت در برابر خبرنگاران را کاهش دهد.

نظر به ارئه آمار ازسوی نهادهای حامی رسانه‌ها و خبرنگاران در سال ٢٠١۴ میلادی، ٨ مورد قتل، ٩ مورد  زخمی شدن، ٢٠ مورد بازداشت،  ٣٨ مورد لت‌وکوب و ۵٠ مورد تهدید و توهین خبرنگاران به تناسب سال ٢٠١٣ افزایش یافته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,