Saturday, 18 July 2015
05 December 2021

«دیدار محمدرضا شجریان با جلیل شهناز»

2010 March 15

محمدرضا شجریان، داود گنجه‌ای و محمد سریر با حضور در منزل جلیل شهناز با وی دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرنگار مهر در این دیدار که روز شنبه  انجام شد محمدرضا شجریان (رییس شورای عالی)، داود گنجه‌ای (عضو شورای عالی) و دکتر سریر (رییس هیت‌مدیره و مدیرعامل خانه موسیقی) حضور داشتند .

محمدرضا شجریان در ابتدا با اشاره به این‌که استاد شهناز به عنوان تک‌نواز و نوازنده برتر تار در چند دهه گذشته در حوزه موسیقی ایرانی بویژه نوازندگی تار تاثیرگذار بوده است گفت: «من آن‌چه در آواز آموخته‌ام متاثر از نوازندگی استاد شهناز بوده است و سال‌های سال با صدای تار این استاد بی‌بدیل زندگی کرده‌ام».

شجریان در ادامه افزود: «من تعدادی از آثار استاد از جمله پیش درآمد بیات ترک با هم‌نوازی تمبک ناصر افتتاح را هر روز گوش می‌کنم. در خودرو و منزل و در هرفرصتی که دست بدهد این اثر را می‌شنوم و با شنیدن آن لذت می‌برم و انرژی می‌گیرم.»

دکتر سریر نیز در این ملاقات ضمن ابراز خرسندی از سلامت نسبی استاد و آرزوی بهروزی و طول عمر برای ایشان از استاد جلیل شهناز برای بازگشایی مجدد خانه موسیقی که اواخر فروردین ماه خواهد بود دعوت به عمل آورد .

مدیرعامل خانه موسیقی در ادامه در خصوص شرایط و ویژگی‌های معلمین ردیف موسیقی و نحوه تدریس موسیقی سنتی بر اساس ردیف با توجه به تغییرو تحولات اجتماعی و… سوال کرد.

استاد جلیل شهناز نیز ضمن تشکر از حضور این هنرمندان گفت: «استاد شجریان هنرمند بزرگ و بی‌همتای آواز در ایران و بلکه در جهان است و از افتخارات فرهنگ و هنر ایران به شما می‌رود.»

شهناز در پاسخ به سوال دکتر سریر گفت: «ردیف تمامی سرمایه موسیقی ایرانی است و تدریس آن بسیار مهم است. نحوه و کیفیت انتقال ردیف تمامن به معلم و مدرس بستگی دارد. معلم باید ردیف را درک کرده باشد وبا آن زندگی کرده باشد. تدریس ردیف کار هر معلمی نیست».

داود گنجه‌ای نیز در این نشست با آرزوی سلامتی و بهروزی برای استاد شهنازفرا رسیدن سال نو را به ایشان تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد بازگشایی مجدد محل خانه موسیقی با حضوراستاد شهناز انجام شود.

جلیل شهناز متولد 1300 دراصفهان به تشویق پدرو برادر خود به نوازندگی تار پرداخت. وی به عنوان نوازنده‌ای صاحب سبک و توانا درعرصه موسیقی ایران خوش درخشیده است. شهناز علاوه بر آشنایی کاملش با دیگر سازها نظیر سنتور و تنبک‌، کمانچه را به زیبایی تمام می‌نوازد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,