Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
طبق آمار مراجع رسمی

«حدود ٧٠ درصد پروازهای داخلی ایران با مسافران دولتی پر می‌شوند»

2015 January 02

خبر / رادیو کوچه

 

قیمت بالا، دست‌رسی محدود و متفاوت بودن فرهنگ سفر باعث شده مسافران ایرانی شانس چندانی به پرواز کردن نداشته باشند و این مسئله باعث شده است که درصد قابل توجهی از مسافران پروازها را کارمندان دولتی تشکیل دهند.

خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»، روز جمعه دوازدهم دی ماه گزارش داده است، طبق آمارهای ارایه شده از سوی مراجع رسمی کشور که البته در نحوه محاسبه آن‌ها تفاوت‌های مختلفی وجود دارد در سال نزدیک به ٧٠٠ میلیون نفر سفر ثبت می‌شوند که درصد قابل توجهی از آن به مسافرت‌های جاده‌ای اختصاص دارد.

بنابه این گزارش، هر چند دولت تلاش کرده با برنامه ریزی‌های گسترده فرهنگ مسافرت‌های ریلی را بالا برده و استفاده از قطار را در بین ایرانیان افزایش دهد اما همچنان این وسیله حمل ونقل درصد پایینی را به خود اختصاص داده و وضعیت ناوگان هواپیمایی چیزی شبیه به آن است.

طبق آمار سازمان هواپیمایی کشوری در سال گذشته بیش از ٢۵ میلیون نفر سفر در پروازهای ایران به ثبت رسیده است از این تعداد که بیش از نیمی از آن سهم فرودگاه مهر‌آباد بوده، تعداد قابل توجهی به چند مقصد اصلی اختصاص یافته و دیگر مسیرها سهم قابل توجهی در این عرصه نداشته است.

iran_air

براساس این گزارش، با توجه به این که در تعداد قابل توجهی از مسیرهای هواپیمایی در ایران ظرفیت هواپیما در روزهای عادی سفر پر نشده و این مساله در حالت عادی برای شرکت‌های هواپیمایی صرفه اقتصادی لازم را از بین می‌برد برخی از نهادهای دولتی منطقه‌ای مانند استانداری‌ها و فرمانداری‌ها برای جلوگیری از قطع شدن برنامه‌های پروازی مربوط به منطقه‌شان اقدام به خرید دائمی و همیشگی بلیت‌های ایرلاین‌های هواپیمایی می‌کنند.

بلیت‌هایی که در بسیاری از مواقع ظرفیت مسافرانش پر نشده و بخش عمده‌ای از هواپیما را با ظرفیتی خالی به سمت مقصد روانه می‌کند.

آمارها حاکی از آن است که نزدیک به ٧٠ درصد از پروازهای درونی کشور به این روال پر می‌شوند و این شاید اصلی ترین دلیل آن باشد که وقتی قیمت بلیت هواپیما تغییرات ناگهانی داشته و افزایشی چشمگیر پیدا می‌کند در جامعه با واکنش چندانی روبرو نمی‌شود زیرا عملن بخش عمده‌ای از این پروازها از طریق دولت و به شکل ماموریت ارائه شده و کمتر فروش فردی دارد.

در کنار آن نزدیک به ٢٠ درصد از ظرفیت پروازها نیز مربوط به تاجران، بازرگانان و افراد کثیرالسفر می‌شود که با توجه به وضعیت و شرایط مالی‌شان و البته نوع شغلی دارند تعداد زیادی از مسافرت‌های هوایی را درهفته و ماه تجربه می کنند.

به این ترتیب تنها ١٠ درصد از ظرفیت پروازهای ایران به مسافران عادی و افرادی اختصاص پیدا می‌کند که به شکل روتین پرواز نکرده و تنها به هواپیما به شکل یک انتخاب مسافرتی نگاه می‌کنند.

بیشتر بخوانید

ورود پنج فروند هواپیمای جدید به ناوگان هوایی ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd706090 prednisone online purchase paxil cr buy suhagra