Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
حسین زمان خطاب به سخن‌گوی ارشاد

 «ازخط و نشان کشیدن برای شجریان عذرخواهی کنید»

2015 January 02

گزارش / رادیو کوچه

منبع: سحام‌نیوز

 

سخن‌گوی وزارت ارشاد در سال‌روز تجمع حکومت ساخته ۹ دی‌ماه درنشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره «محمدرضا شجریان» به اظهارنظر پرداخت و رفتارهای استاد آواز ایران را موجب فاصله گرفتنش از مردم و نظام دانست! به گزارش سحام، این اظهارنظر موجب واکنش بسیاری از هنرمندان شد.

درهمین حال «حسین زمان» خواننده محبوب جنبش سبز در واکنش به اظهارات این مقام ارشد وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی درخصوص «محمدرضا شجریان» درصفحه فیس بوک خود نوشت:

قبل از هرچیز باید عرض کنم اصلی‌ترین وظیفه شما ایجاد تسهیلات و حمایت از هنرمندان است برای حضور فعالانه هنری شان، و نه خط‌ و نشان کشیدن برای ایشان. شما درجایگاهی نیستید که برای استاد بزرگی چون شجریان شرط و شروط قرار دهید. شجریان سرمایه هنری این کشور است ومتعلق به مردم و قرارنیست برای این رابطه عمیق عاطفی وعاشقانه بین یک هنرمند و دوستدارانش شما چارچوب تعریف نمایید. به نظر می‌رسد تدبیر در وزارت ارشاد کم کم خودش را نشان می‌دهد.

Hossein-Zaman

حسین زمان

 

فرموده اید:«شجریان در دهه دوم انقلاب از مردم و نظام فاصله گرفت.» این اشتباه بزرگ ازجانب کسانی که سخن‌گوی تدبیرمحوری و امیدواری هستند بسیاربعید است. شجریان با مردم بوده وهست وطبیعی است کسانی که خود را نظام تصور می‌کنند و سال‌هاست از مردم روی برگردانده اند چنین فاصله ای را احساس کنند. با بی تدبیری تمام گفته اید:«راه بازگشت به عرصه هنر نیز برای امثال شجریان باز است به شرطی که متعهدانه به هنرایرانی ـ‌ اسلامی خدمت کند و منتقد شدید نباشد.» تعهد هنری شجریان برهیچ‌کس پوشیده نیست و خدمات او به موسیقی ایرانی غیرقابل انکار است. اگر به زعم شما چنین نباشد که فاتحه هنرموسیقی را باید خواند.

شجریان آبروی هنرموسیقی ایرانی است. شجریان حضورآگاهانه خود را درعرصه هنرحفظ نموده و به پاس حمایت‌های مردم متقابلا از ایشان پشتیبانی کرده است و گویا این رابطه منطقی خوشایند شما نبوده است. خطای شدید، بی‌عدالتی شدید و ظلم شدید، انتقاد شدید می‌طلبد. هنرمندان زبان گویای مردم‌اند و باید که ازهنرشان برای احقاق حقوق مردم تلاش کنند و احدی حق ندارد ایشان را دراین رسالت محدود نماید.

shajarian

تاکنون، بنا براظهار مسئولین وزارت ارشاد، کمی باور کرده بودم که دلیل محدود شدن‌ام و سلب آزادی‌ام درانجام فعالیت‌های هنری، دستورات صادر شده از بالاست و اعطای مجوز به من از دست وزارت ارشاد خارج است. ولی با این موضع‌گیری درمقابل اعتبار موسیقی ایرانی، دیگر برایم روشن و واضح است که وزارت ارشاد خود با این موضع گیری‌ها هم‌سو می‌باشد واین هم‌سویی دراظهارات شما کاملا مشهود است. برای وزارت ارشاد و به‌طورکلی برای دولت تدبیر و امید متاسفم که درعمل بدون تدبیر اقدام می‌کنند و به‌جای جلب رضایت مردم، درصدد جلب رضایت صاحبان قدرتی می‌باشند که همواره مردم و خواسته های‌شان را ندیده اند.

لازم است هرچه زودتر بابت بی احترامی که به ساحت هنر و هنرمندان نموده اید، عذرخواهی نموده و دیگر از این خط و نشان کشیدن‌ها و شرط و شروط گذاشن‌ها دست بردارید. امثال شجریان نیازی به مجوز شما ندارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,