Saturday, 18 July 2015
15 October 2021
زیر یه خم

«از تمرین دختر ملی‌پوش ایرانی در پارک تا شکست پرسپولیس در یارگیری»

2015 January 03

مسیب سروندی / رادیو کوچه

 

هم‌راه شما خواهیم بود با یکی دیگر از سری برنامه‌های زیر یه خم و در این برنامه برای شما اخباری را خواهیم داشت از تمرینات دختر ملی‌پوش ایرانی با سی هزار تومان حقوق ماهیانه در پارک‌ها و خیایان تا شکست دوباره پرسپولیس در یارگیری و آشی که وزارت ورزش و جوانان برای سرخابی پخت، آن هم با یک وجب روغن کرمانشاهی.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 

«تمرین دختر ملی‌پوش دو‌و‌میدانی ایران در پارک و خیابان»

نفر چهارم آسیا و قهرمان چندین دوره رقابت‌های دو‌و‌میدانی کشور ایران گفت: مجبورم در پارک و خیابان تمرین کنم.

«آناهیتا سلطانی»، در گفت‌و‌گو با ایسنا اظهار کرد: متاسفانه در استان البرز رقیب دختر ندارم و نمی‌توانم در پیست دو‌و‌میدانی‌های موجود در استان به تمرینات آماده‌سازی بپردازم. باید با حضور در پارک و هم‌چنین خیابان تمرین کنم که این موضوع احتمال آسیب‌دیدگی من را بسیار بیشتر می‌کند.

سلطانی ادامه داد: قرار بود مسوولان فدراسیون در این خصوص برنامه‌ریزی مناسبی انجام دهند تا بتوانیم با مربی مرد در پیست تمرین کنیم که تا به امروز این مهم محقق نشده است. فشار تمرین‌ها با توجه به دویدن در خیابان و پارک‌ها برای زانو بسیار خطرناک است و امیدوارم مسوولان راه‌حلی برای این مهم بیندیشند.

22

نفر دوم بازی‌های کشورهای اسلامی در سوریه، بیان کرد: خوش‌بختانه هیات دو‌و‌میدانی استان البرز نگاه خوبی به من دارد و به همین دلیل ماهیانه سی هزار تومان حقوق می‌دهد و با این مبلغ می‌توانم بسیاری از کارهایم را انجام دهم و باید گفت که وضعیت من نسبت به دو‌و‌میدانی‌کاران استان‌های دیگر بسیار بهتر است و من از حقوق ماهی سی هزار تومان بهره‌مندم.

«پرسپولیس حتا بازیکن معمولی هم نگرفت»

مدافع پیشین پرسپولیس با اشاره به این‌که صد‌در‌صد مشکل وجود داشته که «علی کریمی» از تیم‌ملی رفته است، گفت: با اتفاقات غیر‌قابل باوری که برای مدیریت پرسپولیس رخ داد، آنها حتا بازیکن معمولی هم نگرفتند.

«علی انصاریان» در گفت‌و‌گو با مهر، در مورد جدایی «علی کریمی» از تیم‌ملی و اختلافاتش با «کارلوس کی‌روش»، ضمن بیان مطلب فوق گفت: من علی را بسیار خوب می‌شناسم، از ۱۷ یا ۱۸ سالگی ما با هم بودیم. یک اتفاق خوبی که در مورد علی کریمی همیشه رخ می‌دهد این است که او به هر قیمتی تن به هر کاری نمی‌دهد.

وی در ادامه افزود: صد‌در‌صد مشکلی وجود داشته که کریمی می‌گوید به استرالیا نمی‌رود؛ چرا که او برای تیم‌ملی همیشه سرباز بوده و حتمن رفتار درست یا حمایت صحیحی از وی به عمل نیامده که چنین تصمیمی گرفته است.

مدافع پیشین تیم فوتبال پرسپولیس در مورد اتفاقاتی که این روزها پیرامون این تیم رخ داده، افزود: این اتفاق‌ها غیرقابل باور است. وقتی مدیر باشگاه را می‌گیرند، بازداشت می‌کنند و در فصل نقل و انتقالات این باشگاه بزرگ حتا نمی‌تواند بازیکنانی معمولی بگیرد و اتفاقن بازیکنان خودش را هم از دست می‌دهد، شما بگویید چگونه باید این مسایل را باور کنیم؟

ansarian

وی در ادامه خاطرنشان کرد: مدیریت بسیار مهم است و پرسپولیس الان از همین بخش در حال ضربه خوردن است. «حمید درخشان» هم انگار هر روز دستش بیشتر خالی می‌شود و کارش هم سخت‌تر.

انصاریان در پایان گفت: باید ببینیم این سیستم را چه کسی بسته. هم برای پرسپولیس و هم استقلال، وزارت ورزش باید بیاید و جواب بدهد. متاسفانه در عروسی‌ها همه هستند ولی در ختم‌ها هیچ‌کس نیست؛ الان هم به همین دلیل کسی پاسخ درستی نمی‌دهد. به هر حال امیدوارم پرسپولیس از این وضعیت خارج شود.

«بودجه هفت‌صد میلیاردی دردی از ورزش دوا نمی‌کند»

بودجه ورزش برای اتمام حدود شش هزار پروژه نیمه‌تمام در سطح کشور حدود شش هزار میلیارد تومان اعتبار لازم دارد اما با افزایش ۵٣/۵ درصدی تنها هفت‌صد میلیارد تومان به این حوزه تعلق گرفته است.

عضو فراکسیون ورزش مجلس با انتقاد از بودجه ورزش کشور در سال ٩۴ گفت: شاید از لحاظ شکلی ۵٣/۵ درصد به بحث ورزش اضافه شده باشد اما بودجه ورزش از ابتدا و در گذشته نیز برای این حوزه کم بوده است.

به گزارش ایلنا، «حسین گروسی» نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد در مجلس ضمن بیان این مطلب تصریح کرد: بودجه ورزش برای اتمام حدود شش هزار پروژه نیمه تمام در سطح کشور حدود شش هزار میلیارد تومان اعتبار لازم دارد اما با افزایش ۵٣/۵ درصدی تنها هفت‌صد میلیارد تومان به این حوزه تعلق گرفته است.

وی افزود: برای رسیدگی بهتر به حوزه جوانان و ورزش به صورت منفک لازم است این دو حوزه از هم جدا شود تا بتوان بودجه‌های مستقلی برای آنها لحاظ کرد تا بودجه جوانان نیز زیر سایه ورزش مغفول نماند.

hosaingarosi

گروسی در گفت‌وگو با خانه ملت ادامه داد: حتا ضروری است بحث بودجه حوزه زنان نیز در وزارت ورزش و جوانان با تشکیل یک سازمان تفکیک شود چرا که استعداد‌های بسیاری مخصوصن در حوزه ورزش بانوان وجود دارد که به علت کمبود بودجه با مشکلاتی مواجه است.

عضو فراکسیون ورزش مجلس در پایان خاطر نشان کرد: وزارت ورزش و جوانان باید اساس‌نامه جدیدی بنویسد تا سر‌فصل‌های بودجه سازمان‌های خود را جدا کند اما به طور کل در نهایت عدد بودجه‌ای که برای این وزارت‌خانه در نظر گرفته شده است بسیار کم بوده و اگر همه آن به جوانان یا همه به ورزش اختصاص یابد باز هم کم است.

«تیم‌ملی ایران چقدر قیمت دارد»

ارزش کل بیست و سه بازیکن ایران در جام ملت‌های ٢٠١۵ آسیا حدود صد و هشت میلیارد تومان برآورد شده است.

به گزارش مشرق، بر اساس برآورد سایت معتبر ترانسفرمارکت ارزش کل بازیکنان تیم‌ملی ایران حدود نوزده میلیون پوند تخمین زده شده است که با توجه به نرخ پوند، این مبلغ حدود صد و هشت میلیارد و صد و هشتاد و شش میلیون تومان برآورد می‌شود.

«اشکان دژآگه» با ارزش بازاری معادل دو میلیون و شش‌صد و چهل هزار پوند (حدود چهارده و نیم میلیارد تومان) گران‌قیمت‌ترین بازیکن حاضر در تیم‌ملی ایران است. آندرانیک تیموریان، جلال حسینی، علیرضا جهانبخش، مسعود شجاعی، احسان حاج‌صفی و خسرو حیدری بازیکنانی هستند که بالای یک میلیون پوند ارزش گذاری شده‌اند.

محسن فروزان با ارزشی معادل دویست و بیست هزار پوند (یک میلیارد و دویست میلیون تومان) ارزان‌قیمت‌ترین بازیکن ایران در بازار فوتبال است. رامین رضاییان، مرتضی پورعلی گنجی، سروش رفیعی و علیرضا حقیقی نیز دیگر بازیکنان ارزان‌قیمت تیم‌ملی هستند.

t-m

البته این ارزش گذاری به‌ معنای این نیست که دست‌مزد بازیکنان باید معادل این عدد باشد، بلکه بدین معناست که در بازار نقل و انتقالات برای انتقال بازیکنان باید چنین مبلغی به باشگاه فعلی آنها پرداخت شود تا رضایت‌نامه آنها صادر شود، ضمن آن‌که ارزش گذاری بازیکنان با توجه به عمل‌کرد آنها روز به روز دچار تغییر می‌شود.

«راه تبانی برای حریفان ایران سخت می‌شود»

تغییرات در نحوه برگزاری انتخابی جام‌جهانی جلوی احتمال تبانی در بازی‌های پلی‌آف آسیا را می‌گیرد؟

به گزارش خبرآنلاین؛ رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا تغییرات در نحوه برگزاری مسابقات ملی قاره را کلید زد. تغییراتی که برای جام‌جهانی ٢٠١٨ و جام ملت‌های ٢٠١٩ اتفاق می‌افتد. تغییراتی که سبب می‌شود تا از این پس بسیاری از مشکلات فوتبال قاره حل شود تیم‌ملی کشور ایران نیز هر بار نگران اتفاقاتی مثل خوردن پنج گل تیم قطر در ازبکستان یا تعارفات معمول بین کشورهای عربی نباشد.

این نویدی است که «شیخ سلمان بحرینی» رییس تشکیلات فوتبال آسیا گفته است. او گفته با بیست و چهار تیمی شدن جام ملت‌های آسیای ٢٠١٩ شرایط برگزاری این بازی‌ها به کلی عوض می‌شود. مسابقات انتخابی این بازی‌ها با بازی‌های جام‌جهانی یکی می‌شود و دیگر نیازی نیست مثل دوره اخیر تیم‌های ملی که در جمع ۴ تیم برتر قاره قرار ندارند درگیر بازی‌های انتخابی جام ملت‌ها هم باشند. اتفاقی که تقریبن دو سال قبل برای تیم‌ملی کشور ایران افتاده بود و در حین بازی‌های سنگین انتخابی جام‌جهانی داشت برای کسب سهمیه جام ملت‌ها هم تلاش می‌کرد.

شیخ سلمان در این‌باره گفته است: «با ادغام ٢ رقابت مقدماتی جام‌جهانی و مقدمات جام ملت‌ها فرصت بیشتری در اختیار کشورها برای آماده‌سازی بهتر فراهم می‌شود. پس از برگزاری رقابت‌های سال آینده در نهایت دوازده تیم برتر راهی جام‌ ملت‌های ٢٠١٩ می‌شوند و همین دوازده تیم هم به مرحله نهایی مقدماتی جام‌جهانی ٢٠١٨ صعود خواهند کرد.»  یعنی دوازده تیم در دو گروه شش تیمی برای رسیدن به جام‌جهانی می‌جنگند و دیگر گروه‌های پنج تیمی نداریم تا قرار باشد در هر هفته یک تیم استراحت کند.

22

رییس کنفدراسیون آسیا توضیح می‌دهد: با افزایش دو تیم دیگر به مرحله نهایی مقدماتی جام‌جهانی ٢٠١٨ در قاره آسیا و حضور شش تیم در دو گروه، گروه‌ها از تعداد تیم‌های فرد درآمده و به این ترتیب در هفته‌های برگزاری این مسابقات دیگر شاهد استراحت هیچ تیمی نخواهیم بود که این موضوع می‌توانست سلامت بازی‌ها را به مخاطره بیندازد اما وضعیت جدید هم از لحاظ زمانی مفید است و هم می‌تواند یک فاکتور مثبت برای فوتبال آسیا به حساب بیاید.

این یعنی کمتر شدن احتمال تبانی. چیزی که در ادوار مختلفی که تیم‌ملی ایران به جام‌جهانی نرسید لطمه‌های بزرگی به فوتبال ملی ایران زده بود. این‌که ایران در میان تعدد کشورهای عربی باید به دنبال حقی می‌رفت که آنها گاه با تعارفات خاص‌شان از کنارش می‌گذشتند. «کارلوس کی‌روش» در دور مقدماتی بازی‌های ٢٠١۴ به شدت از نحوه برنامه‌ریزی این بازی‌ها انتقاد داشت چون شیوه برگزاری بازی‌ها و استراحت‌های تیم‌ها می‌توانست سبب شود احتمال تبانی بین تیم‌ها بالا برود.

«ورود تکنولوژی به چمن سبز ورزشگاه‌ها»

در فصل سرما مشکلات خاصی برای ورزشکاران و باشگاه‌های ورزشی ایجاد می‌شود، تکنولوژی برای بسیاری از این مشکلات تمهیداتی اندیشده است.

به گزارش ایسنا، ورزش شامل متغییرهای قابل کنترل و غیر‌قابل کنترل است، بعضی متغیرهای قابل کنترل در ورزش عبارتند از تمرین، آماده سازی و استراتژی‌هایی برای روز مسابقه فاکتورهای غیر‌قابل کنترل در ورزش نیز عبارتند از نوع داوری و آب و هوای زمین مسابقه.

در ورزش فوتبال نسبت به دیگر ورزش‌ها نیاز بیشتر به منطبق شدن با شرایط غیر‌قابل کنترل وجود دارد. بازی‌های لیگ اروپا در زمستان انجام و بعضی از آنها در مکان‌های سرد هم‌چون روسیه برگزار می‌شود.

تکنولوژی جدید فوتبال بازی کردن در شرایط آب و هوایی سخت را آسان کرده است.

استادیوم‌های مختلف فوتبال توانایی منطبق شدن با شرایط آب و هوایی سخت را دارند. برای مثال در استادیوم لوژینکی روسیه از چمن‌های مصنوعی خاصی استفاده شده تا در برابر سرمای هوای روسیه مقام‌تر باشند.

پیش از این با استفاده از چمن‌های مصنوعی در زمین‌های ورزشی مخالف می‌شد در استادیوم لوژینکی چندین بار چمن مصنوعی آزمایش شد و فیفا چمن مصنوعی این استادیوم را دو ستاره ارزیابی کرد که استاندارد بسیار بالایی برای فوتبال است. این چمن‌ها شبیه به چمن‌های طبیعی ساخته شده‌اند. درست است که چمن مصنوعی گران‌تر از چمن طبیعی است، اما برای مناطق سرد که هر سال باید چمن عوض شود به صرفه‌تر است.

برای باشگاه‌هایی که توانایی مالی خرید چمن مصنوعی را ندارند، تکنولوژی‌های دیگری نیز قابل استفاده است، از جمله هیترهای زیر خاک یا لامپ‌های رشد ماورا‌بنفش. البته قیمت لامپ‌های رشد نیز حدود پنجاه هزار یورو است و در صورت نبودن این بودجه نیز باشگاه‌ها از کاورهای مخصوص سرما استفاده می‌کنند.

22

علاوه بر تکنولوژی، دانش چگونه نگه داشتن چمن بسیار مهم است. طبق گزارش گاردین نگهداری از چمن فراتر از چمن زنی است. باید آگاهی لازم درباره زمان استفاده از کود، فعالیت‌های میکروبی و غیره وجود داشته باشد. این دانش در حوزه افرادی است که در زمینه علم چمن و خاک تحصیل کرده‌اند. افرادی که در این زمینه تحصیل کرده‌اند می‌توانند در زمین‌های گلف و پارک‌ها فعالیت کنند.

یکی از مسایلی دیگری که در زمستان برای ورزشکاران مورد اهمیت است و تکنولوژی برای آن راه حلی اندیشده است، گرم نگه داشتن بدن ورزشکاران است. امروزه لباس‌های خاصی برای ورزشکاران طراحی شده که علاوه بر گرم نگه داشتن بدن و خارج کردن عرق، امکان حرکت راحت را به آنها می‌دهد.

ایده خارج کردن عرق از بدن ورزشکاران صنعت بسیار بزرگی را در ورزش ایجاد کرده که شرکت‌هایی از جمله نایک و آدیداس به آن پرداخته‌اند لباس‌های ورزش خاص که بدن را گرم نگه می‌دارند و عرق را خارج می‌کنند امکان فعال بودن ماهیچه‌ها را می‌دهند و احتمال آسیب دیدگی‌ ورزشکاران را کمتر می‌کنند.

«فدراسیون باعث فراری شدن ژیمناست‌ها از لیگ شد»

کاپیتان تیم‌ملی ژیمناستیک می‌گوید با استقبال ضعیفی که تیم‌ها از برگزاری لیگ کردند، بعید می‌دانم امسال نیز شاهد برگزاری لیگ پس از وقفه یک ساله باشیم.

«هادی خناری‌نژاد» در گفت‌‌و‌گو با ایسنا، در رابطه با برگزاری رقابت‌های لیگ‌برتر در بهمن‌ماه، اظهار کرد: تصور نمی‌کنم امسال هم شاهد برگزاری لیگی پویا و با کیفیت باشیم، زیرا زمانی‌که هیچ اسپانسری تا الان حاضر نشده در این رشته سرمایه‌گذاری کنند و وضعیت تیم‌ها برای حضور در لیگ مشخص نیست، چطور می‌توانیم امید به برگزاری لیگ در بهمن‌ماه باشیم.

وی افزود: در حال حاضر که کاپیتان تیم‌ملی ژیمناستیک هستم و در مسابقات جایزه بزرگ ژاپن موفق به کسب مدال نقره شدم تا به امروز نه تنها استان مازندران، بلکه از سایر استان‌ها نیز تماسی نداشتم که برای شرکت در لیگ‌برتر با آنها وارد مذاکره شوم.

خناری‌نژاد اضافه کرد: با وجود این‌که بیشترین اعضای تیم‌ملی ژیمناستیک مربوط به استان مازندران است و این استان مهد ژیمناستیک است، اما به دلیل نداشتن اسپانسر و حمایت کننده‌های مالی این استان تا جایی که اطلاع دارم برای شرکت در لیگ اعلام آمادگی نکرده است.

خناری‌نژاد خاطر نشان کرد: استان مازندران هر چقدر در کشتی عمل‌کرد موفقی دارد در این رشته سرمایه‌گذاری می‌کند، اما در ژیمناستیک تمایلی برای سرمایه‌گذاری ندارد و تمام نگاهش معطوف به کشتی است.

jmanastik

وی گفت: امسال متاسفانه فدراسیون با هزینه ورودی که برای هیات‌ها جهت شرکت در لیگ‌برتر گذاشته است و به هیات‌ها اعلام کرده که باید هزینه داوران و مربیان را نیز خود هیات‌ها پرداخت کنند، شرایط را برای شرکت در لیگ سخت‌تر کرده است. بنابراین اگر هیاتی نیز می‌خواست تیم بدهد با این شرایط و به خاطر عدم حمایت سرمایه‌گذارها از لیگ ژیمناستیک بعید می‌دانم تمایلی برای حضور در لیگ را داشته باشد.

کاپیتان تیم‌ملی ژیمناستیک تصریح کرد: معمولن برگزاری لیگ شرایطی را ایجاد می‌کند تا ورزشکاران از نظر منابع مالی تا حدودی تامین شوند و از این طریق درآمدزایی کنند، اما در رقابت‌های لیگ‌برتر ژیمناستیک این مساله که کاملن برعکس است و ورزشکار باید هزینه ورودی (مبلغ صد هزار تومان) پرداخت کند تا در لیگ شرکت کند، در حقیقت فدراسیون با این کار موجب فرار ژیمناست‌ها از لیگ می‌شود.

«برخورد سختی در انتظار کشتی‌گیر دوپینگی است»

رییس کمیته کشتی ساحلی فدراسیون کشتی اعلام کرد در صورت قطعیت دوپینگ یکی از ملی‌پوشان، سخت‌ترین تنبیه و محرومیت را برای فرد خاطی در نظر گرفته می‌شود.

«عیسی مومنی» در گفت‌و‌گو با  مهر، در مورد بحث دوپینگ یکی از کشتی‌گیران ساحلی با بیان این مطلب اظهار کرد: به هیچ عنوان نمی‌توان قبل از قطعیت این موضوع از سوی مراجع بین‌المللی و هم‌چنین نامه رسمی اتحادیه جهانی کشتی اقدام خاصی انجام داد. ضمن این‌که تایید و رد این موضوع نیز منوط به همان نامه رسمی است اما آن‌چه مسلم است با فرد دوپینگی با جدیت برخورد خواهد شد.

وی ادامه داد: فدراسیون کشتی مدت‌هاست که اقدامات قابل قبولی را در این موضوع انجام داده و مطمئن باشید کشتی‌گیر خاطی در صورت اثبات قطعی این مساله باید قید حضور در این رشته را بزند. این بحث یک موضوع شخصی نیست و با نام و اعتبار یک کشور گره خورده است، پس به این دلیل نمی‌توان از کنار این اتفاق به سادگی گذشت.

رییس کمیته کشتی ساحلی فدراسیون کشتی بحث مبارزه و ریشه‌کن کردن دوپینگ را تنها به اقدامات قاطع و جرایم سنگین منتهی ندانست و افزود: کشتی گیران ما باید از نظر فرهنگی نیز مورد توجه ویژه مربیان سازنده خود قرار گیرند که از همان ابتدا با توجه به مخاطرات و محرومیت‌های احتمالی به سراغ این قبلی داروها نروند.

مومنی هم‌چنین گفت: متاسفانه تفکرات سنتی و قدیمی هم‌چنان در برخی کشتی‌گیران وجود دارد و این افراد خاطی فکر می‌کنند می‌توانند دانش و علم روز ورزش دنیا را دور بزنند!

koshti

 

بنا‌بر‌این گزارش، جابر صادق‌زاده، محمد نادری و کامران حسینی‌جم به عنوان ملی‌پوشان کشتی ساحلی ایران در بازی‌های آسیایی ساحلی در تایلند به میدان رفتند که هر سه نفر موفق به کسب مدال طلا شدند. گفته می‌شود نتیجه تست اول دوپینگ یکی از این ملی‌پوشان مثبت اعلام شده است.

«تغییرات فدراسیون بدون هماهنگی وزارت نبوده»

رییس سازمان لیگ اعلام کرد تغییرات فدراسیون فوتبال بدون هماهنگی وزارت ورزش و جوانان نبوده است. وی هم‌چنین گفت: پرسپولیس سقف قرارداد را رعایت کرده و تراکتورسازی در جذب «آندرانیک تیموریان» تخلف نکرده است.

به گزارش مهر، مهدی تاج رییس سازمان لیگ در مورد برگزاری مسابقات لیگ‌برتر ایران در فصل جاری، ضمن بیان مطلب فوق اظهار کرد: امسال جوان‌گرایی خوبی در لیگ مشاهده کردیم، میانگین سنی تیم‌ها بسیار پایین آمد تا جایی‌که میانگین سنی مسن‌ترین تیم ما ٢۶/۵ است و دوندگی لیگ از ۵/۶ به حدود ٩ کیلومتر رسیده که نشان می‌دهد ما به استاندارد نزدیک شده‌ایم.

لیگ‌های پایه فرسایشی است

وی افزود: مشکلات زیادی در باشگاه‌های فوتبال وجود دارد، در تبریز که رفته بودیم همه باشگاه‌ها جمع بودند و مسایل زیادی مطرح شد. به عنوان مثال تیم جوانان گهر دورود برای رسیدن به مسابقات، دو روز با مینی‌بوس در راه بود. چنین لیگی بدون شک فرسایشی است و بازیکنان حاضر در آن نیز باید درس را فراموش کنند و آثار آن بعدها مشخص خواهد شد.

برگزاری مسابقات پایه به صورت منطقه‌ای

رییس سازمان لیگ که میهمان برنامه ورزش و مردم بود، تاکید کرد: بنابراین با وجود این مشکلات باید لیگ را منطقه‌ای برگزار کنیم، به خصوص در رده سنی امید، جوانان و نوجوانان بازیکنان زیادی درگیر آن هستند و باید به فکر منطقه‌‎ای کردن رقابت‌ها باشیم.

پرداخت کامل حقوق داوران

وی با اشاره به حقوق داوران و امکان افزایش آن عنوان کرد: حقوق داوران لیگ‌برتر به صورت کامل پرداخت شده و بخش عمده‌ای از حقوق داوران لیگ دسته یک و دو نیز به آنها داده شده است. با توجه به حدود شش هزار و پانصد مسابقه در لیگ مبلغی بالغ بر هفت میلیارد و نیم پول به داوری می‌دهیم و واقعن درآمد سازمان لیگ از بخش صدا و سیما و غیره تا حدی نیست که این موضوع تامین شود و همین حقوق فعلی را نیز با سختی پرداخت می‌کنیم.

تلاش برای حل معظل ورزشگاه‌های خالی

تاج اضافه کرد: باید تلاش کنیم تا معضل ورزشگاه‌های خالی نیز حل شود، بحث فنی باشگاه‌ها نیز در اختیار سرمربیان تیم‌هاست که بازی‌های جذاب‌تری ارایه کنند تا تماشاچیان نیز رغبت کنند تا برای تماشای رقابت‌ها به استادیوم بیایند.

مسیر داوری‌ها کوتاه می‌شود

وی افزود: وقتی بازی تیم مس رفسنجان و پاس همدان را از نزدیک مشاهده می‌کردم، یک ناظر از مشهد دو کمک داور از شیراز و البرز یک داور وسط از البرز و یک ناظر از تهران ترکیبی بود که برای نظارت و داوری رقابت آمده بود. باید کاهش هزینه داشته باشیم و امسال سعی داریم مسیرها را کوتاه کنیم مثلن داور چهار می‌تواند از استان نزدیک به محل برگزاری رقابت‌ها انتخاب شود. مشکلات زیادی در زمینه داوری وجود دارد ولی با این وضع درآمدی امکان افزایش حق‌الزحمه داوران را نداریم.

نمایندگان ایران در آسیا حکم تیم‌ملی را دارند

رییس سازمان لیگ در ادامه صحبت‌هایش با ابراز نگرانی از شرایط تیم‌های پرسپولیس، فولاد، تراکتورسازی و نفت تهران نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا اظهار کرد: این تیم‌ها در رقابت‌های آسیایی حکم تیم‌ملی ایران را دارد و باید از نظر مالی و امکانات پشتیبانی با شرایط خوبی در این رقابت‌ها شرکت کند.

هزینه یک بازیکن السد معادل کل هزینه یک نماینده ایران

mehditaj

وی اضافه کرد: با آقایان طاهری، دهکردی و قنبر‌زاده صحبت کردم تا شرایط لازم برای حضور موفق این تیم‌ها در آسیا فراهم شود. شما ببنید السد قطر یک بازیکن با قیمت چهار میلیون دلار یعنی سیزده میلیارد تومان خریده یعنی معادل هزینه یکی از نمایندگان ایران در آسیاست. بحث من هزینه نیست بلکه مسایل پشتیبانی و تامین حداقل هاست.

مذاکره با باشگاه‌ها برای هم‌کاری با نمایندگان ایران در آسیا

تاج با اشاره به این‌که از حالا باید به فکر باشیم تیمی مانند پرسپولیس در آزادی از حریفان عربی‌اش ٣-۴ گل دریافت نکند، ادامه داد: در ماه‌های اخیر هم‌کاری کاملی با پرسپولیس و دیگر نمایندگان ایران در آسیا داشتیم و حتا به سایر باشگاه‌ها هم رو زدیم تا بازیکنان خود را به عنوان یار کمکی در لیگ باشگاه‌های آسیا در اختیار این تیم‌ها قرار دهند، در حالی‌که این کارها عرف نیست.

پرسپولیس با حریفانش قابل مقایسه نیست

وی در ادامه تاکید کرد: البته این مسایل کافی نیست زیرا پرسپولیس باید با تیم‌هایی بازی کند که توان مالی، نوع هزینه، پشتیبانی و بازی‌های تدارکاتی‌اش با آنها قابل مقایسه نیست.

حداکثر نمایندگان را در آسیا داریم

رییس سازمان لیگ صحبت‌هایش را این‌گونه ادامه داد: خوش‌بختانه فوتبال ایران حداکثر نمایندگان را در لیگ قهرمانان آسیا دارد. ما برای رسیدن به این موضوع حتا خودمان به باشگاه حساب‌رس فرستادیم تا صورت‌های مالی را تدوین کنند، برای آنها ساختارسازی کردیم و به آنها برای به دست آوردن مدارک الزام‌آور AFC جهت کسب مجوز حرفه‌ای کمک کرد. خوش‌بختانه سهمیه ما در سال آینده هم ١+٣ است اما اگر امسال نتوانیم امتیازات لازم و شرایط مدنظر را به دست آوریم، در دوره‌های بعدی سهمیه‌مان در لیگ قهرمانان آسیا کاهش می‌یابد.

نگرانی‌مان حضور با نمایندگان ایران در آسیا است

وی در پاسخ به این پرسش که نظارتی روی جذب بازیکنان و مربیان خارجی برای باشگاه‌ها صورت گرفته زیرا یک باشگاه تهرانی بازیکنی جذب کرده که اضافه وزن دارد، این‌گونه اظهار‌نظر کرد: پرسپولیس یک بازیکن برزیلی گرفته که چنین موضوع‌هایی در مورد آن مطرح می‌شود اما ما تمام این موضوعات را زیر نظر داریم و نگرانی‌های‌مان شرایط حضور این تیم‌ها در آسیا است.

استانداری‌ها هم باید کمک کنند

تاج در ادامه خاطرنشان کرد: وزارت ورزش، فدراسیون، سازمان لیگ و حتا استانداری‌های تهران، خوزستان و تبریز باید به این تیم‌ها کمک کند که خوش‌بختانه در سفری که به تبریز داشتم مسوولان این شهر و استان قول هم‌کاری با تراکتورسازی را دادند.

باید پول بازیکنان پرداخت شود

تاج در ادامه افزود: آقایان کلانی و کاشانی را هم برای مذاکره با مهندس هاشمی استاندار تهران فرستادیم و ایشان قول داده است کمک کند آن هم توسط معاون عمرانی که فردی ورزشی است. البته پرسپولیس هنوز شرایط جذب خارجی را دارد اما واقعیت این است که باید پول آنها را بدهند تا بدون دغدغه مالی در مسابقات به میدان بروند.

در حد خودمان به این باشگاه‌ها کمک کردیم

وی در ادامه تاکید کرد: در حد خودمان به این باشگاه‌ها کمک کردیم و اگر صدا‌و‌سیما پولمان را بدهد، می‌‌توانیم شرایط بهتری را برای باشگاه فراهم کنیم اما امروز باید به نمایندگان ایران در آسیا کمک کنیم تا این تیم‌ها حداقل مقابل تماشاگران خود موفق باشند. من از امروز می‌گویم تا در آینده شاهد آن نباشیم پرسپولیس در نیمه نخست در ورزشگاه آزادی دو گل از حریفان عربی‌اش عقب است.

جوانان از برخورد حرفه‌ای محمد نوری درس بگیرند

رییس سازمان لیگ در خصوص «مهدی نوری» و شرایطش در تیم‌ملی اظهار کرد: نوری بازیکن بسیار خوب و با‌اخلاقی است. سرمربی به هر دلیلی وی را برای تیم‌ملی انتخاب نکرده و نوع برخورد نوری در این مورد خیلی حرفه‌ای بود و درس خوبی برای جوانان بود تا یاد بگیرند به عنوان مثال با یک تعویض پیراهنشان را به روی زمین نیندازند. در این فضا شرایط هر وقت حال پرسپولیس و استقلال خوب باشد، حال تیم‌ملی هم خوب است.

اظهار‌نظر در مورد تغییرات فدراسیون فوتبال

وی با اشاره به تغییرات فدراسیون فوتبال و به خصوص بحث نایب‌رییسی عنوان کرد: پست نایب‌رییسی اول در هنگام محول شدن امور، موضوعیت دارد، چون نایب‌رییسی اول، در غیاب رییس مسوول است. من خودم چهار سال در این سمت بودم و هم‌چنین مدیریت تیم‌های ملی را بر عهده داشتم. در حال حاضر ما در سازمان لیگ با کمک عابدینی کارهای زیادی برای اجرا داریم. خانم شجاعی هم در حال حاضر با عنوان مشاور در کنار فدراسیون خواهد بود. آیت‌اللهی نیز خودش استعفا داد. در مورد عرب نیز شناخت زیادی‌روی وی ندارم.

باید دید کفاشیان در مورد نبی چه تصمیمی می‌گیرد

تاج ادامه داد: نبی زحمت زیادی در فدراسیون فوتبال کشیده است. کفاشیان و نبی خودشان به نتیجه‌های لازم رسیده‌اند و اگر بشود نبی را حفظ کرد، برای فوتبال ما خوب است. باید منتظر هفته آینده بود تا ببینیم کفاشیان چه تصمیمی در این خصوص می‌گیرد.

تغییرات فدراسیون بدون هماهنگی وزارت نبوده

وی در پاسخ به این پرسش که آیا تغییرات صورت گرفته در فدراسیون فوتبال با نظر وزارت ورزش و جوانان صورت گرفته است؟، این‌گونه اظهار نظر کرد: به نظرم این اتفاقات بدون هماهنگی با وزارت ورزش و جوانان رخ نداده است. البته محمود گودرزی پیچیدگی ندارد و امیدوارم کمک‌ها شامل پرسپولیس، تراکتورسازی، نفت تهران و فولاد خوزستان شود.

سربازان به تیم‌های نظامی ایران در آسیا بروند

رییس سازمان لیگ در مورد شرایط  مهرداد پولادی و سروش رفیعی اظهار کرد: از چند وجه می‌شود به این موضوع نگاه کرد. همه کشورها با تمام وجود و با تمام قابلیت‌ها در جام ملت‌های آسیا حضور پیدا می‌کنند. جام ملت‌ها مبارزه کشورها و پرچم‌هاست. وجه دوم این موضوع هم بحث تخلف و متخلف و برخورد قانونی با متخلفان است تا عدم ایجاد میل دیگران به این تخلفات صورت گیرد. نظر خودم این است چنین بازیکن‌هایی می‌توانند به تیم‌های نظامی که نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا هستند، بپیوندند.

رقم قرارداد تیموریان هر چقدر باشد، تراکتور نخلف نکرده است

وی تصریح کرد: دخل و خرج باشگاه‌ها باید با هم هم‌خوانی داشته باشند. در کشورمان وقتی باشگاهی وضع مالی خوبی هم نداشت با چک بازیکن می‌خرید که همین مشکلات زیادی ایجاد می‌کرد. ما امسال جلوی این موضوع را گرفتیم. خوش‌بختانه همه باشگاه‌ها از جمله تراکتورسازی موارد لازم را رعایت کردند و رقم قراردادهای تراکتورسازی زیر پانزده میلیارد است و به آندو تیموریان هر چقدر هم داده باشند رقم قراردادهای تراکتور به هجده میلیارد نمی‌رسد، پس این باشگاه در جذب تیموریان تخلف نکرده است.

قراردادهای بازیکنان با باشگاه‌ها باید افشا بشود

تاج هم‌چنین تاکید کرد: قراردادهای بازیکنان با باشگاه‌ها باید افشا بشود. ما اول سال نیز رقم قرارداد باشگاه‌هایی را که خودشان اعلام نکرده بودند، اعلام کردیم. این کار حرفه‌ای نیست ولی برای ما باید رخ بدهد تا کار استاندارد شود.

پرسپولیس سقف قرارداد را رعایت کرده

وی اضافه کرد: خوش‌بختانه وزارت ورزش و جوانان نیز نامه‌ای به سه باشگاه پرسپولیس، استقلال و سپاهان در زمینه رعایت سقف قرارداد نوشته است. از نظرمان پرسپولیس سقف قراردادها را رعایت کرده و سجادی معاون وزیر ورزش و جوانان در این نامه‌ها از استقلال و سپاهان خواسته تا بنا بر مقررات قراردادها را اعلام کنند.

اگر قانونی وجود دارد، همه باید رعایت کنند

رییس سازمان لیگ در ادامه افزود: همین که نظام ورزش ما در این موضوع حساسیت نشان می‌دهد، خوب است. اگر قانونی وجود دارد همه باید آن را رعایت کنند. اگر باشگاه‌ها خصوصی شود و پول به اندازه خرج باشد، الزامی به سقف قرارداد و اعلام آن نیست.

نمی‌دانم برای کریمی چه اتفاقی رخ داد

وی با اشاره به «علی کریمی» ادامه داد: خیلی به علی کریمی علاقه دارم. کریمی آدم خوبی است. وی قبل از این ماجراها به من زنگ زد و دلش می‌خواست جلسه‌ای با حضور کی‌روش و مسوولان نظام‌وظیفه برای حل مشکل فوتبالیست‌های سرباز داشته باشیم. آخرین تماس وی با من نیز در مورد همین موضوع بود که البته موضوع نظام‌وظیفه حل شد. بعد این قضیه دیگر تماسی با هم نداشتیم و معتقدم اگر وی نیز در جام ملت‌ها با تیم‌ملی هم‌راه بود، خوب بود ولی نمی‌دانم چه اتفاقی در این خصوص افتاده است.

واکنش به برخورد کی‌روش با مربیان ایرانی

تاج در مورد این‌که به عقیده شما درست است که کارلوس کی‌روش علاقه‌ای به هم‌کاری با مربیان ایرانی ندارد، گفت: خوب این هم نظری است…

مطالب مرتبط

تعهد فدراسیون برای پولادی و قانونی که فقط به سود آقازاده‌ها و پول‌داران است

دلیل اصلی ممنوع‌الخروج بودن فوتبالیست‌ها ١٣٠ میلیارد بدهی است

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , ,