Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

«هنوز هیچ‌گونه توافقی در موضوعات مورد مذاکره در پرونده اتمی به دست نیامده»

2015 January 03

خبر / رادیو کوچه

 

«مرضیه افخم»، سخن‌گوی وزارت امور خارجه ایران، خبر مربوط به توافق ایران و آمریکا برای انتقال اورانیوم غنی شده ایران به روسیه، را تکذیب و گفت که هنوز در مورد هیچ‌کدام از موضوعات مورد مذاکره، هیچ‌گونه توافقی انجام نشده است.

در این خبر که جمعه شب توسط خبرگزاری «آسوشیتدپرس» و به نقل از دو دیپلمات مطلع منتشر شد، آمده بود که ایران با ایالات متحده آمریکا توافق کرده‌ که اوارنیوم غنی‌شده خود را که قابل استفاده در ساخت سلاح هسته‌ای است به روسیه منتقل کند.

خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا» روز شنبه سیزدهم دی ماه گزارش داده است که سخنگوی وزارت خارجه ایران، این گزارش را فضاسازی رسانه‌ای و هدف آن را تخریب فضای مذاکرات خوانده است.

Afkham

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» همچنین گزارش داده بود که مذاکره‌کنندگان هسته‌ای در دور قبلی گفت‌وگوها در ماه دسامبر، برای اولین‌بار توانسته‌اند فهرستی از زمینه‌های توافق احتمالی و نیز رویکردهای احتمالی نسبت به مناقشات باقیمانده را تدوین کنند، هرچند تهیه این فهرست هم به دلیل اختلافات گسترده دو طرف به راحتی امکان‌پذیر نبوده است.

دو ماه پیش نیز در حالی که «نیویورک‌ تایمز» نوشته بود ایران در صورت دستیابی به توافق هسته‌ای، بخش زیادی از ذخایر اورانیوم خود را به روسیه منتقل می‌کند، تهران این موضوع را تکذیب کرد.

ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ (ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) از سال گذشته تاکنون چندین دور مذاکرات با هدف توافق در مورد برنامه هسته‌ای تهران برگزار کرده‌اند.

فعالیت تاسیسات غنی‌سازی فردو و راکتور هسته‌ای اراک نیز از دیگر موارد اختلاف طرفین اعلام شده است. گفته می‌شود که طرف‌های مذاکره با ایران معتقدند که این تاسیسات با اهدافی نظامی احداث شده‌اند و لازم است که کاربری آنها تغییر داده شود.

مطالب مرتبط

ایران پذیرفت بخش قابل توجهی از اورانیوم غنی شده خود را به روسیه منتقل کند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,