Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
 در ولایت هرات

«نگرانی زنان پولیس افغانستان از دیدگاه سنتی  مردم»  

2015 January 03

نقیبه بارکزی / رادیو کوچه / بخش افغانستان

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

زنان پلیس در غرب افغانستان با وجود ابراز علاقه به مسلک خود، نگران از عدم مصونیت جانی و دیدگاه منفی مردم نسبت به اجرای این وظیفه  هستند.

جلب و جذب زنان در بخش‌های نظامی در افغانستان پس از سالیان سال بعد از سقوط رژیم طالبان مروج شده است.

هرچند شمار آنان زیاد نیست اما تعدادی از زنانی که این مسلک را برگذیده‌اند پیشینه کاری چند ساله دارند.

«مریم» بانویی است که  هفت سال است یونیفرم سبزرنگ پولیس افغانستان را به تن دارد. او ابراز خرسندی می‌کند از این که توانسته است به عنوان یک پولیس برای جامعه‌اش خدمت کند.

اما می‌گوید: عدم مصونیت جانی زنان پلیس و دیدگاه نسبتن منفی مردم به آنان، سبب نگرانی او و هم‌قطاران‌اش شده است.

این دغدغه تنها ذهن «مریم» را احتوا نکرده بل «نیلوفر»هم که از چندی به این طرف به عنوان یک پولیس در هرات اجرای وظیفه می‌کند از تهدیدهای سخن می‌گوید که پس از گماشته شدن به این مسلک از سوی مخالفان مسلح دولت به او مواصلت کرده.

zananafghan2

 

تهدید و ترور زنان پلیس در افغانستان تازه‌گی ندارد، چندی پیش یک پولیس زن در مسیر راه هرات- اسلام قلعه توسط شوهر خواهر خود به قتل رسید.

نگرانی زنان پلیس از عدم مصئونیت جانی‌شان در حالی مطرح می‌شود که «عبدالرووف احمدی» سخن‌گوی فرماندهی پولیس ولایت هرات هم این موضوع را رد نمی‌کند.

سخن‌گوی فرماندهی پولیس این ولایت اما می‌گوید: تاهنوز آمار دقیقی از تهدیدات امنیتی در برابر پولیسان زن در دست نیست.

«احمدی» هم‌چنان در ادامه صحبت‌هایش گفت: مسولان امنیتی درتلاش‌اند تا امکانات و امتیازات بیش‌تری را برای جلب و جذب بانوان پولیس مهیا کنند.

با اینکه شرایط پذیرش بانوان در صفوف ارتش وپولیس مهیا است اما دیده می‌شود که علاقمندی زنان در صفوف اردو نسبت به پولیس ملی کمتر است.

«نادر عظمی» فرمانده جلب جذب ارتش ملی در هرات، دلیل کمرنگ بودن حضور زنان در صفوف ارتش ملی را در  موجودیت قیودات در این ارگان می‌داند.

وی می‌گوید: سال گذشته حدود ٢۵ زن  به صفوف ارتش پیوستند که بعد از ختم دوره آموزشی به رتبه  نظامی دست یافتند

در حال حاضر باو جود تهدیدات امنیتی و دیدگاه نسبتن بسته جامعه در برابر پولیسان زن، ٢٠٠ زن در صفوف پولیس و بیش از سی زن در ارتش ملی مصروف فعالیت‌های نظامی هستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,