Saturday, 18 July 2015
27 November 2021
کن تیمرمن- نیوز مکس

«قربانیان شکایت‌های بی‌دلیل اسلام‌گرایان»

2010 March 15

برگردان / فرامرز دادرس

حماس چه می‌کند؟ ‌شورای ارتباط آمریکایی-‌اسلامی (CAIR) و شورای ایرانی- آمریکایی (NIAC) چه نقطه مشترکی دارند؟ همه این‌ها از سیستم قوانین غربی برای از میان بردن، و در مواردی زندانی کردن دشمنان سیاسی خود بهره می‌گیرند.

وکلای‌های حماس‌، در دعاوی خود در دادگاه‌های انگلستان‌، ادعا می‌کنند، که مقامات عالی‌رتبه اسراییلی مرتکب جنایات جنگی شده‌اند‌. تزیپی لیونی، وزیرامور خارجه پیشین اسراییل از بیم دست‌گیری، از سفر خود  به انگلستان چشم پوشید.

شورای ارتباط آمریکایی- اسلامی (CAIR) از  افراد و گروه‌هایی که ارتباطات این شورا و اخوان‌المسلمین  را با بی‌پروایی افشا کرده‌اند، به دادگاه شکایت کرده است، با وجود این‌که اسناد گویای این ارتباطات، به عنوان مدرک ازسوی دادستان‌ها ی فدرال آمریکا در پرونده‌ها ی تروریستی ارایه شده است.

شورای ایرانی- آمریکایی (NIAC) در دادخواستی حسن داعی‌السلام ، روزنامه‌نگار آمریکایی ـ ایرانی را  به اتهام نشر اکاذیب به دادگاه کشانید. وی پرده از روابط این شورا با جمهوری اسلامی برداشته بود ، اتهامی که این شورا شدیدن تکذیب می‌کند.

هزینه دفاع در دادگاه‌ها سنگین است و این یکی از هدف‌های آنان است، حتی اگر در هنگام دادرسی، شکایت پس گرفته شود باز هم می‌تواند صد‌ها هزار دلار هزینه در بر داشته باشد. این روش بنام، جهاد حقوقی « Lawfare » یعنی استفاده از قانون مانند یک اسلحه جنگی شناخته شده است.

نیکلا روستوو، می‌گوید جهاد حقوقی، همان جنگ با اسلحه قانونی است.  روستو، پیش‌تر مشاور حقوقی آمریکا در سازمان‌ملل متحد بود، و اکنون معاون امور حقوقی دانشگاه دولتی نیویورک می‌باشد. او می‌گوید «‌استفاده از قانون برای رسیدن به هدف سیاسی در سیستم قضایی آمریکا وجود دارد، ولی اکنون دگرگون شده است. «‌بگذارید با قانون علیه آدم‌های بد مقابله کنیم و نه آن‌هایی که قربانی شده‌اند.»

روستوو، پنج شنبه‌، در کنفرانسی که برای تنظیم طرح پیشنهادی برای مقابله با جهاد حقوقی‌ به ریاست بروک گلد‌اشتاین (Brooke Goldstein) تشکیل شده بود سخنرانی کرد. بروک گولد اشتاین پیش از این، در شورای خاور‌میانه ، ریاست طرح‌های قانونی را داشت  و در آن کوشش می‌کرد که برای قربانیان جهاد قانونی، وکلایی را که با حق‌الوکاله کم آمادگی دارند‌، پیدا کند.

او می‌گوید: «(برخی از) دولت‌های اسلامی ، سازمان ها و افراد، با توانایی مالی، جهاد حقوقی به راه انداخته‌اند، و دادخواست‌های کینه‌جویانه در دادگاه‌های امریکا و کشور‌های دیگر مطرح کرده‌اند، و در نظر دارند، کسانی را که درسخنرانی‌های عمومی درباره‌ی اسلام بنیادگرا سخن می‌گویند، مجازات و خاموش کنند.

روستوو می‌گوید: «‌در این پرونده‌سازی‌ها، شکایت مانند یک اسلحه جنگی علیه کارشناسان ضد تروریست، مجریان قانون، سیاست‌مداران و همه کسانی که می‌کوشند اخبار و اطلاعاتی در‌باره تروریست‌های اسلامی و منابع مالی آنان را افشا کنند، بکار برده می‌شود.»

ضد حمله آغاز شده است. ناتان لووین (Nathan Lewin)، دادستان پیشین در دولت آمریکا، نخست علیه بنیاد هولی‌لند (Holy Land Foundation) در سال 2000 میلادی شکایت کرد و گروه وابسته به آن حماس را که درعملیات تروریستی در اسراییل یک آمریکایی را کشته بود در دادگاه شیکاگو به  (156) میلیون دلار جریمه محکوم کرد.

لووین، دریافت که زمان مبارزه فرارسیده است، او می‌گوید «‌بد‌جنس‌ها را تعقیب نموده… و خوبان را محافظت کنید».

سال‌ها است که قانون بریتانیا در زمینه رسیدگی به تهمت و افترا، به شاه‌زادگان سعودی اجازه می‌دهد که از جهاد حقوقی، برای حمله به روزنامه‌نگاران آمریکایی که ارتباط  آنان را با گروه‌های تروریستی افشا می‌کردند شکایت کنند، نمونه بارز آن شکایت خالد بن محفوظ علیه راشل اهرلفلد (Rachel Ehrenfeld) روزنامه‌نگار بخش اقتصادی نیویورک بود.

محفوظ و فامیلش بیش از چهل شکایت علیه این روزنامه‌نگار که روابط میان بانک فامیلی محفوظ، و پرداخت پول زیر نام اعانه به حماس و القاعده را افشا کرده بود، در دادگاه‌ها مطرح کردند. این شکایت‌ها تا سال گذشته که بانک‌دار ثروتمند سعودی، خالد بن محفوظ در گذشت ادامه داشت.

پس از مرگش اهرنفلد نوشت که محفوظ بنام خود و معشوقه‌هایش، میلیون‌ها دلار به تشکیلات حقوقی بریتانیا در لندن «‌پایتخت تهمت و افترا» در جهان ریخت.

بروک گلدشتاین گفت: «پیش از مرگ محفوظ‌، قانون‌گذاران ایالت نیویورک پذیرفتند قانونی بگذرانند و به اهرنفلد و دیگر روزنامه‌نگاران و بلاگر‌ها‌، در آمریکا مصونیت قضایی بدهند، چون سفر آنان به بریتانیا و اروپا بر اثر احکام صادره علیه آنان دردسر‌ساز شده بود.

پروفسور روث ودگه وود (Ruth Wedgewood) که در دولت بوش، کوشید که حقوق حفاظت ملی را برای محاکمه تروریست‌های القاعده دردادگاه‌های نظامی برقرار سازد، هشدار می‌دهد که این روش بریتانیا، تهدیدی برای بسته شدن کامل شبکه اینترنت می‌باشد. او می‌افزاید که در بریتانیا اگر روی اینترنت علیه کسی چیزی پخش شود، مانند این است که جرم در این کشور رخ داده است و امکان تعقیب متهم در هر کجا که باشد فراهم است.

جان بولتون (John Bolton) یکی از کارمندان دولت بوش، روز پنج‌شنبه گفت: «برای مقابله با جهاد حقوقی و جلوگیری از گسترش آن، که استقلال آمریکا را هدف قرار داده‌اند‌، به فعالینی نیاز داریم.

«‌ما باید بی‌تردید اعلام کنیم، که قدرتی بالاتر از قانون اساسی آمریکا را در جهان نمی‌پذیریم.» بولتون یادآور شد دولت کلینتون وارد جنگ با صربی شد، بدون پشتیبانی سازمان ملل، بولتون اصرار می‌ورزد «‌هیچ اجازه‌ی بین‌المللی لازم نیست که آمریکا از ما دفاع کند» بدون شک من نمی‌خواهم اینجا در باره راه‌کار‌های آن گفت‌وگو کنم.

انتقادی که در ژانویه 2009 ازعملیات (Cast Lead) اسراییل برای قطع حملات موشکی حماس علیه مردم عادی شد، استفاده از نیروی «‌بیش از اندازه » عنوان شده است، و منجر به شکایت از مسوولین اسراییل به اتهام جنایت جنگی در دادگاه‌های اروپایی شد.

بولتون به تمسخرمی‌گوید: «‌من به نیروی بیش از اندازه بیش‌تر باور دارم تا به یک جنگ پاک‌«. هنگامی که به جنگ می‌رویم ما باید چیزی را که نظامیان به آن «‌حضور با قدرت کامل‌« می‌گویند داشته باشیم، روحیه دفاع از خود برای از بین بردن ریشه‌های خطر است، چیزی که در «‌منشور سازمان ملل هم دفاع در برابر خطر پیش‌بینی شده است.»

ایروین کوتلر (Irwin Cotler) نماینده مجلس کانادا، دادستان پیشین و وکیل معروف حقوق بشر، برنامه رویارویی با جهاد حقوقی، و ایستادگی در برابر نقض حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی ایران را،  تایید می‌کند.

کوتلر شکوه می‌کند که گفته‌های تکراری محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور ایران در این سال‌ها در‌باره «‌محو اسراییل از نقشه» یک تجاوز بزرگ علیه منشور حقوق بشر سازمان ملل است، که  برای پیش‌گیری از فشار و ضمانت در برابر نسل کشی تنظیم شده است، و رژیم ایران را باید به دلیل «‌تهدید صلح و امنیت جهانی» به شورای امنیت کشانید.

او به تازگی پیشنهاد قانونی را در حکومت کانادا مطرح کرده که مجازات دولت ایران را، تا قطع مناسبات تجاری استراتژیکی، پیش‌بینی نماید.

23 اسفند- 14 مارس 2010

تارنمای فرهنگ ایران

www.farhangiran.com

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,