Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
سخن‌گوی کمیسیون اصل ٩٠

«اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ایران به صورت دسته‌جمعی استعفا کردند»

2015 January 04

خبر / رادیو کوچه

 

«حسین آذین» سخن‌گوی کمیسیون اصل ٩٠ قانون اساسی مجلس ایران، از تقدیم استعفای دسته جمعی اعضای این کمیسیون به هیات رییسه مجلس طی هفته گذشته خبر داد.

«حسین آذین» در گفت‌وگویی با خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا» که روز یک‌شنبه چهاردهم دی ماه منتشر شده، گفته است: اعضای کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی مجلس، در اعتراض به تفسیر هیات رییسه از آیین‌نامه داخلی مجلس در تشکیل کمیسیون تلفیق، به طور دسته‌جمعی استعفا دادند.

به گزارش «ایسنا»، این تصمیم پس از آن اعلام شد که نمایندگان عضو این کمیسیون اجازه نیافتند به عنوان اعضای یک کمیسیون تخصصی در ترکیب کمیسیون تلفیق بودجه شرکت کنند.

بنابه این گزارش، نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی، همچنین خاطرنشان کرده است: «تفسیر هیات رییسه این است که کمیسیون اصل ٩٠ کمیسیون تخصصی نیست؛ همین تفسیر موجب نادیده گرفته شدن حق ما در عضویت در کمیسیون تلفیق شده است از این رو اعضای کمیسیون تصمیم گرفتند در اعتراض به این نگرش و در اقدامی جمعی استعفای خود را تسلیم هیات رییسه مجلس کنند.»

rasai

حمید رسایی از چهره‌‌های شناخته شده کمیسیون اصل ٩٠

 

بنابر اصلاحیه آیین‌نامه داخلی مجلس در خصوص تشکیل کمیسیون تلفیق بودجه، علاوه بر نه نماینده کمیسیون برنامه و بودجه، قرار بود سه نفر از اعضای کمیسیون‌های تخصصی نیز به کمیسیون تلفیق بودجه بپیوندند. با این حال، بر اساس تفسیر هیات رییسه از ماهیت کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی، این کمیسیون یک کمیسیون خاص و نه تخصصی دسته‌بندی می‌‌شود.

در همین رابطه «ضرغام صادقی» یکی از اعضای هیات رییسه مجلس نیز با تایید این خبر گفته است: رییس کمیسیون اصل ٩٠ قانون اساسی هفته گذشته به صورت شفاهی از تصمیم جمعی اعضای کمیسیون اصل ٩٠ قانون اساسی مبنی بر استعفای اعضا را به بنده اطلاع داد.

نماینده مردم شیراز اما یادآور شده است: «بنده هنوز نامه استعفای رسمی اعضای کمیسیون اصل ٩٠ قانون اساسی را ملاحظه نکرده‌ام.»

کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی مجلس ایران، وظیفه رسیدگی به  شکایات مردم از قوای سه‌گانه حکومتی در ایران داردکه حمید رسایی از چهره‌‌های شناخته شده این کمیسیون است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,