Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
ایران امروز

«تلاطم بازار بورس در ایران»

2015 January 05

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بورس اوراق بهادار تهران در اولین روز معاملاتی هفته جاری با افت ۱۴۳ واحدی مواجه شد. به گزارش ایسنا، بورس اوراق بهادار تهران که یک هفته سرتاسر منفی را سپری کرده بود، در اولین روز معاملاتی هفته به وضعیت نامناسب خود ادامه داد و با افت ۱۴۳ واحدی مواجه شد.

بورس تهران در حالی این روز‌ها ضعیف‌ترین عملکرد خود را تجربه می‌کند که کاهش چشمگیر بهای نفت در کنار افزایش قیمت سکه و دلار، این بازار را متاثر کرده و کاهش بهای نفت و مواد خام موجب شده است تا بازار سهام با فشار عرضه مواجه شود.

این در حالی است که انتظار معامله گران برای از سر‌گیری مذاکرات هسته‌ای و نیز بررسی لایحه بودجه در مجلس و ابهامات موجود در این لایحه وضعیت نامطلوبی را برای تالار شیشه‌ای ایجاد کرده و موجب کاهش تقاضا و افزایش زیان سهامداران شده است.

در همین رابطه «کاظم جلالی» رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در نشستی که روز گذشته با رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار داشت، با اشاره به وضعیت فعلی بازار بورس، گفت: بازار بورس در سال جاری آنچنان که باید رضایت‌بخش نبوده است و نوسانات بسیاری در این بازار در ۹ ماه گذشته مشاهده شده است. وی بازار بورس را از ابزارهای مناسب و کارآمد در جمع‌آوری نقدینگی‌های سرگردان و انتقال آن به بخش تولید دانست و تصریح کرد: با اتخاذ سیاست‌ها و تصمیمات اصولی می‌توان زمینه‌های مشوق جهت جذب سرمایه‌ها در بورس را فراهم آورد.

1

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: حباب‌های ناگهانی ایجاد شده در بازارهایی همچون سکه و ارز باعث شده است تا حجم نقدینگی موثر در بورس به سمت بازارهای هیجانی انتقال پیدا کند که این برای اقتصاد کشور مضر خواهد بود. وی افزود: نوسانات پرتلاطم قیمت نفت در بازارهای جهانی، تغییرات نرخ سود بانکی و تصمیمات غیرکار‌شناسی در قبال برخی صنایع و بخش‌های تولیدی باعث روگردانی سرمایه‌گذاران از بورس شده است که باید با تقویت اقتصاد غیرنفتی و ایجاد ثبات در تصمیم‌گیری، از فرار نقدینگی‌های مورد نیاز بخش تولید جلوگیری نمود.

از سوی دیگر پیرامون وضعیت بوجود آمده در بازار بورس، مهدی کساییان، کار‌شناس بازار سرمایه در گفتگو با تابناک اذعان داشت: در این بازار هیچ خبر و شایعه‌ای دیگر رخ نشان نمی‌دهد، بازار به ‌‌نهایت قهقرای خود فرو رفته است و وضعیت سنگینی برای بازار به وجود آمده است.

بورس اوراق بهادار تهران که یک هفته سرتاسر منفی را سپری کرده بود، در اولین روز معاملاتی هفته به وضعیت نامناسب خود ادامه داد و با افت ۱۴۳ واحدی مواجه شد

عواملی که باعث چنین وضعیتی شده‌اند را می‌توان شامل عدم مشخص بودن وضعیت مذاکرات، بالا رفتن قیمت دلار و انواع ارز‌ها نزدیک به ۱۵ تا ۲۰ درصد در یک ماه اخیر، نداشتن یا اعلام نکردن هیچ گونه برنامه مدون و جدید برای بازار توسط رئیس جدید، عدم حمایت دولت از بازار ولو به صورت لفظی و حمایت روانی، بخشنامه‌های ضد و نقیض بانک مرکزی و ایجاد قوانین و بخشنامه‌ها به صورت روزانه در این بانک، بدبینی اهالی بازار به وضعیت فعلی بورس، عدم حمایت حقوقی‌ها به جهت مشخص نبودن برنامه ریاست جدید سازمان و دولت در قبال سازمان، افت ناگهانی و به شدت قیمت نفت در بازارهای جهانی و شائبه کمبود شدید منابع در بودجه و مشخص نبودن وضعیت بودجه در سال آینده ارزیابی کرد.

وضعیت شاخص بازار سرمایه چندان بحرانی است که علی طیب‌نیا وزیر امور دارایی و اقتصادی نیز امروز در جمع خبرنگاران در مورد وضعیت بازار صنایع و افت شاخص بازار سرمایه گفت: شاخص‌ها و قیمت‌ها در بازار سرمایه هم‌اکنون در کف است و عوامل واقعی اقتصاد از اینکه ما شاهد کاهش بیشتر شاخص باشیم دفاع نمی‌کند. وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه برخی از بخش‌ها و صنایع ما با یکسری مشکلات و محدودیت‌هایی مواجه هستند که اگر به رفع این مشکلات کمک کنیم بورس و بازار سرمایه به یک وضعیت باثبات خواهد رسید، افزود: در حال حاضر دولت تصمیم و عزم جدی برای حمایت از بازار سرمایه دارد و مرتفع کردن مسائل و مشکلات بازار سرمایه در اولویت قرار دارد. وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه مسئولین اقتصادی دولت عموما از دانشگاه و محیط‌های اقتصادی هستند و ارتباط دولت با دانشگاه مناسب است گفت طی یک سال گذشته از طرق مختلف دولت سعی کرده است که نظرات دانشگاهیان، کار‌شناسان و بخش خصوصی را در مورد مسائل مختلف پیگیری کند.

2

وی گفت: این موضوع کمک می‌کند که اقتصاد ما مبتنی بر دانش و تجربه کار‌شناسان اقتصادی باشد و امیدواریم در پرتو این هم‌فکری و حمایت مردم از دولت از این شرایط خطیر اقتصادی که در ۲ سال گذشته در آن قرار گرفته بودیم در آینده نزدیک خارج شویم. طیب نیا در مورد تحرک در اقتصاد ایران گفت: ما به دنبال یافتن راه‌حل‌های خروج از رکود و شرایط تورمی هستیم.

کاظم جلالی: حباب‌های ناگهانی ایجاد شده در بازارهایی همچون سکه و ارز باعث شد حجم نقدینگی موثر در بورس به سمت بازارهای هیجانی انتقال پیدا کند که این برای اقتصاد کشور مضر خواهد بود

در این میان روان‌شناسی بازار می گوید همواره معامله گران با چندین موج قیمتی مواجه هستند. در موج اول مجموعه‌ای از حرفه‌ای‌ها همچون بانک‌ها و موسسات اعتباری، صاحبان صنایع بزرگ و بنگاه‌های اقتصادی روند صعودی قیمت‌ها در بازار را به‌وجود می‌آورند که البته تعامل عرضه و تقاضا بر سر قیمت‌ها به معنای نقطه تعادلی بازار نیست. در موج دوم پس از آنکه قیمت‌ها اصلاح شد و اغلب خریداران دیروز بازار، فروشندگان امروز شدند، همزمان بانک مرکزی نیز با انتقاد از روند افزایش قیمت‌ها اقدام به تزریق اسکناس ارز در بازار می‌کند. در ‌‌نهایت نیز موج سوم که موج خانمان برانداز است، آغاز می‌شود که در این موج همه مردم با خارج کردن سپرده‌های خود از بانک‌ها به بازار آزاد ارز هجوم می‌آورند.

به باور این کار‌شناس بازار سرمایه، در حال حاضر بازار ارز در موج اول صعودی خود قرار گرفته و هنوز با ترس و نگرانی عمومی در جامعه فاصله دارد. در حال حاضر بانک‌ها با تبدیل سپرده‌های ارزی به ریال و به گردش درآوردن آن در بازار و نیز صاحبان صنایع و شرکت‌های سرمایه گذاری بزرگ برای تامین مصارف ارزی خود در نوسانی شدن قیمت‌ها سهم پررنگی دارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,