Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
در کنسرت بوشهر

 «برخورد قاطع نیروی انتظامی با دلواپسان موسیقی»

2015 January 05

گزارش / رادیو کوچه

منبع: ابتکار

 

با مداخله قاطع نیروی انتظامی و دستور مستقیم استانداری بوشهر، تلاش برخی از افرادی که با عناوین مختلف قصد ممانعت از برگزاری کنسرت گروه لیان داشتند، خنثی و برطرف شد.

چندی پیش روز دوازدهم دی ماه به عنوان زمان برگزاری اولین کنسرت این موزیسین مطرح در زادگاه خودش عنوان شده و به دلیل استقبال ویژه مخاطبان، دو سانس این برنامه تمدید و برای چهار سانس دیگر یعنی در روزهای سیزدهم و چهاردهم دی ماه هم بلیت فروشی انجام شد. از غروب امروز دوازدهم دی ماه جمعی از مخالفان برگزاری کنسرت در این شهرستان با تجمع در برابر محل برگزاری و اقامه نماز و سردادن شعار، نسبت به برگزاری این کنسرت اعتراض کردند. نیروهای انتظامی در ادامه به محل اعزام شدند و سعی در برقراری نظم را داشتند که در همین حین درگیری‌های فیزیکی بین عوامل اجرایی کنسرت و این افراد معترض، که برخی از آن‌ها با عنوان گروه «دلواپسان» بوشهر یاد می‌کنند، رخ داد.

3

 

نیروهای یگان ویژه و فرماندهان انتظامی بوشهر در محل سینما «آوینی» حضور پیدا کردند. ابتدا گفتگوهایی میان معترضان و عوامل نیروی انتظامی برقرار شد اما آن افراد حاضر به پایان تجمع خود نبودند و کماکان نسبت به اجرای این کنسرت که تمامی مجوزهای لازم را اخذ کرده بود اعتراض می‌کردند. همین مساله باعث شد تا سانس اول کنسرت محسن شریفیان در ساعت ۱۹ لغو شود و مخاطبانی که نسبت به تهیه بلیت اقدام کرده بودند در مقابل نیروهای خودسر قرار گرفتند. آن‌ها شعارهایی را در حمایت از گروه لیان و شریفیان سر دادند و همزمان با حمایت نیروی انتظامی و اسکورت ویژه، این موزیسین وارد سالن شد. مدیر اداره ارشاد بوشهر، مسئولین شورای تامین استان و مقامات عالی رتبه استانداری هم به مرور خود را به سینما آوینی رساندند.

گفتگوی مسئولین با معترضان نتیجه‌ای نداشت و از حدود ساعت ۲۰ با تدبیر «فتح الله حقیقی» معاون سیاسی و امنیتی استانداری بوشهر، ماموران پلیس با قاطعیت وارد عمل شدند. همزمان با حمایت مخاطبان کنسرت و در اقدامی مثال زدنی این افراد که به دنبال ممانعت از اجرای یک برنامه رسمی بودند توسط پلیس متفرق شدند. از حدود ساعت ۲۰: ۳۰ دقیقه و با تدابیر شدید امنیتی، مخاطبانی که بلیت سانس دوم را داشتند وارد سالن شدند و از آن‌ها که بلیت سانس اول را تهیه کرده بودند تقاضا شد که محل را ترک کنند.

2

معترضین به کنسرت در حال نماز خواندن در مقابل محل اجرای کنسرت

 

با وجود تمام این اتفاقات، محسن شریفیان و گروهش در میان استقبال گرم مردم و پس از ۱۶ سال دوری از استیج زادگاه‌شان برنامه را آغاز کردند. محسن شریفیان در بخشی از برنامه گفت: «در جریان اتفاقات خارج از سالن جمعی از عوامل اجرایی ما مورد ضرب و شتم قرار گرفتند ولی ما می‌بخشیم و شکایتی نداریم. به دلیل اینکه دین ما دین بخشش است.» او که در بین اجرای قطعات به ابراز احساسات مردم پاسخ می‌داد و دقایقی را با آن‌ها صحبت می‌کرد، گفت: «موسیقی ما بر خلاف دین، ضد ارزش و ضد اخلاق نیست و ذات این هنر با این مسائل بیگانه است. مردم ما نجیب هستند و دلیل حضورشان در کنسرت صرفا علاقه به موسیقی بومی خودشان است. کنسرت‌های ما سالن عروسی نیست که کسی بخواهد برقصد یا رفتار ناشایستی از خود نشان دهد.»

1

 

این صحبت شریفیان اشاره به بیانیه‌های چند وقت اخیر داشت که در برخی سایت‌ها منتشر شده بود و به وجود رقص و رفتارهای ناشایست در این کنسرت اعتراض داشتند. البته این اعتراضات پیش از کنسرت در نماز جمعه بوشهر شدت یافت. پس از نماز جمعه بود که یکی از نمازگزاران از جای خود بلند شد و خطاب به مردم حاضر در مصلی نماز جمعه نسبت به برگزاری کنسرت در بوشهر انتقادات تندی را مطرح کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,