Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
به اتهام اقدام علیه امنیت ملی

«یکی از زندانیان کرد اعتصاب‌کننده اخیر در زندان ارومیه اعدام شد»

2015 January 06

خبر / رادیو کوچه

 

«صابر مخلدموانه» زندانی کرد که عصر دیروز دوشنبه، به سلول انفرادی منتقل شده بود، بامداد امروز سه‌شنبه شانزدهم دی ماه، در این زندان اعدام شد.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، که اخبار مربوط به زندانیان در ایران را پوشش می‌دهد، گزارش داده است، «صابر مخلدموانه» زندانی سیاسی کرد اهل ارومیه، عصر دیروز دوشنبه ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۳، به قرنطینه زندان این شهر منتقل و بامداد امروز در سالن این زندان به وسیله چوبه‌دار اعدام شد.

«صابر مخلدموانه» در بیستم تیرماه سال ١٣٩١، از سوی نیروهای اطلاعاتی سپاه پاسداران دستگیر و پس از سپری کردن سه ماه در بازداشتگاه اطلاعات سپاه، به اتهام محاربه از طریق همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف حکومت، به اعدام محکوم شد.

saber

بنابه گزارش این کمپین، به دلیل اعتراض نهادهای امنیتی به بازداشت این زندانی کرد، وی دوباره به زندان ارومیه انتقال داده شد و در نهایت دادگاه تجدید نظر او را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و همکاری با یکی از احزاب کرد به اعدام محکوم کرد.

این از جمله زندانیانی بود که در دو ماه گذشته به همراه ٢٧ زندانی سیاسی دیگر کرد، در بند ١٢ زندان مرکزی ارومیه (دریا)، در اعتراض به عدم اجرای اصل تفکیک جرایم و در راستای بند مستقل سیاسی و بازگرداندن زندانیان سیاسی پراکنده در سایر بندها و همچنین خروج زندانیان با جرایم خطرناک و جرایم مربوط به مواد مخدر از بند زندانیان سیاسی، توقف رفتارهای غیرانسانی و تحقیرآمیز در قبال زندانیان و اعضای خانواده آن‌ها، به مدت ٣٣ روز دست به اعتصاب غذا زده بود.

بیشتر بخوانید

ابراز نگرانی عفو بین‌الملل نسبت به وضعیت زندانیان کرد زندان ارومیه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,