Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
سیگنال ممنوع – آن‌ها که دنیا را لرزاندند

«اسطوره‌ باب دیلان و آلبومی در راه»

2015 January 06

شادیار عمرانی – بهرنگ زندی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

واقعن فکر می‌کنید سراشیبی دهه‌ی ٨٠، باب دیلان را در دهه‌ی ٩٠ به کجا می‌بره؟

اولش که بد شروع شد. خیلی بد.

با باب دیلان باید همیشه منتظر شگفتی‌های دور از ذهن باشید.

سال ٩٢ یک آلبوم فولکلور و بلوز داد بیرون، که دست کم ایدئولوژی عجیب غریب و پرتضاد دیلان درش پیدا نبود و البته مورد توجه قرار گرفت. آلبوم Good as I Been to You

لااقل ساخته‌های شاهکار این و آن دوباره دست در دست هم می‌دانند که آبروی هنری دیلن را احیا کنند.

بلافاصله آلبوم « World Gone Wrong» را هم با بازاجرای آهنگ‌های فولک بیرون داد. گرچه منتقدین به به و چه چه کردند این آلبوم در رتبه ٧٠ چارت‌های آمریکا قرار گرفت.

با این حال این آلبوم براش شانس اورد. سال ٩٧ آلبوم بسیار موفق Time Out of Mind  را با ١١ آهنگ جدید بیرون داد.

1

دیلن دوباره رو اومده بود.

آلبوم سال شد، براش ٣ تا جایزه‌ی گرَمی هم به ارمغان آورد. جایزه کِنِدی سِنتِر را هم از دست بیل کلینتون، رییس جمهوری وقت آمریکا گرفت.

در میان هیاهوی موفقیت این آلبوم، باب به شدت بیمار شد و به دلیل عارضه‌ی قلبی در بیمارستان بستری شد.

هزاره‌ی سوم را هم با جایزه شروع کرد. اسکار ٢٠٠١ را برای آهنگ Things Have Changed گرفت.

١١ سپتامبر ٢٠٠١، اگر در تاریخ جهان با حمله به برج‌های تجارت جهانی ثبت شد، برای دیلن با یکی از موفق‌ترین آلبوم‌هاش تداعی میشه. آلبومی که ۵ ستاره‌ی مجله رولینگ استون را گرفت. آلبوم «عشق و سرقت».

باز همه ذوق زده شدند. دیلن باز هم باید این ذوقشون را کور می‌کرد.

سال ٢٠٠٣ دوباره آلبوم مذهبی «تولدی دیگر» را با نام صدبرابر مذهبی‌تر «سرودهای مذهبی گاسپل باب دیلان» منتشر کرد. در سناریوی فیلم Masked and Anonymous  هم همکاری کرد و نقش محوری این فیلم را هم بازی کرد. فیلمی که از نگاه منتقدین یک ریخت و پاش بی‌ربط بود.

2

سال ٢٠٠۴ اولین نسخه‌ی اتوبیوگرافی خودش را منتشر کرد. و در کمال شگفتی بخش اعظم دهه‌ی ۶٠ و موسیقی انقلابی خودش را حذف کرده بود.

مارتین اسکورسیزی، سال ٢٠٠۵، فیلم مستندی از زندگی دیلن با نام « No Direction Home» ساخت.

سال ٢٠٠۶ باب دیلن به رادیو رفت. XM Satellite radio. و برنامه‌ی موسیقی هفتگی Theme Time Radio Hour را اجرا کرد. این برنامه تا سال ٢٠٠٩، که صدمین و آخرین قسمت آن بود، تونست مخاطبان زیادی را جذب کند.

همون سال آلبوم فوق العاده موفق دوران‌های مدرن را منتشر کرد. آلبومی که تمام ستاره‌های تمام رنکینگ‌ها را گرفت.

اما باز هم این آلبوم جنجال‌برانگیز شد. تمام آهنگ‌های این آلبوم نوعی تغییر و بازاجرای آهنگ‌های معروف و قدیمی بود، بدون این‌که یک کلمه از سازنده‌های این آهنگ‌ها اسم ببره، تازه ادعا کرده بود که تمام آهنگ‌ها ساخته‌ی خودشه. گرچه، از لحاظ قانونی نتونستند اقدامی علیهش کنند، اما منتقدین تا جای ممکن دست به قلم بردند و گفتند این آهنگ‌ها دزدی‌ه.

خب، دیلن تقریبن در همه‌ی آلبوم‌هاش دست کم یک آهنگ به اصطلاح منتقدان «دزدی» داشت. می‌گفت، من دزدی نمی‌کنم، این هم کپی کاری نیست من دارم در واقع فقط الهام می‌گیرم.

به هر حال این آلبوم شاهکار ٣ تا جایزه‌ی گرَمی دیگه به دستش داد.

سال ٢٠٠٧ یه فیلم داستانی از زندگی دیلان ساخته شد. این‌بار به کارگردانی Todd Haynes  . فیلم «من آن‌جا نیستم». فیلمی به غایت خوب با افتخارات زیادی هم که کسب کرد.

3

سال ٢٠٠٩، دیلان آلبوم موفق دیگه‌ای منتشر کرد که ثابت کنه به پختگی لازم در حرفه‌اش رسیده و نسل امروز هم اون رو گوش میده. آلبوم Together Through Life

و البته آلبوم کریسمس در دل. آلبومی که سه آکسیون جهانی خیریه از فروش آن به نفع گرسنگان آمریکا و انگلستان بهره بردند.

٢۴ مه ٢٠١١، در هفتادمین سالروز تولد باب دیلن، سه دانشگاه  مینز، وین و بریستول، سمپوزیومی حول مطالعات آکادمیک بر آثار دیلن را ترتیب دادند. دیلن حالا با همت «همه» تبدیل به اسطوره می‌شود!

سال ٢٠١٢ هم مدال آزادی ریاست جمهوری ایالات متحده را از باراک اوباما می‌گیره.

باب، با این‌که در سال‌های آخر عمر لنون، به شدت از سوی او مورد نقد قرار گرفته بود، اما در این اوج که ظاهرن هدف او طی سال‌های افت و خیزش بود، یار دوره‌ی جوانی و انقلابی خود را به یاد آورد و آلبوم tempest  را به او تقدیم کرد. آلبومی که باز هم 5 ستاره شد.

حالا، دیلن هم مشهور ه، هم محبوب ه، هم مهم ه، هم ثروتمنده، هم موفقه، هم اسطوره شده، دیگه نیازی به آن زبان تند و تیز انقلابی و ضدسرمایه داری برای جذب مخاطب نداره. توی فیلم تبلیغاتی اتومبیل کرایسلر ٢٠٠ ساخت آمریکا هنرنمایی می‌کنه و شعار میده، آلمان‌ها، آب‌جوتون را بسازید، سوییسی‌ها ساعتتون را بسازید، آسیایی‌ها موبایلتون را بسازید و بذارید ما آمریکایی هم ماشین زیر‌پاتونو بسازیم.

4

هر چقدر هم منتقدین و طرفدارهاش جیغ و داد زدند که این چه کاریه؟ بعد از اون‌همه آهنگ‌ها و سرودهای انقلابی جاودانه ضدسرمایه‌داری و منتقد بازارآزاد خجالت نکشیدی توی این تبلیغ شرکت کردی؟ هیچ تاثیری روی اسطورگی دیلان نداشت. دیلان با همت همگانی اسطوره شده و با این بادها نمی‌لرزه.

جالبیش این‌جاست که هنوز پرفروش‌ترین آلبوم‌های دیلان، شاهکارهای انقلابی دهه‌ی ۶٠ اونه.

راستی از دیلن مذهبی چه خبر؟

اگر گمان می‌کنید هنوز مسیحی معتقده، سخت در اشتباهید. دیلان تمام مدتی که خودش را به عنوان یک مسیحی دلداده به عیسا معرفی می‌کرد، در خفا به دیدار خاخام‌های اعظم یهودی می‌رفت. دیلان بیست سالی هست که عضو بزرگ‌ترین جنبش یهودیان تندروی ارتدوکس به نام خباد لوباویچ هست.

اما کی می‌دونه این اسطوره‌ی مطلق امروز، فردا قراره چه کنه؟ چی بگه؟ چی بخونه؟ یا چه چیزی را تبلیغ کنه؟ و دوباره صدای نسل‌ها بشه، یا صدای زمزمه‌های افکار و رویاهای سرمایه‌دارها. تنها چیزی که می‌دونیم اینه که درست یک ماه دیگه، در سوم فوریه ٢٠١۵، آلبوم جدیدش یعنی سایه‌های شب را منتشر خواهد کرد. آلبومی شامل ده آهنگ که بازخوانی آهنگ‌های مشهور خوانندگان بزرگ نسل‌های قدیم ه. فعلن کمی از اون را قبل از انتشار بشنوید تا بتونید حدس بزنید که این اسطوره را امسال باید با چه رنگ قلم نقد کنید.

مطالب مرتبط

باب دیلان و تور بی‌پایان دور دنیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,