Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
استاتوس

«عملیات غیر‌ممکن با امام‌زاده‌سازی در ایران»

2015 January 07

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

 

هم‌راه شما هستیم با یکی دیگر از سری برنامه‌های استاتوس و خبر تنوری این برنامه مرتبط است با موضوع امام‌زاده‌سازی در ایران، یعنی عملن اتفاقی که از لحاظ تاریخی و جغرافیایی و علمی نمی‌تواند بیفتد، اما در ایران پرتعداد دیده می‌شود و هم‌چنین موضوع برنامه این هفته نیز در همین رابطه می‌باشد که از شما سوال می‌کنیم که ارزیابی‌تان از امام‌زاده‌سازی در ایران چیست.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبرتنوری

«اسناد امام‌زاده‌سازی اوقاف در صحن علنی مجلس»

موضوع افزایش تعداد امام‌زاده‌ها برای اولین‌بار از سوی یک نماینده مجلس شورای اسلامی مطرح شد.

«غلامعلی جعفر‌زاده ایمن آبادی» نماینده مردم رشت در مجلس با انتقاد از عمل‌کرد سازمان اوقاف در زمینه تولیت امام‌زاده‌ها و مسایل اقتصادی، این سازمان را یک زمین‌خوار بزرگ توصیف کرد و گفت که با توجه به چند برابر شدن آمار امام‌زاده‌ها، مردم سوال می‌کنند که بعد از انقلاب این همه امام‌زاده از کجا آمده است؟

برخورد افسار‌گسیخته سازمان اوقاف با موقوفات، لزوم اعمال اصلاحاتی در این سازمان، تبدیل سازمان اوقاف به یک بنگاه  بزرگ اقتصادی و تصرف منابع ملی توسط سازمان اوقاف از دیگر مواردی بود که از سوی این نماینده مجلس مطرح شد.

البته سازمان اوقاف با اظهار تاسف از اظهارات جعفر‌زاده، آن را تکراری، غیر‌واقعی، بی‌اساس و مصداق ظلم به فرهنگ حسنه وقف و مردم دانست و گفت که چنین اظهاراتی تبعات حقوقی و قضایی دارد.

سازمان اوقاف درباره افزایش آمار امام‌زادگان بعد از پیروزی انقلاب هم توضیح داد که قبل از انقلاب آمار دقیق و مستندی در رابطه با تعداد بقاع متبرکه و امام‌زادگان وجود نداشته و این سازمان اقدام به شناسایی دقیق و ثبت آمار امام‌زادگان و بقاع متبرکه در سامانه جامع بانک اطلاعات سازمان اوقاف نموده و در همین راستا بقاع متبرکه را به لحاظ عمرانی و فرهنگی به قطب‌های زیارتی و دینی و کانون‌های قرآنی و محلی برای آرامش معنوی مردم تبدیل کرده است .

emamzadeh

مدتی بعد پرونده‌ای تحت عنوان «افزایش تعداد امام‌زاده‌ها در کشور از چهار هزار به یازده هزار» بر اساس شکایات واصله در کمیسیون اصل ٩٠ مجلس به جریان افتاد.

پیش از این «حسن ربیعی» سخنگوی سازمان اوقاف و امور خیریه تعداد امام‌زاده‌های ایران را نزدیک به یازده هزار اعلام کرده و گفته بود که امام‌زاده‌ها نسبت به زمان پیروزی انقلاب ایران هفت برابر شده‌اند.

گفته می‌شود تعداد امام‌زاده‌های ایران در اوایل انقلاب هزار و پانصد عدد بوده‌اند.

این اظهارات در حالی است که کار‌شناسان میراث فرهنگی می‌گویند تنها دو‌هزار امام‌زاده دارای سند و شجره‌نامه هستند.

حالا بعد از گذشت حدود ٢ سال از طرح این موضوع غلامعلی جعفر‌زاده می‌گوید که هم‌چنان پیگیر سوال و استیضاح وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

نماینده مردم رشت در مجلس در گفت‌و‌گویی اختصاصی با سایت پارسینه می‌گوید: من در همین رابطه از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طرح سوال کردم و پیگیر درخواست استیضاح وزیر هستم.

او می‌افزاید: فرآیند قانونی این موضوع در حال طی شدن است و زمانی‌که در صحن علنی مجلس مطرح شود مستندات آن را ارایه خواهم کرد.

سوتی هفته

«ممکن است شرایط مالی ورزش ایران از این هم بدتر شود»

وزیر ورزش و جوانان گفت: از کمبودهای مادی موجود آگاهم اما بضاعت ما و کشور همین است و ممکن است شرایط از این نیز سخت‌تر شود.

«محمود گودرزی» در نشست با روسای فدراسیون‌های ورزشی با اشاره به این نکته که روسای فدراسیون‌های ورزشی باید به عنوان عصاره مدیریت ورزش کشور برای مبارزه با بی‌اخلاقی‌ها آستین بالا بزنند، گفت: اگر مدیران ورزش خود عامل نباشند نتیجه‌ای عاید ورزش نخواهد شد.

وی با بیان این‌که فدراسیون‌ها تنها متولی مسایل تکنیکی نیستند، خاطرنشان کرد: باید در کنار فعالیت‌های فنی به حوزه اخلاق توجه جدی شود.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه به روسای فدراسیون‌ها گفت: جمع حاضر افراد امین و منتخب مجامع خود هستند نباید اجازه دهند برخی بی‌اخلاقی‌ها و روابط ناسالم سازمان ورزش را ضعیف کند.

گودرزی با تاکید به این نکته که تلاش ما این است که در یک فرآیند منطقی و صحیح روسای فدراسیون‌ها انتخاب شوند، عنوان کرد: امیدوارم روند سالم انتخابات به نحوی پیش برود که این سنت حسنه در ورزش به یادگار بماند.

godarzi

وی گفت: از کمبودهای مادی موجود آگاهم اما بضاعت ما و کشور همین است؛ ممکن است شرایط از این نیز سخت‌تر شود اما همه این‌ها به ظرفیت ما و شما بستگی دارد که بتوانیم از منابع در دسترس به درستی استفاده کنیم.

این صحبت‌ها در حالی اتفاق می‌افتد که برای اولین‌بار است یک وزیر به صورت علنی اعلام می‌کند که در بدترین شرایط ممکن قراردارد و با خنده می‌گوید اوضاع از این بدتر نیز خواهد شد و ظاهرن ایشان فراموش کرده‌اند که برای چه وزیر هستند و چه وظیفه‌ای دارند که لازم می‌بینیم خیلی کوتاه به آقای گودرزی بگوییم: شما وزیر شدی تا منابع بسازی و کمبودها را جبران کنی نه این‌که خبر بیاوری که از این هم بدتر خواهد شد.

حوادث

«پدر جوان دو کودک خردسالش را کشت»

غروب جمعه ١٢ دی‌ماه سال جاری پدری جوان هم‌راه دو کودک خردسالش سوار بر خودروی سفید‌رنگ برای تفریح از خانه خارج شدند و دقایقی بعد خودرو به سمت کلانتری ١١ رامهرمز رفت و زمانی‌که پدر با چهره‌ای آشفته پای در کلانتری گذاشت از ماجرای هولناکی پرده برداشت.

«علی» ٣٠ ساله به ماموران گفت: دو کودک خردسالم را به بهانه تفریح و گردش در روز تعطیل سوار خودروی برادرم کردم و در مسیر هر دو را خفه کردم تا دیگر شاهد اختلافات خانوادگی‌ام نباشند.

همین ادعاها کافی بود تا ماموران خود را به خودروی این مرد برسانند و با صحنه دل‌خراشی روبه‌رو شوند.

دو کودک ٣ و ۶ ساله کنار هم روی صندلی عقب به خواب ابدی رفته بودند و تحقیقات نشان از خفه شدن این دو برادر داشت.

پدر خشمگین که عریضه‌نویس دادگستری است در اعترافاتش گفت: مدتی است که با همسرم اختلاف پیدا کردم و چون قصد طلاق گرفتن دارم تصمیم گرفتم بچه‌هایم را بکشم تا در این جدایی سرنوشت آنها تیره و تار نشود.

ماموران در گام نخست تحقیقات به سراغ مادر جوان رفته و متوجه شدند وی از این جنایت بی‌اطلاع بوده است.

«ناصر غلامی» دادستان رامهرمز درباره جزییات این جنایت  گفت: پدر جوان ادعا کرده به خاطر اختلاف و درگیری با همسرش دست به این جنایت زده است.

22

وی افزود: عامل این جنایت در شرایط روحی خاصی قرار دارد تا جایی که وقتی بازپرس پرونده قصد داشته وی را به مراسم تشییع‌جنازه بچه‌هایش ببرد پدر بی‌رحم با خونسردی گفته آدم ضعیفی هستم و می‌خواهم تنها باشم و اگر بچه‌هایم زنده می‌ماندند دوباره اقدام به کشتن آنها می‌کردم.

یادی از تاریخ

«تاریخچه دانشکده کشاورزی کرج»

آموزش کشاورزی در ایران اولین‌بار در سال ۱۲۷۹ شمسی برابر با ۱۹۰۰ میلادی توسط آقای داشر (Dasher) بلژیکی که توسط دولت استخدام شده بود با افتتاح یک مدرسه ابتدایی به نام «مدرسه فلاحت مظفری» در قریه چهار‌دانگه از محالات کرج شروع گردید. این مدرسه فقط ۶ سال دایر بود و عده‌ای از بچه‌های روستایی را تربیت کرد، اما در سال ۱۲۸۵ شمسی، ۱۹۰۶ میلادی با شروع سلطنت «محمد‌علی شاه» و خاتمه قرار‌داد داشر مدرسه منحل و به مدت یازده سال تعطیل گردید .

در آن زمان در ایران وزارت کشاورزی وجود نداشت. در سال ۱۲۹۶ مرحوم «حسین علا» به وزارت «فوائد عامه و تجارت و فلاحت» منصوب شد، استاد ادبیات کشاورزی فکر کرد مجله‌ای انتشار دهد و مرحوم «سعید نفیسی»، استاد ادبیات فارسی را مامور این کار نمود و ایشان مجله‌ای با نام «فلاحت و تجارت» را انتشار داد که موجب خوشحالی علا گردید و نفیسی را به مدیریت اداره فلاحت منصوب کرد که هر ساله در این سمت بود و هفتاد و هفت شماره مجله منتشر شد.

علا، شورایی را برای رسیدگی به مشکلات کشاورزی تشکیل داد و این شورا تاسیس «مدرسه عالی فلاحت» در تهران و احداث دبستان‌های روستایی در نقاط مختلف کشور را پیشنهاد نمود که به علت نبودن استاد متخصص ایرانی، مدرسه عالی  فلاحت تشکیل نشد تا در آخر هیات‌دولت در ۲۲ اسفند‌ماه ۱۲۹۶ شمسی (۱۳ مارس ۱۹۱۸) پیشنهاد دایر کردن «مدرسه عالی فلاحت» در کرج را تصویب نمود و در مهر ۱۲۹۷ «دبستان برزگران کرج» به ریاست «هانس شریکر» آلمانی دایر گردید و دو سال بعد سی نفر از این مدرسه فارغ‌التحصیل شده و به کارهای کشاورزی مشغول گردیدند. ولی در سال ۱۳۰۰ این مدرسه منحل شد و مدرسه فلاحتی دیگری در پارک امین‌الملک تهران در سال ۱۳۰۱ گشایش یافت، اما طولی نکشید که مستشاران آمریکایی به ایران آمده و مدرسه ابتدایی را به «مدرسه متوسطه فلاحت»  تبدیل کردند. دوره این مدرسه سه سال بود که دو سال  آن نظری و در تهران تاسیس شد و پس از اتمام ساختمان کلاس‌ها و خوابگاه دانشجویان و خانه استادان و آزمایشگاه‌ها در آذر ۱۳۰۹ به دست «رضاشاه» با حضور «تیمور تاش»، وزیر دربار او گشایش یافت و ریاست آن به «احمد حسین عدل» که فارغ‌التحصیل مدرسه عالی کشاورزی گرینیون فرانسه  بود سپرده شد. ایشان و «محمود فاتح» با یاری «مصطفی قلی بیات» زحمات زیادی کشیدند که این سه نفر بانی واقعی کشاورزی نوین در ایران هستند. مجسمه نیم‌تنه بیات به عنوان بانی دانشکده کشاورزی کرج تا قبل از انقلاب در میدان خیابان اصلی دانشکده موجود بود .

33

برنامه کشاورزی کرج از روی برنامه‌های مدارس عالی کشاورزی فرانسه و آلمان اقتباس شده بود و به طور کامل برنامه قرن نوزدهم بود که فقط کشاورزی عمومی تدریس می‌شد و نخستین فارغ‌التحصیلان آن که بیرون آمدند مسوولان کشور به فکر تاسیس «وزارت فلاحت» افتادند و چند سال بعد اداره فلاحت وزارت فواید عامه به وزارت فلاحت مستقل تبدیل شد .

در سال ۱۳۰۷ دولت سالی یک‌صد نفر از فارغ‌التحصیلان دبیرستان‌ها را پس از قبولی در کنکور برای ادامه تحصیل به اروپا به خصوص به فرانسه فرستاد. مدت‌ها دانشکده کشاورزی کرج بدون تغییر چشم‌گیر همان برنامه نخستین را ادامه داد و فارغ‌التحصیلان آن به محض خروج از دانشکده و انجام خدمت نظام‌وظیفه به استخدام وزارت کشاورزی  در می‌آمدند. جنگ جهانی دوم موجب اشغال ایران توسط ارتش‌های روس و انگلیس و ورود مرام‌های سیاسی ورداتی بین دانشجویان و از بین رفتن انضباط گردید، بدین جهت در ۱۶ اسفند ۱۳۲۴ هیات‌دولت طی لایحه‌ای دانشکده کشاورزی را از وزارت کشاورزی جدا و با ۱۷ محل استخدام استاد به دانشگاه تهران ملحق ساخت که آغاز تحول آموزش عالی کشاورزی و دامپروری در ایران شد، تعداد دانشجویان فارغ‌التحصیل از آغاز تاسیس در ۱۳۰۸ تا زمان  الحاق به دانشگاه تهران ۴۳۳ نفر بودند که به طور متوسط ۲۸ نفر در سال می‌شود .

استاتوس

موضوع این هفته برنامه همان‌طور که در ابتدا نیز عنوان شد، بررسی دلیل افزایش امام‌زاده‌ها در ایران است که از شما می‌خواهیم مانند هفته‌های گذشته دیدگاه خود را در غالب یک استاتوس برای‌مان بنویسید و ارسال کنید.

لازم به ذکر است که این متن تنها حاوی اخبار ذکر شده در برنامه می‌باشد و برای اطلاع از جزییات کامل باید فایل صوتی را بشنوید.

مطالب مرتبط

مردم ایران خوشحال باشند که بنزین در سال ٩۴ گران نمی‌شود

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd8904869 provera celexa prices buy elimite online lipitor 20 discount prednisolone