Saturday, 18 July 2015
24 October 2021

«پشت پرده لیست هزینه‌های نمایشگاه مطبوعات»

2015 January 08

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد، نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست.  اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید. این مطلب بدون ویرایش رادیو کوچه منتشر شده است.

فرورتیش رضوانیه / از دیگران / رادیو کوچه

 

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت ارشاد برای نخستین‌بار لیست هزینه‌های برپایی نمایشگاه مطبوعات را اعلام کرد، اما رسانه‌ها بی‌تفاوت از کنار آن گذشتند و رفتند.

نمایشگاه مطبوعات از اساس رخدادی بی‌خود و الکی است و اگر برگزار نشود هم هیچ اتفاقی در هیچ عرصه‌ای رخ نمی‌دهد، اما امسال مدیران برخی رسانه‌ها اصرار داشتند که حتما این رویداد باید رقم بخورد.

برای برگزاری بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در سال ١٣٩٣، «مبلغ ٢میلیارد و ٣٩۴میلیون و ۶٠٠هزار تومان» پرداخت شده که رقمی معادل قیمت جدیدترین مدل خودرو Mercedes-Benz S500 است.

اما این در حالی است که وزارت ارشاد دولت احمدی‌نژاد در سال ١٣٩١ «مبلغ ۵ میلیارد و ١٠٠میلیون تومان»، رقمی معادل ٢دستگاه خودرو Mercedes-Benz S500 یا تعداد ۵١۴٠ سکه بهار آزادی را برای نوزدهمین نمایشگاه مطبوعات خرج کرده بود.

اکنون در میان هزینه‌های پرداخت شده برای برگزاری بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها، چند نکته جالب توجه است.

22

١- اجاره مصلی بزرگ تهران

هزینه: ٧٠٢/۴ میلیون تومان

رقمی معادل قیمت یک خودرو BMW X6 xDrive50i که جیرینگی پرداخت شد. پرسش اینجاست که اگر مصلی از مجریان نمایشگاه‌ها این همه پول می‌گیرد، پس چرا تاکنون عملیات احداث این مجموعه به پایان نرسیده؟

٢- تامین اینترنت و خرید پهنای باند از مخابرات و امور فناوری اطلاعات

هزینه: ٧٣/٢ میلیون تومان

عملکرد شرکت‌های تبلیغاتی و مخابراتی در ایران چنان پیچیده است که اینترنت مورد نیاز بزرگ‌ترین رویداد مطبوعاتی ایران را نمی‌توان با جذب اسپانسر تامین کرد. مبلغی معادل قیمت یک خودرو Geely Emgrand EC7 برای اتصال به جهان که با توجه به گران بودن اینترنت در ایران، اعجاب‌آور نیست.

٣- خرید گازوئیل برای سیستم مرکزی گرمایش مصلی

هزینه: ۵٩/٣ میلیون تومان

وزارت ارشاد باید لیست خدماتی که مصلی در مقابل دریافت آن ٧٠٢/۴ میلیون تومان اجرا کرده را نیز منتشر کند تا اذهان عمومی نسبت به هزینه‌های کشور روشن شود.

مبلغی معادل قیمت یک خودرو Jac J5 پرداخت شده تا مصلی در طول مدت برگزاری نمایشگاه، یخ نزند.

۴- نیروی انتظامی

هزینه: ۴٠ میلیون تومان

رقمی معادل یک خودرو پژو پارس LX برای برقراری نظم و امنیت محل برگزاری یک نمایشگاه در مرکز شهر تهران پرداخت شده، در حالی که آتش‌نشانی و اورژانس، مبلغ ١۵ میلیون تومان دریافت کرده‌اند. همه می‌دانند که آتش‌نشانی تهران به گنج قارون متصل است، اما اورژانس تهران در هیچ از تاریخ بودجه کافی نداشته و حالا مجبور شده تا پول یک وانت پراید سایپا ١۵١ SL را با شهرداری تهران تقسیم کند.

۵- اجاره تجهیزات نمایشگاهی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران

هزینه: ۶٣/٨ میلیون تومان

مشخص نیست با مبلغی معادل قیمت یک خودرو وانت Capra دوکابین چه چیزهایی اجاره داده شده است.

۶- موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران

هزینه: ١٠٠/٧ میلیون تومان

درباره این که موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران کجاست و چه می‌کند، می‌بایست تحقیق شود. تا اینجا یک وانت Capra دوکابین

و یک Renault Scala از نمایشگاه مطبوعات گرفته!

رسانه‌هایی که اصرار داشتند تا نمایشگاه مطبوعات امسال برگزار شود، مسؤول اصلی این هزینه‌ها هستند.

برخی رسانه میلیون‌ها تومان برای طراح غرفه هزینه کردند. با این کار آنها به چه رسیدند؟

واقعا اگر امسال نمایشگاه برگزار نمی‌شد، چه اتفاقی رخ می‌داد؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,