Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
فلسفه روشن‌گری

«تروریسم اسلامی و کشتار هنرمندان در پاریس»

2015 January 08

جلال ایجادی / مقاله وارده / رادیو کوچه

 

تروریست‌های اسلامی،  یاران آزادی اندیشه و همکاران دبیرخانه نشریه «شارلی ابدو» را در پاریس به قتل رسانند. شارلی یک  نشریه انتقادی و طنز است که در فردای جنبش مه ۶٨ فرانسه با ابتکار روزنامه‌نگار معروف «کاوانا» متولد شد و منشور و خواست‌های آن پیوسته انتقاد به تمامی سیاست‌ها و شخصیت‌های سیاسی و البته همچنین نقد تمام ادیان است. این نشریه یک نهاد رسانه‌ای سیاسی اجتماعی می‌باشد و مسئولیت خود را انتقاد می‌داند. این رسانه بازتاب فلسفه روشن‌گری و نقد مذهب و آزادی قلم و هنر است.

تروریسم در پاریس و داعش و جمهوری اسلامی از یک منشا مایه می‌گیرند

 

همین نشریه پس از انتشار تصاویر فکاهی محمد در یک روزنامه دانمارکی، تمام این نقاشی‌ها و فکاهی‌ها را در فرانسه منتشر نمود. این نشریه پیوسته سه دین مسیحیت، یهود و اسلام و شخصیت‌های آن‌ها را به نقد و تمسخر کشیده است. در واقع باید گفت بخش نوشته‌ها و فکاهی‌های انتقادی به مذهب بیش از هفتاد درصد متوجه مسیحیت و کلیسا و کشیش‌ها بوده و بقیه در باره یهودیت و خاخام‌ها و اسلام محمد و اسلام‌گرایان کشورهای عربی و کشورهای غربی می‌باشد.

33

 

اسلام‌گرایان کشورهای غربی مانند فرانسه در تمام عرصه‌ها افکار مخرب و ارتجاعی خود را پخش می‌کنند و زهر خود را در جامعه می‌پراکنند و «شارلی ابدو» نقش منفی آنان را همیشه مورد نقد داده است. شجاعت «شارلی ابدو» مورد ستایش بوده و می‌باشد، زیرا این رسانه در برابر ترس جامعه و بخش سست روشن‌فکران، علیه بنیادگرایان اسلامی به مقاومت ادامه و در مقابل فاشیسم اسلامی کوتاه نیامده است.

همه اسلام‌گرایان در هر کجا که هستند به خاطر توتالیتاریسم ایدئولوژیک و ذهنی  و روانی خود متمایل به سرکوب و خفقان و تروریسم مذهبی هستند

 

همیشه وظیفه ما دفاع از آزادی گفتار و اندیشه و بناگزیر پشتیبانی از نهادهای انتقادگر است. در سال ٢٠٠٨ سازمان‌های اسلامی مقیم فرانسه به خاطر کاریکاتورهای محمد این نشریه را به دادگاه کشاندند تا او را محکوم کنند، ولی خوشبختانه دادگاه رای به شارلی و آزادی بیان داد. من در حمایت از شارلی در این دادگاه شاهد بودم و از مسئولان نشریه مانند سردبیر سابق «فیلیپ وال»، «شارب»، «کابو»، «ولانسکی» و حیثیت این نشریه آزادی‌خواه دفاع جانانه نمودم. پس از این دادگاه در سال ٢٠١٠ دفتر شارلی با یک بمب توسط اسلام‌گرایان منفجر شد و دوباره من به طور مستقیم با شرکت در تظاهرات و سخن‌رانی جلوی شهرداری پاریس پشتیبانی خود به آنان بیان داشتم و به دوست نازنینم «شارب» (عکس) گفتم که همیشه در کنار آنان خواهم بود.

22

امشب ٧ ژانویه به تظاهرات علیه ترور ١٢ نفر در محل دفتر «شارلی ابدو» در پاریس به میدان جمهوری رفتم تا مانند هزاران شهروند دیگر پشتیبانی خود را نشان دهم و بگویم که در برابر فاشیسم اسلامی  نباید کوتاه آمد. ما راهی دیگری جز دفاع از آزادی نداریم.

این تراژدی چند نکته را یاد آوری می‌کند:

مردمان مسلمان بی‌شماری هستند که صلح‌طلب می‌باشند، این روحیه شخصی و رفتار مسئول فردی آنان است، حال آن‌که ایدئولوژی و آموزش قرآنی در راه ترور فکری و جهاد است

اسلامیون دشمنان آزادی هستند و از نظر آنان هر نشریه و هنرمند و اندیشمندی که به اسلام انتقاد کند و زیان‌های آن را برملا کند، محکوم به مرگ است. همه اسلام‌گرایان در هر کجا که هستند به خاطر توتالیتاریسم ایدئولوژیک و ذهنی  و روانی خود متمایل به سرکوب و خفقان و تروریسم مذهبی هستند.

گاه گفته می‌شود که چه بسا برخی تندروی می‌کنند و اسلام‌گرایان را تحریک می‌کنند. این گفته مسائل را وارونه جلوه می‌دهد زیرا در دفاع از آزادی اندیشه هیچ افراطی وجود ندارد و ذات و ماهیت اسلام‌گرائی سنی و شیعه همیشه در جهت تنگ کردن و حذف کردن است و انهدام میدان اندیشه است.

اسلام خوب و بد ندارد و تنها بد است، اسلام خشن است و طرفدار تبعیض و برده‌داری و انقیاد است. اسلام مخالف بردباری و دیگر اندیشی است و تنها اطاعت  را می‌طلبد. با اسلام به سوی بیراهه و خشونت‌گری می‌روید.

22

این اسلام و تاریخ سیاسی آن است که تروریست را پرورش می‌دهد.  قرآن سراسر خشونت است و عدم احترام به حقوق انسانی است و در دل خود پیوسته تنگ نظر و تروریست و مستبد می‌آفریند. مردمان مسلمان بی‌شماری هستند که صلح‌طلب می‌باشند، این روحیه شخصی و رفتار مسئول فردی آنان است، حال آن‌که ایدئولوژی و آموزش قرآنی در راه ترور فکری و جهاد است.

تروریسم در پاریس و داعش و جمهوری اسلامی از یک منشا مایه می‌گیرند. این اشکال گوناگون یک مضمون یعنی همان اسلامی است که ضد تمدن و دمکراسی و آزادی و حقوق شهروندی و حقوق زنان است.

نشریه «شارلی ابدو» توسط تروریست‌ها به خون کشیده شد و ١٢ نفر از بهترین کاریکاتوریست‌ها، منقدان، روزنامه نگاران، جان باختند. در این شرایط دمکراسی ضربه خورد ولی جامعه‌ای مانند فرانسه در دفاع از حقوق خود و روح ولتری خود باز نخواهد ایستاد.

مقالات دیگری از این نویسنده در رادیو کوچه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۳ Comments


 1. hamed
  1

  من اطمینان دارم آنچه امروز بنام اسلام ارائه میشود کاملا متفاوت با اهداف اسلام زمان پیامبر ص است و اسلام تنها با کسانی در تعارض است که به هردلیل مانع رسیدن پیام الهی بگوش دیگران میشوند. مسئله سرنوشت انسان است که که اگر پس از مرگ حساب و کتابی باشد پشیمانی سودی نخواهد داشت. اگر کاریکاتور را هم گناهی حساب کنیم قطعا مسئول آن افراط گرایانی هستند که از چهره سعادت بخش اسلام فقط نفرت در جهانیان ایجاد میکنند و کشتار آنها را جنایت میدانم


 2. hamed
  2

  دیدگاه جدید اسلامگرایان رسیدن به هدف از معبر خون است و فقط خون


 3. بینام
  3

  از کجا معلوم خودشون نزدن نکشتن اون بدبختارو ک ب نام اسلام تمومش کنن این ترورسیتا ک میگین اساسا مسلمان نیستن اینا همونایی هستن ک فرانسه خودش اقدام ب تجهیز نظامیش کررده بود شمام برین غازتونو بچرونین