Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
خشونت خانوادگی و حقوق

«حق تنبیه طفل و ابهام در قانون»

2015 January 09

گزارش / رادیو کوچه

فیروزه فروزانفر – منبع: خانه امن

 

اختیارش را دارم تنبیه‌اش کردم. دزد بشه، قاچاقی یا از دیوار مردم بالا بره؟ آلان جلوش را نگیرم هیچوقت نمی‌تونم جلوش رو بگیرم.

پسربچه هشت ساله مثل بید به خودش می‌لرزید و شلوارش رو خیس کرده بود. دو طرف صورتش به کبودی می‌زد. روی پاهاش بند نبود و می‌لرزید و دست‌های لرزانش را زیر بغلش پنهان کرده بود.

افسر نگهبان بچه رو دست سرباز وظیفه سپرد تا ببردش آبدارخونه و یک استکان چایی نبات بهش بده. ازقرار همسایه‌ها به کلانتری زنگ زده و خبر داده بودند که ممکنه بچه زیر چک و لگد‌های باباش از دست بره.

افسرنگهبان بعد از اینکه بچه را فرستاد آبدارخونه به پدر بچه که از فرط عصبانیت سرخ شده بود گفت: مرد حسابی بچه ۸ ساله رو اینطوری کتک می‌زنی اسمش رو گذاشتی تربیت. بچه س حالا ساندویچ دوستشو برداشته، کار بدی هم کرده ولی باید طوری بزنی که سیاه و کبود بشه. همسایه‌ها می‌گن بار اولت هم نیست وزنت رو هم کتک می‌زنی.

جایگاه فقهی و قانونی تنبیه کودک در قانون

قانون حمایت از کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۸۱ در ۹ ماده به تصویب رسید و عملن جرمی به نام کودک آزاری با ضمانت اجرای حبس و جزای نقدی وارد مجموعه قوانین کیفری شد که هر بند از این ماده جای بررسی حقوقی با رویکرد پیامدهای اجتماعی در آن ضروری به نظر می‌رسد اما ماده‌ای که می‌تواند کل این قانون را زیر سوال ببرد ماده ۷ مندرج در آن است که مقرر کرده:

kodak

» اقدامات تربیتی در چارچوب ماده (۵۹) قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۰ و ماده ۱۱۷۹ قانون مدنی مصوب ۱۳۱۴ از شمول این قانون مستثنی است.»

همچنین در ماده ۵۹ قانون مجازات اسلامی نیزچنین آمده است:

» اعمال زیر جرم محسوب نمی‌شود: ۱ ـ اقدامات والدین و اولیاء قانونی و سرپرستان صغار و محجورین که به منظور تادیب یا حفاظت آن‌ها انجام شود مشروط به اینکه اقدامات مذکور در حد متعارف، تادیب و محافظت باشد …» و بر اساس ماده ۱۱۷۹ قانون مدنی:» ابوین حق تنبیه طفل خود را دارند ولی به استناد این حق نمی‌توانند طفل را خارج از حدود متعارف تادیب تنبیه نمایند.

با خواندن این ماده این سوال در اذهان حتی افراد غیر حقوقی و غیر متخصص مطرح می‌شود که منظور از اقدامات تربیتی چیست؟ آیا این اقدامات تنبیه بدنی و روانی والدین را در بر می‌گیرد؟ حدود این تنبیه کجاست؟ کلماتی چون متعارف و محافظت چه معنایی دارد و چگونه تعریف می‌شود و آیا هر قاضی می‌تواند بر اساس عقاید و سلیقه ازآن یک برداشت کند و در ‌‌نهایت تکلیف کودکان در چنین آشفته بازاری چیست؟

مریم فراهانی کارآموز وکالت به خانه امن می‌گوید: مجازات فردی که یقین بر صحت عمل خودش دارد و عرف جامعه هم آن را قبول می‌کند آنچنان که باید مطابق اصول مجازات نیست و مهم‌تر آنکه این ابهام درحدود تنبیه و تادیب و حدود متعارفی که ذکر شده کنترل کودک آزاری را نه تنها مشکل می‌کند بلکه قاضی و وکیل و مقامات انتظامی و اجرایی را با بلا تکلیفی روبرو کرده و تشخیص کودک آزاری برای اولیا قانونی مشکل می‌شود.

وی معتقد است عملا با این ماده قانونی پیشگیری از کودک آزاری امکان پذیر نیست و تغییرتفکر قانون گذاربرای اصلاح این ماده نیاز به آموزش و اطلاع رسانی دارد چرا که به نظر می‌رسد قانون گذار حداقل باید به فتوا‌ها و نظرات شرعی علما توجه کند هر چند که آن نظرات نیازمند استنباط جدید است ولی توجه به آن هم می‌تواند حدود تنبیه را مشخص کند به طور مثال آیت‌اله سیستانی در سوالاتی پیرامون جایگاه فقهی کودک آزاری گفته‌اند که تنبیه بدنی جایز نیست واگرچنین عملی صورت گرفت نباید موجب سرخی و کبودی شود و یا از ۳ ضربه سبک بیشتر شده و پس از بلوغ به احتیاط واجب همین حد هم جایز نیست. حتی ایشان معتقدند اگر پدر و مادر نمی‌توانند سلامتی کودک را حفظ کنند حاکم شرع می‌تواند حق حضانت و سرپرستی را آز آن‌ها بگیرد.

مریم فراهانی در ادامه می‌گوید: آیت‌اله مکارم شیرازی نیز صراحتا کودک آزاری در شرع اسلام را جایزندانسته ودراستفتا شرعی در این رابطه معتقد است هر‌گاه پدر و مادری مرتکب چنین عملی شوند حاکم شرع می‌تواند آن‌ها را تعزیر کند و اگر کاری باشد که که منتهی به فوت یا نقض عضو یا جراحتی شود دیه دارد.

20130307_kodaky_koocheh

این کارآموز وکالت معتقد است با توجه به جایگاه فقهی این موضوع قانون جای اشکال جدی دارد و برای همین ما با موضوع پیشگیری از کودک آزاری دچار مشکل هستیم.

ایران و کنوانسیون جهانی حقوق کودک

کنوانسیون جهانی حقوق کودک در سال ۱۹۸۹ به تصویب رسید که ۴۱ ماده آن به تمامی اختصاص به حقوق کودکان داشته و ۱۳ ماده نیز به حقوق و تکالیف کشورهای عضو می‌پردازد. اکثر کشورهای دنیا از جمله ایران به این کنوانسیون پیوسته‌اند هر چند که ایران عضویت خود را مشروط به مقررات شرع کرده است.

بر اساس ماده ۱۹ این پیمان نامه کشور‌ها باید برای حمایت از کودکان در برابر خشونت جسمی و روانی و آزار و بی‌توجهی و سهل انگاری اقدامات تربیتی و قانونی و اجتماعی و آموزشی انجام دهند اما علی رغم صراحت این ماده، آموزش و قانونگذاری و اطلاع رسانی لازم نسبت به مرزهای مشخص تنبیه و تربیت و تعریف کودک آزاری در ایران وجود ندارد. همانطور که گفته شد ماده ۱۱۷۹ قانون مدنی مقرر داشته: ابوین حق تنبیه طفل خود را دارند ولی به استناد این حق نمی‌تواند طفل را خارج از حدود متعارف تادیب و تنبیه کنند و برداشت ازآن را به عرف و برداشت قاضی سپرده و به این ترتیب موجبات سو استفاده ازقانون را فراهم کرده است.

در ‌‌نهایت باید گفت کودک آزاری زشت‌ترین عملی است که می‌تواند به هر شکل در یک جامعه صورت بگیرد و متولیان نیزچشم خود را برآن ببندد. جامعه ما نیازمند گسترش فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی و اطلاع رسانی و برگزاری کنفرانس‌های متعدد پیرامون این موضوع است. متولیان فرهنگی و دولتی می‌توانند با طراحی واحدهای درسی در دانشگاه وآموزش قبل از ازدواج و فعال کردن رسانه‌ها و آموزش عمومی و درگیر کردن نهادهای کیفری و قضایی و خانواده‌ها گام‌های اساسی در کنترل و پیشگیری از کودک آزاری بردارند و به این تربیت در پیشگیری جلوه‌ای از خشونت در خشونت خانگی موثر واقع شوند. بدون شک قانون نیازمند تعریف هر چه صریح‌تر و سریع‌تر از کلمه تنبیه است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,