Saturday, 18 July 2015
15 October 2021
مجله کارگر

«معاون وزیر کار ایران امکان پس‌انداز کارگران را وعده داد»

2015 January 09

بهرنگ زندی-شادیار عمرانی/رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اعتراض صنفی ۱۰۰ نفر از کارگران معدن سنگرود (البرز غربی)  که از روز ١٧ دی ماه آغاز شده بود، در ساعت ۳ بامداد روز پنج‌شنبه (۱۸ دی ماه) با حمله نیروی انتظامی به پایان رسید. این اعتراض که یک روز به طول انجامید در عمق زمین صورت گرفت. کارگران در اعتراض به آنچه «محقق نشدن وعده های مسئولان برای رسیدگی به شرایط کارگران پس از تعطیلی معدن» دست به اعتصاب در اعماق زمین زدند.

به گزارش «بلومبرگ»، نرخ بیکاری در ایتالیا به ۱۳ و چهار دهم درصد رسید که حدود دو درصد از متوسط نرخ بیکاری در اروپا بیشتر است. بیکاری در ایتالیا از میزان رکود اقتصادی سال ۱۹۷۷ میلادی بالا‌تر رفته است. در آلمان، میزان افراد بدون شغل رسمی کاهش یافته و به شش و نیم درصد رسیده است که پایین‌ترین میزان در دو دهه اخیر به حساب می‌آید. «متئو رنزی» نخست‌وزیر ایتالیا اخیرا تلاش کرد تا با تصویب اصلاحیه اقتصادی خود در پارلمان، برخی مشکلات مالی این کشور را حل کند. ایتالیا اخیرا با اقتصادی ضعیف و سقوط قیمت‌ها مواجه بوده است.

kargar

کارگران معدن سنگرود

 

خبرگزاری کار ایران گزارش داد که نزدیک به ۵۰۰ کارگر شاغل در شرکت‌های برق منطقه‌ای وزارت نیرو صبح روز (چهارشنبه ۱۷ دی) مقابل مجلس تجمع کردند. این کارگران که از سراسر کشور و به نمایندگی از حدود ۵ هزار تن از همکاران‌شان به تهران سفر کرده‌اند خواستار استخدام رسمی در شرکت‌های برق منطقه‌ای هستند. بر اساس این گزارش، کارگران معترض با شرکت‌های برق منطقه‌ای قرارداد کار مستقیم و یکساله منعقد کرده‌اند و در قرارداد کارشان آمده است کارفرما تضمینی مبنی بر استخدام آن‌ها ندارد. گفتنی است کارگران معترض در پست های انتقال برق فشار قوی و زیر نظر شرکت‌های برق منطقه ای وزارت نیرو مشغول به کار هستند.

به گزارش تارنمای رسمی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه، صدها تن از رانندگان شرکت واحد روز شانزدهم دی ماه ۹۳ از ساعت ده صبح در مقابل ساختمان شهرداری دست به تجمع اعتراضی زدند.
کارگران به توزیع ناعادلانه بودجه ۷۵ میلیارد تومانی مسکن اعتراض داشتند که از محل فروش زمین های مازاد شرکت واحد تامین شده بود وقرار بود برای تهیه مسکن کارگران بصورت بلاعوض به آنها پرداخت گردد.  کارگران معتقد هستند که با مدیریت ناکارآمد شرکت واحد بیش از نیمی از کارگران شرکت واحد هیچ مبلغی برای تهیه مسکن دریافت نکردند. و کارگرانی هم که برای دریافت کمک بلاعوض مسکن با اجبار  مدیریت شرکت واحد در تعاونی مسکن که اعضای هیات مدیره آن همگی از مدیران شرکت واحد و شخص مدیر عامل بود عضو شدند؛ گروهی از رانندگان که واحد مسکونی شان در پروژه سپیدار۱و۲ است با توجه به اینکه بیش از هفتاد درصد از مبلغ خانه تحویلی را پرداخت کرده اندو نزدیک به دو سال از موعد تحویل خانه هایشان گذشته اما تا کنون نتوانسته اند منازل خود را تحویل بگیرند و همچنان سرگردان هستند.

kargar1

اعتراض کارگران برق فشار قوی در تهران

 

به گزارش «ایلنا» نایب رییس انجمن صنفی کارگران کوره ‏پزخانه ‏های ورامین از تعطیلی بیش از ۲۵ واحد کوره پزخانه فعال در این شهرستان از شهریور ماه سال جاری خبر داد. ««جعفر معصومی اصل» در این باره به ایلنا گفته است:« از مجموع ۳۰ واحد باقی مانده تولید آجر سنتی در منطقه ورامین، امروز حداکثر ۵ واحد آنهم با حداقل ظرفیت تولید و نیروی کار به فعالیت ادامه می‌دهند و باقی واحد‌ها به دلیل افزایش قیمت حامل‌های انرژی و تبعات کسادی بازار ساخت و ساز بر تولید آجر، از شهریور ماه سال جاری به مرور تولید‌ات خود را متوقف کرده‌اند.»

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بهنام ابراهیم‌زاده در پی حوادث فروردین ماه سال جاری در بند ۳۵۰ زندان اوین که به «پنج‌شنبه سیاه» معروف شد به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل و منزلش مورد بازرسی قرار گرفت. وزارت اطلاعات در این رابطه برای این زندانی سیاسی پرونده جدیدی بازکرد که موجب صدور ۹ سال و نیم زندان دیگر برای وی شد. بهنام ابراهیم‌زاده که اکنون به زندان رجایی شهر کرج تبعید شده و در یکی از بندهای غیر سیاسی (بند ۲) محکومیت قبلی خود را سپری می‌کند، در تاریخ ۸ دی ماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی محاکمه و به اتهام تبانی و ارتباط با سازمان مجاهدین از داخل زندان، تبلیغ علیه نظام از طریق ارتباط با احمد شهید و نگهداری تجهیزات ماهواره در منزل خود مجموعا به ۹ سال و نیم زندان محکوم شد. این در حالی است که نزدیکان وی هرگونه ارتباط بهنام با سازمان مجاهدین را تکذیب کرده است.بهنام ابراهیم‌زاده فعال کارگری و حقوق کودک در تاریخ ۲۲ خرداد ۸۹ توسط ماموران امنیتی دستگیر شد و در دادگاه انقلاب ابتدا به ۲۰ سال زندان محکوم و حکم وی در دادگاه تجدید نظر به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافت. وی در حال سپری کردن چهارمین سال محکومیت خود است.

korhpazkhaneh

تعطیلی کوره پزخانه ورامین

 

«حسن هفده‌تن» معاون کار وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی روز ١٧ دی‌ماه در جمع خبرنگاران رسانه‌های عمومی گفته است که:«  دستمزد سال آینده کارگران به گونه‌ای تعیین خواهد شد که به آن‌ها قدرت پس انداز بدهد.»

هفده‌تن در سال گذشته هم همین وعده‌ها را در مورد تعیین دستمزد سال ٩٣ عنوان کرد که در نهایت، نرخ نهایی تصویب‌شده اختلاف ١٠درصدی با تورم داشت. اگر وعده‌های جناب معاون درست باشد و برای تعیین دستمزد ٩۴ عملی شود، رقم دستمزد ٩۴ چه‌قدر خواهد بود که می‌توان بخشی از آن را پس‌انداز کرد؟ احتمالن این رقم باید بالاتر از هزینه‌های اولیه خانوار کارگری باشد که می‌توان بخشی از آن را هم پس‌انداز کرد. اگر طبقه کارگر بتواند مازاد درآمد خود را پس‌انداز کند، ظرف مدتی می‌تواند از کار طاقت‌فرسای خود دست کشیده و با مازاد اندوخته حاصل دستمزدش حداقل بقیه عمرش را بدون فروش نیروی کارش سپری کند. حرف‌های جناب معاون وسوسه‌انگیز است و قبل از آن‌که وارد حوزه‌ی خیال و رویا رویم، بهتر است که با یک حساب سر انگشتی، هزینه‌ی یک کارگر یا خانوار کارگری را در ماه بسنجیم و آن‌گاه در مورد آینده نقشه و طرح بریزیم.

در برنامه‌های قبلی ما اشاره کردیم که هزینه خانوار کارگری از مرز ٣ میلیون تومان گذشت. این رقم مربوط به آبان‌ماه امسال بود. به صورت طبقه‌بندی شده سهم خوراک، پوشاک، مسکن و درصد اولویت‌های آن را سنجیدیم. یعنی اگر متوسط یک خانواده کارگری ۴ نفر باشد، با احتساب هزینه ٣ میلیون تومان در ماه بر اساس وعده‌های جناب معاون، اگر زیاد دست در جیب نکنند و دست و دل‌بازی به خرج ندهند دستمزد سال ٩۴ با احتساب این‌که بتوان پس‌انداز کرد باید چیزی در حدود ٣ میلیون و صد هزار تومان باشد.

 

hefdehtan

هفده تن معاون وزیر کار

البته با توجه به روند افزایشی نرخ تورم در ایران، ما این رقم را بر اساس هزینه خانوار کارگری در آبان‌ماه حدس زده‌ایم. به نظر شما آیا امکان تعیین دستمزد ٩۴ در رقم ٣ میلیون و صد هزار تومان امکان‌پذیر است؟ برای پاسخ به این امکان‌سنجی باید درصد افزایش چنین رقمی را با دستمزد ٩٣ مقایسه کرد. دستمزد سال ٩٣ برای یک کارگر ۶٠٢٠٠٠ تومان بوده است، این رقم نسبت به سال قبل یعنی سال ٩٢ که ۴٨٧٠٠٠ تومان بوده است چیزی حدود ٢٠ درصد افزایش را نشان می‌دهد و همین رقم در سال ٩٢ نسبت به سال قبل از آن یعنی سال ٩١ که ٣٨٩٠٠٠ تومان بوده است در حدود ٢۵ درصد افزایش داشته است. بررسی تعیین حداقل دستمزد حداقل در ١٣ سال گذشته نشان می‌دهد که این افزایش حداقل دستمزد بین ٩ تا ٢۵ درصد افزایش داشته است. با افزایش دستمزد بر اساس هزینه‌های خانوار و نرخ تورم و نیز برنامه‌ریزی جناب معاون برای پیس انداز بخشی از این درآمد برای پس‌انداز این افزایش رقم نجومی ٨٣ درصد را نشان می‌دهد. چنین افزایشی بیش‌تر شبیه یک جوک است. ١١ میلیون کارگر به صورت مستقیم مشمول این قانون تعیین دستمزد در ایران خواهند شد، احتمالن جناب معاون کارگر را مجرد فرض کرده و کارگر متاهل و یا داری خانوار را مشمول این قانون نمی‌داند، فرض ما بر این است که جناب معاون هزینه یک کارگر را محاسبه کرده و هزینه ۴ نفره خانوار کارگری مدنظرشان نیست. اگر بر اساس این طرح جلو برویم باید هزینه ۴ نفره خانوار کارگری را که ٣ میلیون تومان است برای یک مفر محاسبه کنیم، که چیزی حدود ٧۵٠٠٠٠ تومان می‌شود، یعنی رقمی بالاتر از حداقل دستمزد فعلی که یک کارگر دریافت می‌کند. با همان فرمول بذل و بخشش وزارت کار اگر یک کارگر بتواند ١٠٠ هزار تومان را فقط برای خودش پس‌انداز کند، باید حداقل دستمزد کارگر در سال ٩۴، ٨۵٠٠٠٠ هزار تومان باشد، یعنی نسبت به دستمزد سال قبل ٣٠ درصد افزایش را نشان می‌دهد. ثبت این رقم نسبت به ١٣ سال قبل که افزایش دستمزدها بین ٩ تا ٢۵ درصد بوده است، باز هم تا حد زیادی رویاپردازانه است.

نتیجه منطقی آن است که در شرایط موجود و با توجه به اینکه در تعیین حداقل دستمزد بر اساس روال سه‌جانبه‌گرایی خاص وزارت کار صورت می‌گیرد و هیچ‌گاه در تاریخ با نرخ تورم و هزینه‌های خانوار کارگری تناسب نداشته، پس‌انداز بخشی از دستمزد کارگران یک امر غیرممکن است. جناب معاون تخیل عجیبی دارند و پارسال هم همین وعده سر خرمن را دادند.

مطالب مرتبط

جایگاه کارگر در برنامه دولت تدبیر و امید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,