Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
در مرکز خریدی در شهر مایدوگوری

«در حمله دختربچه‌ای انتحاری در نیجریه بیش از ٢٠ نفر کشته شدند»

2015 January 11

خبر / رادیو کوچه

 

در پی انفجار بمبی در مرکز خریدی در شهر مایدوگوری در ایالت بونور در شمال شرقی نیجریه، دست‌کم ٢٠ نفر کشته و چندین نفر دیگر زخمی شده‌اند.

خبرگزاری «رویترز» در این رابطه گزارش داده است، به گفته مقام های امنیتی نیجریه، اسلام‌گرایان افراطی بوکو حرام، روز شنبه دهم ژانویه، با بستن بمبی به دختربچه‌ای ۱۰ ساله و منفجر کردن او در بازاری شلوغ تا ۲۰ نفر را کشته و ۲۰ نفر را نیز زخمی کرده‌اند.

هرچند هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته اما، با این حال خبرنگاران می‌گویند که تمام نشانه‌ها حاکی از دست داشتن گروه بوکوحرام در این حمله است.

سازمان دیدبان حقوق بشر در آبان ماه گذشته گفته بود این گروه که به صورت مکرر دست به ربودن کودکان، نوجوانان و زنان می‌زنند، علاوه بر تجاوز به زنان از آن‌ها در فعالیت‌های مسلحانه خود یا برای کشتن دیگران استفاده می‌کنند.

bokoharam

خبرنگاران می‌گویند که تمام نشانه‌ها حاکی از دست داشتن بوکوحرام در این حمله است

 

گزارش شده که این بازارچه خیابانی در اواخر سال گذشته میلادی در یک هفته دوبار هدف حمله بمبگذاران زن قرار گرفته بود.

حمله انتحاری روز شنبه، یک روز پس از انتشار گزارشی از سازمان عفو بین‌الملل صورت گرفته است که در آن، این سازمان مدافع حقوق بشر از کشف صدها جسد که هنوز کاملا شمارش نشده‌اند، در نیجریه خبر داده بود. افرادی که به دست گروه بوکو حرام کشته شده و جسدهایشان در بیابان‌های شمال نیجریه رها شده است.

یک مقام ارشد دولتی در منطقه گفته بود بیشتر قربانیان زنان و کودکان و افراد سالخورده‌ای هستند که در زمان حمله شبه‌نظامیان به شهر بقا نتوانسته بودند خود را فورا از مهلکه نجات دهند.

گروه اسلام‌گرای بوکو حرام، که نام رسمی آن به عربی «جماعه أهل السنه للدعوه والجهاد» است، بیش از یک دهه است که در شمال شرقی نیجریه و شمال کامرون و نیجر فعالیت می‌کند و در طی سال گذشته صدها کودک و نوجوان را ربوده‌اند.

درگیری میان نیروهای دولتی و بوکوحرام که فعالیت نظامی خود را از سال ۲۰۰۹ آغاز کرد، در سال گذشته بیش از ۱.۵ میلیون آواره و دو هزار کشته برجا گذاشت.

بیشتر بخوانید

بوکوحرام شهر چیبوک در شمال شرقی نیجریه را تصرف کرد

کشتار بیش از یک‌صد نفر توسط بوکوحرام در نیجریه

بوکوحرام دختران دانش‌آموز ربوده شده را عقد کرده است

بوکوحرام چهل دانش آموز را در خواب به قتل رساند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,