Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
بیست و چهارم اسفند - پانزدهم مارس

«تقویم تاریخ بیست و چهارم اسفند»

2010 March 15

مریم / رادیو کوچه

maryam@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 300 میلادی –  کار جمع‌آوری و تالیف تاریخچه «اردشیر یکم» بنیادگذار دودمان ساسانیان، تحت عنوان «کارنامک اردشیر بابکان» در ماه مارس پایان یافت و چند روز بعد نسخه اصلی آن به مناسبت نوروز در تالار پذیرایی کاخ سلطنتی تیسفون قرار گرفت. به نوشته مورخان رومی، «نرسی» شاه وقت پس از خواندن کارنامه اردشیر از این که نتوانسته بود مانند او رومیان را از نزدیک شدن به قلمرو ایران بازدارد از فرط اندوه بیمار شد و به نفع پسرش «هرمز» کناره‌گیری کرد.
  • 1358 خورشیدی – نخستین انتخابات مجلس شورای اسلامی 24 اسفندماه برگزار شد. به گزارش روزنامه‌های تهران، چند اعتراض به چگونگی برگزاری این انتخابات صورت گرفته بود و داریوش فروهر وزیر مشاور وقت که از معترضین بود به همین سبب از مقام دولتی خود کناره‌گیری کرد.
  • 1329 خورشیدی – پس از سال‌ها مبارزه، تغییر کابینه‌ها و بالاخره ترور رزم‌آرا نخست وزیر وقت، طرح دکتر مصدق و یارانش مبنی بر ملی شدن نفت ایران به اتفاق آرا به تصویب مجلس شورا رسید و انتشار خبر آن ایرانیان را به گونه‌ای شادمان ساخت که به خیابان‌ها ریختند و تا نیمه شب شادی کردند. پس از تصویب طرح، مردم نمایندگان مجلس را بر روی دوش از بهارستان به خانه‌هایشان رسانیدند. روزهای بعد نیز شادی مردم قطع نشد و تا پایان ایام نوروز ادامه یافت. چهار روز بعد سنا نیز به رغم اعتراض شدید دولت انگلستان طرح را تصویب و همان روز به امضای شاه رسید. بعدها به پیشنهاد دکتر مصدق « 29 اسفند» روز ملی و تعطیل عمومی اعلام شد.
  • 1906 میلادی – تئودور روزولت رییس جمهوری وقت آمریکا در باشگاه«گریدیرون»شهر واشنگتن به انتقاد از پاره‌ای از روزنامه‌های این کشور پرداخت وگفت که این روزنامه‌ها به جای خبر رسانی سالم و بالابردن سطح معلومات و فرهنگ سیاسی مردم، درگیر تبلیغات سیاسی احزاب و اشخاص شده‌اند و بعضی افشاگری‌های آنها را که با نیت خاص صورت می‌گیرد «‌ماکریک» (Muckrake) به معنای به هم زدن کود خواند .
  • 44 پیش از میلاد –  ژولیوس سزار در جلسه سنای روم طبق نقشه‌ای که از پیش آماده شده بود ترور شد. وی پس از این که درتالار سنا بر کرسی خود نشست مورد حمله گروهی از سناتورها که خنجرها را از زیر شنل‌هایشان بیرون کشیده بودند قرار گرفت و بدون این که وسیله‌ای برای دفاع از خود داشته باشد کشته شد. در این توطئه 23 سناتور از جمله «‌بروتوس» پسرخوانده سزار شرکت کرده بودند و هر کدام یک ضربه زد تا یک نفر به تنهایی متهم نشود.
  • ۲۰۰۳ میلادی – «هوارد فاست» نویسنده‌ی مشهور آمریکایی و خالق اسپارتاکوس در ۸۹ سالگی درگذشت.
  • ۱۹۹۲ میلادی – با انحلال حزب کمونیست روسیه، انتشار روزنامه پراودا – روزنامه این حزب – پس از ۸۰ سال انتشار مداوم متوقف شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,