Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
ایران امروز

«فراز و نشیب بازار مسکن در ماه‌های آینده»

2015 January 12

روشنک آسترکی / رادیو کوچه

 

در حال حاضر که بازار مسکن با رکود بی‌سابقه‌ای روبرو شده و هربار سیگنال‌های مختلفی از فعالان بازار مسکن به متقاضیان داده می‌شود، آن‌ها با سردرگمی بین خرید مسکن تاپایان سال و یا سال آینده روبرو هستند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یکی از مواردی که در ماه‌های اخیر تاثیر زیادی بر خرید مسکن گذاشته بود، نتایج مذاکرات ایران با گروه کشورهای ۱+۵ بود، زیرا تعدادی از فعالان بازار مسکن عنوان می‌کردند که پس از مذاکرات احتمال کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن وجود دارد، بنابراین متقاضیان باید دست نگه دارند تا با قیمت مناسب تری، مسکن مورد نیاز خود را خریداری کنند. اما موکول شدن مذاکرات و توافق هسته ای به تیرماه سال آینده از جمله اتفاقاتی بود که تغییری را در بازار مسکن ایجاد نکرد و فقط خرید و فروش را بیش از قبل در رکود فرو برد.

از سوی دیگر، برخی از بنگاه‌ها سعی دارند با گران جلوه دادن قیمت‌ها در سال آینده، متقاضیان را به خرید مسکن ترغیب کنند تا حداقل از این بازار کساد، سودی هم به دست بیاورند؛ موضوعی که تاکنون نتوانسته تغییر زیادی در وضعیت موجود ایجاد کند هرچند که خرید و فروش‌ها در نیمه دوم سال نسبت به نیمه اول سال، رشد بیشتری داشت.

آمار‌ها نشان می‌دهد، در شهریور ۹۳ تعداد کل قرارداد‌ها به ۳۸ هزارو ۶۱۳ قرارداد رسید که ۱۰ هزار قرارداد بیشتر از سال پیش بود. از سوی دیگر، آمارهای بازار مسکن در نیمه اول مهرماه امسال هم حاکی از افزایش نسبی تعداد قرارداد‌ها است به طوری‌که تعداد کل قراردادهای ثبت شده در شهر تهران در این مدت، ۱۴ هزارو ۲۹۳ قرارداد بوده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته به ۱۳ هزار و ۷۵۸ قرارداد رسیده بود.

maskan1

رونق بازار اجاره

کاهش قدرت خرید مسکن از یکسو و تداوم رکود از سوی دیگر زمستان بازار خرید و فروش مسکن را برای اجاره نشینان گرم کرده است. خبر‌ها حاکی از آن است که تعداد فایل‌های عرضه شده در بخش رهن و اجاره مسکن افزایش یافته و متقاضیان نیز در بازار جنب و جوش ایجاد کرده‌اند.

به گفته کار‌شناسان حال دو دسته از مالکان در بازار رهن و اجاره حضور دارند. مالکانی که در پی اجاره ملک‌های شخصی خود و کسب درآمد هستند و دیگر بساز و بفروشانی که به علت رکود در قسمت خرید و فروش مسکن به بازار اجاره آمده‌اند تا اندکی از سرمایه به خواب رفته خود را بیدار کنند. آنان برای به دست آوردن نقدینگی لازم برای آغاز پروژه‌های جدیدشان به این بازار آمده‌اند. به این ترتیب حال بخش زیادی از واحدهای نوساز نیز به فایل‌های اجاره اضافه شده است. اما این واحدهای نوساز همگی در زیر مجموعه فایل‌های «رهن کامل» قرار گرفته‌اند تا نقدینگی لازم ساخت و سازهای جدید را تامین کنند.

موکول شدن مذاکرات و توافق هسته ای به تیرماه سال آینده از جمله اتفاقاتی بود که تغییری را در بازار مسکن ایجاد نکرد و فقط خرید و فروش را بیش از قبل در رکود فرو برد

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت‌ها در بازار اجاره تهران از نوعی ناهمگونی رنج می‌برد. در برخی مناطق شهر تهران به علت پایان فصل جا به جایی، بازار اجاره با کاهش قیمت مواجه شد. اما در برخی مناطق دیگر که مالکان به علت دسترسی بهتر و شرایط مساعد‌تر زندگی ملک‌هایشان از توجه بیشتر متقاضیان برخوردارند، نرخ‌های پیشنهادی برای اجاره بها را بالا‌تر از عرف آن منطقه عنوان کرده و نوعی ناهمگونی را پدید آورده‌اند.

در این میان گفتنی است در نیمه اول سال ۹۲ بازار اجاره‌بها روند رشد سریعی را به خود دید. براساس گزارش‌های رسمی، میانگین اجاره‌بهای هر مترمکعب مسکن در تهران ۱۸ هزار تومان در سال ۹۲ و ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان در سال ۹۱ بود که نشان‌دهنده رشد ۲۰ درصدی در این بازار است.

هنوز گزارش‌های رسمی درباره سال ۹۳ ارایه نشده، اما گزارش‌های میدانی رشد اجاره‌بها در نیمه اول سال را کمتر از ۱۵ درصد نشان می‌دهند. اگرچه این عدد صعودی است، اما نشان‌دهنده کاهش آهنگ رشد قیمت در بازار است.

maskan1

افزایش قیمت با کاهش ساخت و ساز

یکی از مواردی که به تازگی توسط کار‌شناسان مورد بحث قرار می‌گیرد افزایش قیمت مسکن با کاهش آمار ساخت و ساز است. در همین زمینه یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه نباید به سادگی از کنار کاهش آمارهای ساخت‌وساز در کشور عبور کرد، گفت: اگر وضعیت ساخت و ساز به همین شکل با افت همراه باشد جهش قیمت مسکن در سال ۹۴ قطعی است.

بیت‌الله ستاریان در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به این سئوال که آیا کاهش آمار ساخت و ساز در کشور می‌تواند در سال ۹۴ قیمت مسکن را تحت تأثیر قرار دهد، گفت: دولت‌ها همواره تعمدن رکورد بخش مسکن را ایجاد می‌کنند تا از لحاظ تبلیغات و ارائه آمار مناسب اعلام کنند که قیمت مسکن را ثابت نگه داشته‌اند که اتفاقن این موضوع ضرر و زیان‌های زیادی را به اقتصاد کشور وارد می‌کند.

کاهش قدرت خرید مسکن از یکسو و تداوم رکود از سوی دیگر زمستان بازار خرید و فروش مسکن را برای اجاره نشینان گرم کرده است

وی با تاکید بر اینکه نگه داشتن تعمدی رکود مسکن موجب کوچ سرمایه از بخش مسکن می‌شود، افزود: همواره سرمایه‌های خرد و کوچک هستند که وارد بخش مسکن می‌شوند و وقتی که رکود رخ می‌دهد سرمایه‌های خرد و تولیدکنندگان کوچک از این بازار فرار کرده و کوچ می‌کنند و همین می‌شود که می‌بینیم مرکز آمار اعلام می‌کند ساخت و ساز ۵۰ درصد کاهش یافته است.

ستاریان خاطرنشان کرد: وقتی که سرمایه‌ها از بازار مسکن خارج می‌شوند و آمار ساخت و ساز کاهش می‌یابد نیاز و تقاضای انباشته مسکن افزایش می‌یابد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه با وضعیت به وجود آمده حداقل سالانه نیازمند تولید یک میلیون واحد مسکونی هستیم، گفت: در مقایسه‌ای که مرکز آمار انجام داده است تولید مسکن در سال‌ جاری نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته است اما اگر همین آمار‌ها نسبت به سال ۹۱ مقایسه می‌شد کاهش تولید مسکن به بیش از ۹۰ درصد می‌رسید.

بیشتر بخوانید

تلاطم بیش‌تر اقتصاد ایران با افزایش نرخ ارز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,