Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
خبرهای ورزشی

«ایران چهارمین تیم پیر جام ملت‌های آسیا»

2015 January 13

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ایران چهارمین تیم پیر جام ملت‌های آسیا

تیم‌ملی فوتبال ایران در رده چهارم پیرترین تیم‌های حاضر در جام ملت‌های آسیا ٢٠١۵ قرار دارد.

به گزارش ایرنا، در این رده‌بندی تیم‌های فلسطین با میانگین سنی ٢٧/٠۴، ازبکستان با میانگین سنی ٢۶/۶١ و ژاپن با میانگین سنی ٢۵/۵۴ سال به ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم قرار دارند.

تیم‌های استرالیا، بحرین، کویت، عمان، کره‌جنوبی و عربستان نیز در رده‌های پنجم تا دهم این رده‌بندی هستند.

t-m

نکته جالب در این رده‌بندی این است که چهار تیم مدعی قهرمانی این رقابت‌ها که در جام‌جهانی ٢٠١۴ برزیل نیز حضور داشتند در میان ده تیم مسن جام ملت‌های آسیا قرار دارند.

هدایتی ختافه را با استقلال و پرسپولیس مقایسه نکند

اعلام قیمت رسمی باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس موجی از اظهار‌نظرهای مختلف را به هم‌راه داشته است. از یک‌سو گروهی این قیمت‌ها را مناسب می‌دانند و از سوی دیگر گروهی می‌گویند دولت قیمتی روی تیم‌هایش گذاشته تا آنها را نفروشد.

به گزارش فرارو، قیمت دویست و نود میلیارد تومانی روی استقلال و پرسپولیس باعث شده تا واکنش‌های مختلفی بین مدعیان خرید این تیم‌ها و پیشکسوتان ایجاد شود. استقلالی‌ها البته این‌قدر تکاپوی خرید تیم را ندارند، اما در سمت پرسپولیس هیجان خرید بیشتر است. «علی پروین» و «حسین هدایتی» از مدت‌ها قبل به انتظار واگذاری نشسته بودند و به گمان این‌که تیم را با قیمت صد میلیارد تومان می‌خرند، آماده خرید بودند. حالا اما تنها برای سهام ٢١ درصدی پیشکسوتان باید صد میلیارد تومان بپردازند. رقمی که برنامه‌های‌شان را به هم ریخته است. از سویی «کلانی» و «کاشانی» که در تیم مدیران فعلی هستند می‌گویند این رقم‌ها کمتر از ارزش واقعی این تیم‌هاست. این ارقام باید تا هزار میلیارد تومان افزایش پیدا می‌کرده اما پروین و هدایتی مدام مثال‌شان ماجرای شخصی است که می‌خواست عزیزترین فرد زندگی‌اش را بفروشد اما می‌گفت به قیمتی می‌فروشد که کسی نخرد!

hedaiati

حسین هدایتی و حرف‌هایش درباره این‌که با نصف پول پرسپولیس می‌شود ختافه را در لیگ اسپانیا خرید با واکنش «قلعه‌نویی» روبه‌رو شده است. هدایتی مدت‌هاست که می‌گوید برای خرید ختافه در حال مذاکرات نهایی است. او که در اسپانیا صادرات میگو دارد، می‌گوید می‌خواهد تیم لالیگایی را با قیمت هفتاد میلیون دلار بخرد. یعنی نزدیک به دویست و پنجاه میلیارد تومان. حرف‌های او اما با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شده است. وزارت ورزشی‌ها که با خنده از کنار این صحبت گذشته‌اند و می‌گویند نقشی در واگذاری دو تیم ندارند. می‌گویند وزارت اقتصاد بانی واگذاری است و آنها خودشان این دو تیم را می‌فروشند پس هدایتی می‌تواند به دلیل گرانی در مزایده شرکت نکند اما دولت مزایده‌اش را برگزار می‌کند.

امیر قلعه‌نویی اما به این خبر واکنش جالبی داشته. او گفته است: با همه احترامی که برای هدایتی قائلم اما او نمی‌تواند ختافه که نهایتش در یک شهر در اسپانیا هوادار دارد را با استقلال و پرسپولیس که گستره هواداران‌شان جهانی هستند نباید مقایسه کرد.

قلعه‌نویی هم مثل استقلالی‌ها قیمت اعلام شده را خیلی هم زیاد نمی‌داند. پیشتر «بهرام افشار‌زاده» قیمت واقعی استقلال را هزار میلیارد تومان و «علی فتح‌اله‌زاده» بیش از پانصد میلیارد تومان دانسته بود. حالا باید دید هدایتی می‌رود ختافه را می‌خرد یا برای پرسپولیس این قیمت را می‌پذیرد؟

سرخابی برای اولین‌بار در تاریخ بدون بازیکنی در ترکیب ملی

استقلال و پرسپولیس اتفاق عجیبی را در تاریخ فوتبال ایران رقم زده‌اند. آنها کاری کرده‌اند که هیچ بازیکنی در ترکیب اصلی تیم‌ملی نداشته‌اند.

به گزارش مهر، برای اولین‌بار بود که تیم‌ملی ایران در جام ملت‌های آسیا بدون بازیکنان استقلال و پرسپولیس به میدان رفت و اتفاقن سربلند هم بیرون آمد. استفاده از «پورعلی گنجی»، «غفوری»، «آزمون» و «جهانبخش» آن‌هم در عنفوان جوانی شاید بهترین اتفاقی بود که «کارلوس کی‌روش» رقم زد و تصور می‌کنیم با بازی خوبی که این جوان‌ها از خود نشان دادند کسی در ایران نباشد که سنگ بازیکنان سرخابی را به سینه بزند.

اما با وجود خوشحالی از تزریق بنزین سبز به موتور تیم‌ملی توسط کی‌روش باید افسوس خورد که استقلال و پرسپولیس کدامین اتفاق را رقم زده‌اند که نه در میان جوان‌ترها و نه در میان باتجربه‌ها حتا یک سهمیه هم در ترکیب اصلی تیم‌ملی ندارند؟

pirjam

تمرینات آنها چگونه بوده است؟ انتخاب‌هایشان چطور؟ آنها که باید به رسم سنت اسکلت فوتبال ایران را بسازند، چه ساخته‌اند و چه کرده‌اند که در میدان بزرگی چون جام ملت‌های آسیا حتا یکی از این مدعیان هم در داخل زمین چمن دیده نشده است و جالب‌تر از همه این است که برای انتخاب‌های غلطی که داشته‌اند در ابتدای فصل هزینه گزافی هم پرداخت کرده‌اند.

تا جایی‌که استقلال از سازمان لیگ اخطار دریافت کرد و پرسپولیس هم بابت «صادقیان» و «حقیقی» و چند بازیکن دیگر بالای میلیارد هزینه کرده و باز جالب‌تر از آن تفاوت نگرش کی‌روش با مربیان وطنی بوده که نه امروز که سال قبل امثال «صادقیان» را به تیم‌ملی دعوت نکرده بود و حالا البته پرسپولیسی‌ها با گذشت یک سال و پذیرش خسارت فراوان بابت حاشیه‌های این بازیکن می‌دانند که چرا این اتفاق رخ داد و در آن‌سو هم استقلال ۶ بازیکن تیم‌ملی را که با تجربه جام‌جهانی آمده بودند گرفت و حتا نتوانست یکی از آنها را آماده و سرحال به تیم‌ملی برگرداند!

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,