Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
از سوی دیوان‌عالی مصر

«حکم زندان حسنی مبارک رییس جمهوری سابق مصر لغو شد»

2015 January 13

خبر / رادیو کوچه

 

دیوان‌عالی مصر پس از رسیدگی به درخواست تجدید نظر وکلای «حسنی مبارک»، رییس جمهوری سابق آن کشور و دو پسرش، احکام حبس را که توسط دادگاه بدوی صادر شده بود نقض کرد.

بنابه گزارش رسانه‌های خبری، دیوان‌عالی مصر روز سه‌شنبه سیزدهم ژانویه با نقض حکم حبس «حسنی مبارک» و پسرانش، دستور رسیدگی مجدد به تنها اتهام باقی مانده در پرونده اتهامی وی را صادر کرد.

دادگاه بدوی در مصر «حسنی مبارک» را در ارتباط با اتهام فساد مالی به سه سال حبس محکوم کرده بود.

«حسنی مبارک» که حدود سه دهه رییس جمهوری مصر بود، در پی جریان اعتراضی موسوم به بهار عربی در مصر، در اوایل فوریه سال ۲۰۱۱ میلادی، از سمت خود استعفا داد که بعد از آن به اتهام صدور دستور قتل معترضان و فساد مالی بازداشت شد و تحت پیگرد قانونی قرار گرفت.

mobark

«حسنی مبارک» ۸۶ ساله، به دلیل بیماری بیشتر مدت بازداشت را در بیمارستان زندان و مراکز دیگر درمانی بستری بود و در بعضی از جلسات محاکمه با برانکارد حاضر می‌شد.

در ماه نوامبر سال گذشته، دادگاه رسیدگی به پرونده اتهامی علیه «حسنی مبارک»، اتهام قتل در ارتباط با کشته شدن معترضان را وارد ندانست اما رییس جمهوری پیشین مصر را در مورد اتهام سوء استفاده مالی مبلغ حدود ۱۴ میلیون دلار مجرم شناخت و به زندان محکوم کرد.

براساس پرونده اتهامی، آقای «مبارک» این مبلغ را برای بازسازی کاخ ریاست جمهوری برداشت کرده و بدون مجوز به کار برده بود.

دادگاه در ارتباط با سوء استفاده مالی، «علا» و «جمال مبارک»، دو پسر رئیس جمهوری پیشین را هم به چهار سال زندان محکوم کرد.

در همین رابطه وکیل مدافع آقای «مبارک» گفته است که موکل او تا کنون سه سال را در بازداشت گذرانده و با توجه به حکم دیوان‌عالی، باید فوری آزاد شود.

مطالب مرتبط

حسنی مبارک به سه سال حبس محکوم شد

درگیری پلیس مصر و معترضان پس از تبرئه حسنی مبارک

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,