Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
با حضور جمعی از فعالان سیاسی و مدنی

«برگزاری جشن تولد دانشجوی زندانی مریم شفیع پور در ایران»

2015 January 13

گزارش / رادیو کوچه
عصر روز جمعه ۱۹ دی‌ماه ۱۳۹۳، تولد ۲۸ سالگی مریم شفیع پور، اولین فعال دانشجوی زندانی پس از روی کار آمدن آقای حسن روحانی در منزل پدری وی با حضور فعالان سیاسی و اجتماعی و نیز خانواده‌های زندانیان دربند برگزار شد.

دراین مراسم که با حضور افرادی همچون فیض‌اله عرب سرخی، محمد حسین کروبی، محمد نوری زاد، معصومه دهقان همسرِ عبدالفتاح سلطانی، مریم قدس، مرضیه رحیمی همسرابوالفضل قدیانی، اکرم نقابی مادرسعید زینالی، نرگس محمدی، مجید دری و پدر و مادر و خواهر شهید مصطفا کریم بیگی و جمعی دیگر از فعالین مدنی برگزار شد، تعدادی از حاضرین سخنانی را بیان داشتند.
مجید دری فعال دانشجوی ستاره‌دار که خود مدت‌ها در زندان بود از بهت و حیرت خود از صدور حکم سنگین زندان برای مریم در دولت اعتدال سخن گفت.

1
شهنار اکملی مادر شهید مصطفا کریم بیگی خطاب به مادر مریم گفت: «باز تو امید داری که فرزندت برگردد.» این سخنان که با گریه ایشان همراه شد حاضرین را تحت تاثیر قرار داد.

همچنین محمد نوری زاد نیز که در این مراسم حضور داشته است در صفحه فیس‌بوک خود در یادداشتی تحت عنوان “جشن تولد دختری که در زندان است” نوشته است:
«”مریم شفیع پور” اکنون در زندان است. و قرار است سال‌ها نیز باشد. در درستی و پاکی و سلامت و شجاعت این دختر همین بس که هیچ نقطه ضعفی در پرونده او نیست الّا نشاط سیاسی. همان نشاطی که ضروری دوره جوانی است و یک حکومت شایسته، برای فوران آن راه می‌گشاید. نه این که هم راه ببندد و هم درهای زندان را برای پاکانی چون مریم وا کند.»
او در ادامه یاد داشت خود می‌نویسد:«دخترم مریم، تو امروز پای به بیست و هشت سالگی‌ات نهادی. و قرار است همچنان تا سال‌ها در زندان بمانی. بمان و از هیچ مهراس که هراس، خوراک شب و روز ملایانی است که از چون تویی در هراس‌اند و خواب ندارند. این ملایان اسلام‌گستر، زن و فرزندان خود را در لابلای آسایش و آسودگی جا داده‌اند و برای کسانی چون تو به تجویزِ زندان دست برده‌اند. روزی را تجسم کن که تک به تک ثانیه‌های زندانت، آجری شوند برای بنایی آباد و آزاد به اسم ایران. ایرانی بی مزاحمت ملایان بی‌سواد و نالایق. که هرکدامشان جایی را اشغال کرده‌اند و حریص بلعیدن ایران‌اند و جز از بر کشیدن خسارت شگردی ندارند.»

2
در ادامه این مراسم تعدادی از دوستان مریم با ذکر خاطراتی از ثابت قدم بودن و شجاعت او گفتند.
پدر و مادر و دو خواهر مریم نیز ضمن تشکر از حاضرین از آرزوها و اهداف مریم گفتند.
در انتها نیز حاضران سرود یار دبستانی را هم‌خوانی کردند.
مریم شفیع پور دانشجوی مهندسی کشاورزی در مقطع کارشناسی در دانشگاه بین‌المللی قزوین و از اعضای فعال کمیته زنان ستاد دانشجویی مهدی کروبی درانتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بود که از روز پنجم مرداد ١٣٩٢ در زندان به سر می‌برد.

این فعال دانشجویی درشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به هفت سال حبس محکوم که پرونده با اعتراض وی به دادگاه تجدید نظرارسال شده بود و شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظراستان تهران پس از بررسی پرونده، مدت محکومیت وی را به چهارسال حبس کاهش داد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , ,