Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
استاتوس

«روحانی: طراحان کاهش قیمت نفت پشیمان خواهند شد»

2015 January 14

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

 

هم‌راه شما خواهیم بود با یکی دیگر از سری برنامه‌های استاتوس و در این برنامه سخنانی را خواهید شنید از «حسن روحانی» رییس‌جمهور ایران در رابطه با کاهش قیمت نفت و هم‌کاری سعودی‌ها با این موضوع و هم‌چنین در رابطه با حصر آقایان «میرحسین موسوی» و «کروبی» نیز خواهید شنید که یکی از سران روحانی کشور در صحبتی جدید آن را قانونی دانسته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر تنوری

«طراحان کاهش قیمت نفت پشیمان می‌شوند»

رییس‌جمهور با تاکید بر این‌که آنهایی که کاهش قیمت نفت را علیه برخی کشورها طراحی کرده‌اند، پشیمان خواهند شد، گفت: این راه برای آنها قابل ادامه دادن نیست، اگر از کاهش قیمت نفت، ایران ضرر می‌کند، بدانید کشورهای تولید کننده دیگر هم‌چون عربستان و کویت بیش از ایران ضرر خواهند کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری ایران، «حسن روحانی» رییس‌جمهور روز سه‌شنبه در اجتماع بزرگ مردم استان بوشهر با تاکید بر این‌که ما در چارچوب منافع ملت ایران و با منطق و استدلال راه مذاکره، هم‌زیستی مسالمت‌آمیز با جهان، تعقل و تعامل سازنده را ادامه خواهیم داد، تصریح کرد: به همه آنهایی که در راه اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران قدم گذاشته بودند و امروز نیز ممکن است به فکر قدم گذاشتن در همان راه باشند، اعلام می‌کنم که دوران تهدید و تحریم سپری شده است.

روحانی تاکید کرد: ملت ایران خواهان پایان تحریم ظالمانه علیه ایران اسلامی هستند و به هر میزان که مذاکره کنندگان در گروه ١+۵ راه منطقی و سرعت‌عمل را در پیش نگیرند، بدانند ضرر خواهند کرد.

وی هم‌چنین به موضوع کاهش ۵٠ درصدی بهای نفت اشاره کرد و گفت: آنهایی که کاهش قیمت نفت را علیه برخی از کشورها طراحی کرده‌اند، پشیمان خواهند شد.

rohani

روحانی اضافه کرد: این راه برای آنها قابل ادامه دادن نیست، اگر از کاهش قیمت نفت، ایران ضرر می‌کند، بدانید کشورهای تولید کننده دیگر هم‌چون عربستان و کویت بیش از ایران ضرر خواهند کرد.

روحانی با تاکید بر این‌که تنها یک سوم بودجه ایران به نفت وابسته است و راه جبران این کاهش بهای نفت را هم پیش‌بینی کرده‌ایم، افزود: تداوم کاهش بهای نفت ادامه نمی‌یابد.

رییس شورای‌ عالی امنیت‌ملی اضافه کرد: آمار و ارقام نشان می‌دهد عربستان ٨٠ درصد بودجه سالیانه‌اش به فروش نفت وابسته و ٩٠ درصد صادراتش مربوط به فروش نفت خام است و کویت ٩۵ درصد بودجه‌اش وابسته به نفت و حدود ٩۵ درصد صادراتش مربوط به فروش نفت خام است.

رییس‌جمهوری گفت: امسال با افزایش صادرات غیر‌نفتی اجازه نخواهیم داد اقتصاد ایران تحت فشار کاهش قیمت نفت قرار گیرد.

سوتی هفته

«حصر سران فتنه قانونی است»

رییس دیوان عدالت اداری گفت: حصر سران فتنه تصمیمی قانونی است که شورای عالی امنیت‌ملی گرفته و هیچ اشکال حقوقی هم بر آن وارد نیست.

به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری ایران، آقای «منتظری» در جلسه هیات عمومی دیوان، درگیری اخیر برخی نمایندگان در مجلس شورای اسلامی را تاسف‌آور خواند و بر ضرورت وجود وحدت بین نیروهای انقلاب تاکید کرد.

وی افزود: این‌که اختلاف‌نظری میان افراد و نمایندگان باشد نیکو و پسندیده است، اختلاف‌نظر و تضارت آرا موجب رشد کشور خواهد شد اما به‌ هم پریدن اختلاف‌نظر نیست، نزاع کردن گناه است و کسی که مرتکب گناه شود، خداوند نعمت را از او سلب خواهد کرد.

رییس دیوان عدالت اداری با اشاره به این‌که ما باید وحدت را از خودمان شروع و از حذف هم‌دیگر پرهیز کنیم،  اضافه کرد: نظام ما، نظام اسلامی است و به تازگی نیز از هفته وحدت عبور کرده‌ایم، باید به توصیه‌های رهبری در زمینه وحدت عمل کنیم.

22

منتظری با اشاره به این‌که تصمیم نظام مبنی بر حصر برخی افرادی که از عاملان اصلی فتنه سال ١٣٨٨ بوده‌اند را دست‌مایه ایجاد اختلاف کردن به مصلحت کشور نیست، اظهار داشت: چنین تصمیمی از منظر حقوقی نیز قابل دفاع است زیرا این تصمیمی بود که از سوی شورای عالی امنیت ملی گرفته شده و متاسفانه کسانی‌که یا قانون را نخوانده‌اند یا آن را نمی‌فهمند، درباره آن اظهار‌نظر اشتباه می‌کنند.

رییس دیوان عدالت اداری به اصل ١٧۶ قانون اساسی اشاره کرد و گفت: در این اصل به ویژه بند نخست آن آمده است «به‏ منظور تامین‏ منافع ملی‏ و پاسداری‏ از انقلاب‏ اسلامی‏ و تمامیت‏ ارضی‏ و حاکمیت‏ ملی،‏ شورای‏ عالی‏ امنیت‏ ملی به‏ ریاست‏ رییس‏‌جمهور، با وظایف‏ زیر تشکیل‏ می‌‌شود، تعیین‏ سیاست‌های‏ دفاعی‏ – امنیتی‏ کشور در محدوده‏ سیاست‌های‏ کلی‏ تعیین‏ شده‏ از طرف‏ مقام‏ رهبری …» و ذیل آن نیز آمده است که مصوبات این شورا، پس از تایید مقام رهبری لازم‌الاجراست.‏

حوادث

«برخورد قطار با عابر پیاده در پایتخت»

مدیر روابط‌عمومی اورژانس تهران از برخورد خونین قطار با عابر پیاده در جنوب غرب پایتخت خبر داد.

«حسن عباسی» در گفت‌وگو با ایسنا، در تشریح جزییات این خبر گفت: در ساعت ١۶:٢٠ دیروز یک مورد حادثه تصادف عابر پیاده با قطار به مرکز فوریت‌های ١١۵ اطلاع داده شد که به دنبال آن یک اکیپ از تکنیسین‌های اورژانس به محل حادثه اعزام شدند.

وی با بیان این‌که محل حادثه در حوالی محله وصف‌نارد در محدوده پاسگاه نعمت‌آباد بود، گفت: تکنیسین‌های اورژانس پس از حضور در محل مشاهده کردند که یک عابر پیاده ۵٠ساله بر اثر برخورد با قطار به شدت دچار مصدومیت شده است.

ghatar

مدیر روابط‌عمومی اورژانس تهران با اشاره به اقدامات اولیه درمانی بر روی این فرد اظهار کرد: عوامل اورژانس ضمن نجات این فرد از مرگ، او را در حالی‌که به شدت دچار آسیب‌دیدگی شده بود، جهت دریافت اقدامات تکمیلی درمانی به بیمارستان ضیاییان منتقل کردند.

عباسی با بیان این‌که علت این حادثه مشخص نیست اما به نظر می‌رسد این فرد هنگام عبور از ریل راه‌آهن دچار حادثه شده باشد، گفت: عوامل انتظامی باید علت را بررسی و اعلام کنند.

یادی از تاریخ

«ریشهها و بنیادهاى تاریخى ورزشهاى زورخانهاى»

از هنگامى‌که در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم که ورزش‌هاى جدید در کشور معرفى شد و رواج یافت، نامیدن ورزش باستانی به عملیات زورخانه‌ایی، رایج شد. این نام احتمالن از نما و شمای عمومی آن برداشت شده، مثل شلوار چرمی و آیین‌های کشتی پهلوانی و اسباب و آلاتی مانند میل که به گرز، کباده که به کمان و سنگ که به سپر سربازان ایران در دوره باستان می‌ماند و ضرب که مانند طبل وسیله‌ای برای تهییج سربازان در هنگام جنگ بوده است.

در موقع پیدا شدن این نام، این ورزش در سرزمین‌هایی که در یک حوزه، تمدنى مشترک داشتند در ایران قدیم از آسیاى میانه تا جنوب و غرب آسیا (تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان، ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، هندوستان، عراق، آذربایجان و ترکیه) رواج داشته است.

زورخانه‌ها شباهت‌های بسیار با معابد مهری دارند. زورخانه‌ها همیشه با پلکانی طولانی از زیرزمین به سطح خیابان می‌رسند. همه زورخانه‌ها که به آیین ساخته شده‌اند، در زیر‌زمین قرار دارند و معمولن در زیر‌بناهای دیگر، این زورخانه‌های کهن نوری اندک دارند. رسم دیگر زورخانه زنگ زدن است و آن زنگی است که با زنجیری بر سردم زورخانه آویزان است و مرشد به هنگام ورود پهلوانان بزرگ آن را به صدا در می‌آورد تا همگان از ورود ایشان آگاه شوند. در معابد مهری نیز زنگی یافته شده است که گمان می‌کنند آن را به هنگام نشان دادن تصویر مهر در پایان یا در آغاز مراسم به صدا در می‌آورند. اگر تصور ما در ارتباط آیین زورخانه با معابد مهری درست باشد این زنگ را در معابد مهری به هنگام ورود بزرگان دین به آواز در می‌آورده‌اند. مراتبی که در زورخانه‌ها وجود دارد، مانند کهنه سوار، مرشد، پیشکسوت، صاحب زنگ، صاحب تاج و نوچه و جز آن، ما را به یاد مراتب هفت‌گانه پیروان مهر می‌اندازد و چه بسا این هر دو از یک اصل و منشا بوده باشند.

33

در آداب زورخانه، چون پهلوانی به مقام استادى می‌رسید و کمال تن و روان می‌یافت از طرف پیشوایان طریقت به این افتخار دست می‌یافت که تاج فقر بر سر نهد. این مراسم در آداب مهری نیز وجود دارد. نوچه‌ها، پیش‌خیزها، نوخاسته‌ها و ساخته‌ها در زورخانه همان مقامی را دارند که در آیین مهر، تازه‌واردان داشته‌اند. در آیین مهر رومی، پیروان مهر را با روحیه‌ای جنگی تربیت می‌کردند. در زورخانه نیز به صورتی نمادین، آداب نبرد آموخته می‌شود. بسیاری از رقص‌های سنتی مردانه در ایران و سرزمین‌های دیگر نیز معرف نوعی نبرد است که خود بازمانده همان آداب کهن جرگه مردانه است.

در پی این سلسله ارتباط‌ها می‌توان گمان برد که در معابد مهری اروپایی نیز آیین‌هایی شبیه به ورزش‌های زورخانه‌ای به‌جای آورده می‌شده است. با در نظر گرفتن مطالعه تطبیقی آیین مهر و زورخانه و ارتباط زورخانه با جوان‌مردی، می‌توان گمان برد که زورخانه‌ها باید در ایران قدمتی بسیار داشته باشند و اصل آنها اقلن به دوره اشکانیان برسد؛ زیرا در این دوره است که آیین مهر گسترشی جهانی می‌یابد، به اروپا می‌رود و معابد مهری که از بسیاری جهات مانند زورخانه‌های ما است، در آن‌جا بر‌پا می‌شود و آیین عیاری در ایران پا می‌گیرد. در این آیین پرورش تن برای رسیدن به حقیقت و سلامت روح مهم‌ترین شرط بوده است ولی این پرورش و ورزش تن با آدابی چنان روحانی در آمیخته بوده است که در واقع پرورش روان را از تن جدایی‌ناپذیر می‌کرده است.

ورزش و انجام حرکات پهلوانی جزو فعالیت‌های اصلی روزمره ایرانیان در دوران باستان بوده است. جامعه آن زمان ارزش خاصی برای ورزشکارانی قایل می‌شد که برای قدرت بدنی و شجاعت روحی که در اختیار داشتند، شکرگزار بوده‌اند. پهلوانان در صورت نیاز از خانواده و سرزمین خود در برابر دشمنان دفاع می‌کردند. طبق آموزش مذهبی ایرانیان باستان، مردان زورخانه در نیایش خود ابتدا زیبایی بهشت را می‌ستودند و سپس قدرت بدنی و فکری خود را از خداوند خواستار می‌شدند. آنها اعتقاد راسخ به بدن سالم و نیرومند داشتند. ایرانیان باستان به فعالیت‌های ورزشی خود که بر الگوی سلاح‌های جنگی‌شان تاثیر‌گذار بوده است، روح معنوی می‌دادند.

زورخانه به شهادت تاریخ سیستان به دوره تسلط اعراب و کمی بعد از آن تعلق دارد. هنگام تسلط اعراب، نخستین جای‌گاه‌های انجام عملیات ورزشى در مکان‌های زیرزمینی و مخفی‌گاه‌ها بوده. آنجاها، پنهان از چشم بیگانگان با مبادرت به این ورزش خود را برای مقابله با آنان نیرومند و آزموده می‌ساختند.

استاتوس

موضوع استاتوس این هفته در رابطه با کاهش قیمت نفت است، شما دلیل این کاهش بی‌سابقه را چطور ارزیابی می‌کنید، نظرات خودتان را غالب یک استاتوس برای ما کامنت کنید.

مطالب مرتبط

عملیات غیر‌ممکن با امام‌زاده‌سازی در ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,