Saturday, 18 July 2015
28 October 2021
 همکاری با نیروهای ائتلاف

«اعزام ناو هواپیمابر فرانسوی شارل دو گل به خاورمیانه برای جنگ علیه داعش»

2015 January 15

خبر / رادیو کوچه

 

با اعزام ناو هواپیمابر فرانسوی شارل دو گل به خاورمیانه، «فرانسوا اولاند»، رییس‌جمهوری این کشور اعلام کرد، ناو هواپیمابر «شارل دو گل»، برای استفاده در جهت حمایت از عملیات نظامی علیه داعش در عراق آماده است.

به گزارش، خبرگزاری «رویترز»، «فرانسوا اولاند»، رییس‌جمهوری فرانسه روز چهارشنبه چهاردهم ژانویه، طی سخنرانی خود بر عرشه این ناو هم‌زمان با اعزام آن از ساحل جنوبی فرانسه در مدیترانه گفت: با استفاده از ناو شارل دو گل اطلاعات گران‌بهایی به دست خواهیم آورد.

بنابه این گزارش، وی افزوده است: «ممکن است ما در صورت لزوم در عراق عملیات‌هایی را حتا شدیدتر و کارآمدتر اجرا کنیم و این ناو هواپیمابر هم همکاری نزدیکی با نیروهای ائتلاف خواهد داشت.»

این ناوهواپیمابر بزرگترین ناوجنگی اروپا در ائتلاف علیه داعش و تنها کشتی اتمی فرانسه است. ناو شارل دوگل می‌تواند بین ٢٠ تا ٢۵ هواپیما را از جمله جنگنده‌های «سوپر اتندارد» را حمل کند.

nawdogol

یک منبع نظامی فرانسوی به «رویترز» گفته است که این ناو هواپیمابر ٢۶ جنگنده حمل می‌کند و یک ناوچه مخصوص پدافند هوایی، یک زیردریایی اتمی، و یک کشتی حامل سوخت آن را همراهی می‌کند.

انتظار می‌رود این ناو برای انجام عملیات‌های ضد گروه داعش در سریع‌ترین زمان ممکن یعنی تا اواخر ماه مه در محل خود مستقر شود.

فرانسه اولین کشوری بود که برای حملات هوایی علیه داعش به ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا پیوست.

در همین حال گفته می‌شود فرانسه به عنوان بخشی از تجهیزاتش جهت انجام عملیات در عراق حدود ٨٠٠ نیرو، ٩ جنگنده، یک هواپیمای گشت‌زنی شناسایی و یک هواپیمای سوختگیری را در پایگاه خود در امارات متحده عربی مستقر کرده است. این کشور هم‌چنین شش جنگنده خود را در اردن مستقر کرده است.

پس از حمله مسلحانه هفته گذشته در پاریس که به کشته شدن ۲۰ نفر و از جمله سه مهاجم اسلامگرای افراطی و مسلح منتهی شد، «فرانسوا اولاند»، رییس جمهوری فرانسه گفت: «وضعیت جاری، حضور ناوهای هواپیمابر ما را در منطقه توجیه می‌کند».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,