Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
پس از نماز جمعه

«علی مطهری: در راهپیمایی علیه خودم شرکت می‌کنم»

2015 January 15

گزارش / رادیو کوچه

منبع: دویچه‌وله

 

در پی آخرین واکنش‌ها به تشنج در مجلس شورای اسلامی، علی مطهری امروز گفته است که احتمالا از حمله کنندگان شکایت قانونی خواهد کرد. از سوی دیگر احمد منتظری فرزند حسینعلی منتظری نیز برای علی خامنه‌ای نامه نوشت.

روز یکشنبه ۲۱ دی ماه، علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس، به دلیل طرح موضوع رفع حصر از سران جنبش سبز، مورد حمله فیزیکی قرار گرفت.

در پی این رخداد، وی در حاشیه جلسه علنی مجلس این اقدام نمایندگان تندرو را، نقض اصول ۸۴ و ۸۶ قانون اساسی نامید و گفت: «هر نماینده‌ای آزاد است درباره‌ی همه مسائل کشور اظهارنظر کند، اما نمایندگانی که خودشان قانون‌گذار هستند، قانون را زیر پا گذاشتند.»

مطهری همچنین گفت:«اگر احساس کنم شکایت از این نمایندگان آثار مثبتی دارد ممکن است این کار را انجام دهم.»

motahari

وی در واکنش به احتمال برگزاری راهپیمایی علیه او، پس از نماز جمعه، اظهار کرد:«در مورد راهپیمایی شنیدم و انشاء‌الله خودم در آن شرکت می‌کنم.»

مطهری که در نتیجه این درگیری، دچار زخم‌های سطحی شده است، ابراز امیدواری کرد که برای انجام کارهای قانونی، هیات رئیسه فیلم روز یکشنبه را به طور کامل دراختیار او بگذارد.

نامه احمد منتظری به خامنه‌ای

روز سه‌شنبه (۲۳ دی، ۱۳ ژانویه) احمد منتظری، فرزند حسینعلی منتظری نیز با ارسال نامه‌ای به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی حذف نظارت استصوابی شورای نگهبان رابه وی پیشنهاد کرد.

وی در این نامه با تقبیح حادثه مجلس نوشت:« برخورد نمایندگان مجلس شورای اسلامی با جناب آقای دکتر علی مطهری باعث شد تا حیثیت و آبروی نه تنها مجلس، بلکه جمهوری اسلامی زیر سؤال برود.»

منتظری در نامه خود این پرسش را مطرح کرده که آیا نظامی که دم از عمل به اسلام می‌زند و آزادی بیان را نه تنها از مردم عادی، بلکه از نماینده آنان برنمی‌تابد، عملاً مخالفت خود را با آزادی بیان به دنیا اعلام نکرده است؟!

در بخش دیگر این نامه آمده است:«مگر آقای مطهری غیراز اظهارنظر، آن هم با منطق و استدلال، کار دیگری انجام داد؟ آیا حتی نماینده مجلس هم نباید مخالفت خود را با آنچه خلاف قانون اساسی می‌داند اظهار نماید؟ اگر نظارت استصوابی شورای نگهبان نبود و نمایندگان واقعاً عصاره ملت بودند، چنین کار ناشایستی را مرتکب نمی‌شدند.»

majles

 

منتظری در نامه به خامنه‌ای دیدگاه پدرش حسینعلی منتظری، رئیس مجلس خبرگان قانون اساسی در آغاز انقلاب را یادآوری کرده و نوشته است: «نظارت استصوابی که آقایان بر آن اصرار دارند، درحقیقت به انتخاب دو مرحله‌ای برمی‌گردد، در مرحله اول شورای نگهبان و نمایندگان آن – با برداشتی خاص – افراد را انتخاب نموده و در مرحله دوم مردم ناچارند از بین منتخبین شورای نگهبان افرادی را انتخاب نمایند، و این امر برخلاف ظاهر اصل ۹۹ است و هیچ‌گاه نظر خبرگان قانون اساسی هنگام تصویب این اصل چنین امری نبوده است.»

علی مطهری در شرایطی می‌گوید ممکن است علیه نمایندگانی که او را کتک زده‌اند شکایت کند که حمله‌کنندگان به این نماینده مجلس، خود نیز در صدد طرح شکایتی علیه او به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان هستند.

مطالب مرتبط

حمله فیزیکی به علی مطهری در صحن علنی مجلس ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,